Letní počasí vtrhlo na scénu bez ohledu na to, že sotva začalo kalendářní jaro, a myšlenky na dovolenou nás přepadají stále častěji. Zůstaneme letos na chalupě? Vyrazíme pod stan? Nebo bez ohledu na dotírající ekonomickou krizi a hrozbu mexické chřipky zamíříme do daleké ciziny?

Koupání v moři, výlety do hor, sportovní aktivity a v neposlední řadě i originální kulinářské speciality charakteristické pro tu kterou destinaci. Každá taková cesta za exotikou však má také své stinné stránky. Z kohoutků teče jen užitková voda nevhodná k napití a i jídlo občas dozná v horkém počasí úhonu. A když se ještě přidají zdravotní obtíže z přehřátí, máme zaděláno na pěknou polízanici.

Bolest břicha, nevolnost a zvracení nebo horečka. To jsou doprovodné jevy tzv. cestovního průjmu.

Co je cestovní průjem? Jde o onemocnění, které se projevuje nejméně třemi neformovanými (řídkými) stolicemi během 24 hodin a nejméně jedním příznakem střevního onemocnění (bolest břicha, nausea = nevolnost, zvracení nebo horečka). Méně než tři neformované stolice denně jsou považovány za mírnou formu nemoci. 

ImodiumZkušení „cestovatelé“ jsou však na tyto problémy připravení a vezou s sebou slušně vybavenou lékárničku. Kromě náplastí na puchýře a mastičky na spáleniny nechybí v její výbavě léky proti průjmu. Nepříliš spolehlivé živočišné uhlí a placatku kořalky už dávno nahradily kvalitní léčebné prostředky.

Na špici výběru léků si už dlouho s přehledem stojí Imodium®. Patří do skupiny antidiaroik, léků proti průjmu. Při onemocnění zahušťuje stolici a snižuje její častost. Imodium® lze užívat při náhle vzniklém (akutním) průjmu nebo po poradě s lékařem při dlouhodobém (chronickém) průjmu.

Lék lze také po odborné konzultaci s lékařem užívat rovněž v případě, že má pacient odstraněnou část střev, což často způsobuje průjem.

Rizikové faktory – co bývá nejčastější příčinou cestovního průjmu:

 • návštěva venkovských a tropických oblastí spíše než chladnější klimatické oblasti a města
 • hlavní zdroj infekce – strava
 • pouliční občerstvení, recepce
 • ovoce a zelenina, které není možno oloupat
 • voda spíše u virové a parazitární etiologie
 • led v alkoholických a nealkoholických nápojích

Léčba cestovního průjmu

Pokud nás na cestách ve stísněných podmínkách postihne průjmové onemocnění, musíme nasadit vlastní „samoléčbu“. Abychom udrželi normální množství moč, pijeme minimálně dvojnásobek běžného množství tekutin, na které jsme zvyklí, tedy 3–4 litry. Nejlepší jsou ochucené minerální vody v originálních baleních. Vyhneme se mléku a mléčným výrobků. Jíme stravu obsahující jednoduché uhlovodany (pečivo, suchary), postupně pak dietu doplníme o bílkoviny a nakonec o tuky.

ImodiumCelou léčbu ovšem spojíme s podáváním prostředku Imodium® a rehydratačními roztoky (Dialite, Hydralite, WHO Oral Rehydration Salts).

Maximální dávka je 8 tobolek Imodium® denně pro dospělé, u dětí je zapotřebí určovat dávku ve vztahu k tělesné hmotnosti (3 tobolky/20 kg).

U starších pacientů není potřeba upravovat dávkování. Také pacientů s ledvinovým poškozením mohou Imodium®  užívat bez zvláštních omezení.

V případě poškozených jater se však doporučuje užívat lék opatrně vzhledem ke sníženému metabolizmu prvního průchodu játry.

Před podáním přípravku Imodium® těhotným ženám (zvláště v prvních třech měsících) je zapotřebí posoudit očekávaný léčebný prospěch proti možnému riziku, přestože teratogenní (vyvolávající vrozenou vadu) nebo embryotoxické účinky se neprokázaly.

Malá množství loperamidu (základ léku) se mohou objevit v lidském mateřském mléce. Proto nelze užívání přípravku Imodium® v období kojení doporučit.

Forma Definice Léčení
LEHKÁ 1–3 neformované (řídké) stolice denně, bez významných křečí, neruší běžné aktivity 

Adsorbencia, tekutiny

Antimotilika – podle situace

STŘEDNÍ 3 a více neformovaných stolic denně s křečemi nebo teplotou, nauseou (nevolností), možnou příměsí hlenu či krve ve stolici, může rušit plánované aktivity

Antimotilika

Antimikrobiální léky na 3–5 dní

Orální rehydratace

TĚŽKÁ Profuzní průjem s krví nebo hlenem, křečemi nebo bolestmi, nauzeou a zvracením, horečkou, třesavkou, 3 dny a více i při léčení

Návštěva lékaře nutná

ATB neprodleně

Orální – rehydratace

PERSISTUJÍCÍ Průjem trvající i přes léčení více než 3 dny, ale nemá další alarmující příznaky

Antimotilika

Návštěva lékaře

Dodržování zásad prevence:

 • pít pouze nápoje v originálním balení nebo z převařené vody
 • nepoužívat led do nápojů
 • ovoce jen to, které lze oloupat nebo omýt nezávadnou vodou
 • nejíst syrovou zeleninu
 • nejíst zmrzlinu a tepelně nezpracovaná jídla
 • nepoužívat v syrovém stavu maso, ryby a mořské živočichy
 • nekupovat potraviny od pouličních prodavačů
 • vyhýbat se neznámým vodám
 • nekoupat se v moři v blízkosti vyústění kanalizace

Lékaři a hygienici doporučují dodržovat zásadu šest „O“:
obchod – originál – otevřít – oloupat – omýt – ovařit