Římský hrnec je originální, praktická a široce použitelná nádoba, která u nás zdomácněla poměrně nedávno. A ani dnes ještě spousta lidí neví, co římský hrnec je, jak a na co se používá. Proto bych vás s ním dnes chtěla seznámit.

Římský hrnec není v kulinářském světě žádnou novinkou. Pochází z jižní Evropy, kde je používaný už dlouhou dobu, a právě tady je taky nejrozšířenější.

Je vyroben z pálené hlíny, která je zvenčí neglazovaná. Zevnitř je glazovaná pouze nádoba, poklice je neglazovaná z obou stran. Existují i hrnce, kde glazuru nenajdete vůbec. 
Díky pálené neglazované hlíně má vždy výraznou terakotovou barvu. Bývá kulatý nebo oválný, vždycky v sadě s poklicí. Zvenčí je hrnec zdoben plastickými motivy zvířat, květin, zeleniny, ovoce.

Hlavní výhoda římského hrnce spočívá v tom, že pokrmy, které v něm připravujete, se vlastně dusí v páře, bez tuku, takže zdravě. Navíc v pokrmu zůstavají zachovány téměř všechny cenné vitaminy a minerály.
Před prvním použitím hrnec i s poklicí namočíte asi na 20 minut (podle návodu na vašem hrnci) do horké vody. Před dalšími už stačí jen namočit poklici do studené vody asi na tři minuty. Pokud máte ten typ hrnce, který nemá glazuru ani na nádobě, namočí před každým použitím nejen poklici, ale i nádobu.

Namočením se zatáhnou póry na hrnci a vy se můžete pustit do vkládání surovin.

V římském hrnci můžeme připravovat cokoliv, co jsme zvyklí dusit, péct i zapékat. Všechno bez použití tuku a další vody. Takže vložíme maso (kuře, vepřové, uzené...), zeleninu, brambory, těstoviny, rýži ... prostě všechno co nás napadne. Okořeníme a osolíme podle chuti.  Přiklopíme poklicí a dáme do studené trouby, na nejnižší patro.

Maso máte při teplotě asi 220 °C upečené za 1,5 až 2 hodiny. Kuře asi za hodinu. Brambory, které jen posolíte a popřípadě okořeníte jsou "uvařené" taky za hodinu.

Hrnec je dost hezký na to, abyste v něm servírovali pokrmy přímo na stole. Navíc v něm jídlo vydrží velice dlouho teplé.

Po použítí hrnec vyčistíme teplou vodou a houbičkou. Nepoužíváme na něj nikdy saponáty, ani čistící písek. Pokud jej chcete mít v myčce, používejte rychlý a šetrný program.

Římský hrnec je křehký, a proto si musíme dávat pozor především na prudké změny teplot. Hrnec vkládáme zásadně do studené trouby a teplotu zvyšujeme postupně. Při pečení neodklápíme poklici a v žádném případě maso nepodléváme. A už vůbec ne studenou vodou.
Při vyjmutí z trouby hrnec nepokládáme na studenou podložku. Všechny tyto věci by mohly způsobit praknutí hrnce. Samozřejmě dáváme pozor i na to, abychom římským hrncem zbytečně neklepali a nikam nenaráželi.

Římský hrnec dnes seženete nejen v domácích potřebách, ale i v supermarketech. Ceny se liší podle objemu hrnce. Větší, které mají okolo 4 litrů a vejde se do nich asi 6 porcí, se cenově pohybují kolem šesti set korun. Menší, na dvě až tři porce, stojí něco kolem tří set korun.

Odborné informace čerpány z www.kuchyne.cz .

Příjemné a zdravé pečení v římském hrnci přeje

 

 

   

                          
Reklama