Na loňské léto nevzpomíná Daniela z Kolína moc ráda, snažila se v týdnu před odletem k moři dohnat všechny resty. Den před odletem se ráno probudila s ukrutnou bolestí v krku, horečkou a pocitem, že tohle do zítřka nerozchodí. Její pocity se ukázaly jako zcela pravdivé. Lékař, k němuž se vydala, protože jí bylo skutečně mizerně, jí předepsal antibiotika a bez pardonů ji zahnal do postele. Z moře nebylo nic, ačkoli se ho Daniela snažila přesvědčit, že bude odpočívat a vzorně brát léky. Rozmluvil jí to a asi dobře udělal. "Bylo mi celých pět dní docela zle a nakonec jsem ležela deset dní, první antibiotika totiž nezabarala, musela jsem vyzkoušet jiná," vzpomíná Daniela. K moři tehdy vyrazil její manžel jen s dětmi a rodinou kamarádů.

Angína patří sice mezi běžné choroby, ale i tak není radno si s ní zahrávat a je dobré jít s ní k lékaři. Na rozdíl třeba od rýmy, kašle nebo běžné dvou třídenní virózy, kterou zvládnete vlastními silami. Jistě, ne každá bolest v krku rovná se zrovna angína: důležitá je teplota nebo horečka, zvětšení mandlí a zvětšení či citlivost podčelistních uzlin.

„Angína je vážná nemoc a přecházet ji rozhodně není dobré. Bolest v krku se navíc může měnit v průběhu dne, takže sledujte, zda se třeba u vašeho dítěte nezhoršuje,“ doporučuje pražský dětský lékař a homeopat Tomáš Karhan.

Některé letní angíny bývají virového původu a antibiotika na ně nejsou potřeba, ale spolehlivě to dokáže poznat právě jen lékař. Ideální je, pokud má  v ordinaci přístroj, který z kapky krve dokáže poznat, zda v těle probíhá zánětlivý proces vyžadující právě antibiotika. Metoda se nazývá CRP.

Přechozená angína může postihnout klouby, srdce nebo ledviny a za to riskování rozhodně nestojí. Nehledě na to, že i kdyby se vám ji podařilo přechodit bez těchto následků, zahráváte si s únavou a dočasným oslabením imunity. Nehledě na to, že chodit s antibiotiky na slunce není nejlepší nápad.

Že vás v krku jen škrábe? Pak k lékaři nemusíte, nicméně každopádně zvolněte a dopřejte si klid na lůžku. Lékař Tomáš Karhan radí i Priessnitzův obklad - dospodu mokrou látku, navrch suchou, bez igelitu. Obklad zažene škrábání, a nebo se naopak díky němu jasně ukáže, že v krku probíhá zánět a je čas vyrazit do ordinace.

 

     
Reklama