Vím, že jste ženy chápající a soucitné. Každého opuštěného zvířátka se ujmete a postaráte se o ně.  Ale napadá mě otázka: Dokázala byste pomoct i opuštěnému člověku? V těchto dnech se neustále řeší, jak pomoci bezdomovcům, aby neumrzli. 

bezdomovec

Jsou lidé, kterým jejich osud leží na srdci a snaží se něco dělat. Jednoho takového znám osobně. I on má „svého“ bezdomovce. Potkává ho na příměstské železniční zastávce. Je to bezdomovec samotář, pospává na lavičce, stává s terčem posměchu dětí a nezájmu dospělých. Ne tak mého známého, dobré a soucitné duše z Moravy, kterého se bezdomovce zželelo a dal se s ním do řeči.

Zpočátku nebyl moc sdílný, jak už to u bezdomovců bývá, ale časem získal důvěru a za trochu jídla a deku se rozmluvil. Manželka ho prý po rozvodu vyhodila z bytu, ztratil práci a hlavně vůli a chuť do života. Polehává odevzdaně na lavičce a čeká na smrt, protože sám nemá odvahu to skončit.

Jednou už to někdo udělal málem za něj. Ve spánku ho polil hořlavinou a zapálil. Naštěstí měl na sobě hodně vrstev, takže přišel „jen“ o kalhoty a utrpěl povrchové popáleniny. To bylo něco na mého přítele. Rozhodl se, že ho spasí.

Přinesl mu nové oblečení, další přikrývky a snaží se ho přimět, aby přestal rezignovat na život. Vždyť je mu jenom něco kolem čtyřiceti, není to podle vyjadřování žádný tupec, tak proč? Stojí už jen před zásadní otázkou, zda si ho nenastěhovat do bytu. „Nemohu ho tam přece takhle nechat, jestli ho někdo nezabije, tak tam umrzne...“

Vůbec jsem nevěděla, co mu na to mám říct. Mám ho obdivovat, nebo spíš varovat?

Co myslíte vy milé ženy-in? Pomohly byste bezdomovci?

  • Daly jste se s některým takhle do řeči?
  • Daly jste jim už někdy nějaké jídlo, oblečení, nebo dokonce peníze?
  • Nebo se jim spíš vyhýbáte? Myslíte, že si za svou situaci mohou sami?
  • Co byste dělali, kdyby u vašich dveří zazvonil váš známý, který se ocitl na dlažbě. Vzali byste ho domů?
  • Pomohly jste někdy někomu v nouzi?
  • Máte pocit, že je o bezdomovce teď dobře postaráno?

Napište nám svůj názor, nebo třeba příběh na adresu redakce@zena-in.cz

Vybraný příspěvek získá dárek.

Reklama