Dětský domov 1.

Na přelomu roku jsme vyhlásili soutěž o splněná novoroční přání. Jedním z nich bylo i přání čtenářky Nase Veru, která chtěla nějak pomoci Dětskému domovu v Nechanicích. Rozhodli jsme se proto, po domluvě s ředitelem dětského domova, panem Lubošem Holečkem, že uspořádáme sbírku hraček a oblečení.

Dětský domov 2.

Sbírka byla dokonce prodloužena, protože do redakce stále chodily nové a nové dárky. Potom jsme zase nemohli delší dobu nalézt termín, kdy do Nechanic pojedeme. Nejprve jsme plánovali vyrazit i se čtenářkou Nase Veru, ale to se nakonec zkoordinovat nepodařilo. Rozhodli jsme se tedy, že sbírku odvezeme bez čtenářky, a tak se i minulý čtvrtek odpoledne stalo.

Dětský domov, sbírka

Dětský domov 3.

Děti v dětském domově byly bezprostřední a radostně se na dárky vrhly. Jak jsme se dozvěděli, jsou vděčni za jakoukoli „prkotinu", protože dotace jsou opravdu malé (jen asi 50 korun na stravu dítěte denně). Přesto se ale zdá, že děti v domově nestrádají. Žijí v osmi oddělených bytech s „tetou" vychovatelkou a mají zde jednu společenskou místnost s počítačem, který ale také dostaly od sponzorů.

Dětský domov 4.

Že není všechno růžové, to se ukazuje ve vztahu mezi dětmi z domova a ostatními dětmi v Nechanicích. Vždycky prostě budou „těmi z děcáku". Výchova není vždy úplně jednoduchá, protože mnohé z dětí si prošly týráním...

Dětský daomov 5.

Dětský domov 6.

Naše pocity jsou tedy rozpačité. Viděli jsme poměrně slušně zařízené bytečky, v nichž děti žijí, ale nebýt šikovného ředitele, který dokáže sehnat dostatek sponzorů, asi by to v Nechanicích vypadalo jinak. Pachuť něčeho tak trochu zbytečného v člověku zůstane, jakmile se dozví, že mnoho z dětí vchází do života s křížem, který neunesou, a nekončí příliš šťastně. Přesto radost v bezelstných tvářičkách dává naději...

Dětský domov, rozloučení

 

Související

rozhovor: Čtenářka Nase Veru pomáhá dětem
Sbírka na pomoc dětskému domovu

Sbírka na děti prodloužena!

Reklama