Jen tak na vysvětlenou: raroh nemá nic společného s pohádkovým raráškem, a proč má slabost pro ženské pohlaví? To se dočtete v tomto příběhu, který vlastně nemá od pohádky daleko.
Stal se našemu veterináři, který vypadá jako pan Krbec z jednoho večerníčku.
Sekal jsem „nedopasky“ v koňském výběhu, manželka hrabala a dávala trávu na kupky. Najednou začala křičet „Honem, pojď sem!“ Znělo to tak naléhavě, že jsem všeho nechal a běžel za ní. „Je tady nějaký pták a útočí na mě,“ stěžovala si ustrašeně na opeřeného drzouna.
A opravdu, na kupce trávy seděl dravec a neměl se k odletu. To je divné, dravci jsou velmi plaší, říkali jsme si, možná mu něco je.
Zaběhl jsem do domu pro kousek syrových jater (zrovna jsme pekli husu) a koženou rukavici. Pták se s chutí pustil do jater a usadil si mi na předloktí. Už mi bylo jasné, že to není divoký pták, ale ochočený dravec – raroh, používaný k sokolnickým účelům. Evidentně někomu uletěl a možná byl dezorientovaný, unavený, nebo dokonce zraněný.
Vzal jsem ho domů a vnučka si všimla, že má na nohách kromě identifikačního kroužku ještě plochou tkaničku s číslem. Zjistila, že je to telefonní číslo, má přece jenom lepší oči.
Zavolal jsem na něj a ozval se pán z Prahy. Ano, už týden postrádají cvičeného raroha. Byl moc rád, protože už nedoufali, že se s dravcem ještě někdy shledají. Možná ho zastřelili myslivci… Což by nebylo divu, draví ptáci jim stále leží v žaludku a jsou považováni za škodnou. I když raroh je u nás poměrně vzácný.
A kde se vzal až na jižním Plzeňsku? Asi se ztratil. Někdy se to stane při honbě za kořistí.
A proč útočil na mou manželku? To se také vysvětlilo: „Dravec patří dceři,“ řekl muž. „Takže je zvyklý na ženský hlas a ty nálety nebyly projevem útoku, nýbrž snahou usadit se ženě na ruku a dostat něco dobrého do zobáku.“
Druhý den si pro něj přijeli a byli moc rádi, že je raroh na světě. Živ a zdráv.
A tak skončil šťastně náš příběh s rarohem, který byl na ženský.
Zajímavost o rarohovi Raroh lovecký je třetím nejrychlejším ptákem světa. Je zástupce čeledi sokolovitých, který je využíván například jako ochrana letišť. Díky svým vlastnostem je raroh lovecký používán také v sokolnictví a k lovu, když umí ulovit například zajíce, bažanty nebo kachny. Při střemhlavém letu je schopný vyvinout rychlost až 209 km/h. Zdroj: Wikipedie |
---|
Nový komentář
Komentáře
Dana Haklová — #3 Jestli by náhodou nepotřebovali zastřelit ti vaši sousedi
knihovna — #6Dali ho do sklepa, kde je tma a pták tak zůstal v klidu
Asi měli doma nějakou klec nebo voliéru, protože jinak nevím, jak bych rarocha zajistila do 2. dne.
Dana Haklová — #3někdo by potřeboval malounko postřelit sám sebe, aby zjistil, jak to bolí. Dceři na chalupě zastřelili fenku. Je pravda, že utekla, ale byla takový chlupatý kříženec, ke každému šla, hrozně důvěřivá...žádný myslivec se k tomu samozřejmě nepřihlásil.
Myslivec zelený s flintou, tak to je sorta lidí, která se, doufám, vystřílí vzájemně
Moc hezké. Jsem ráda, že to dobře dopadlo.
gerda — #1To máte pravdu, kdyby přistál třeba u našich sousedů, tak ti by ho určitě zastřelili
To je milý příběh.
To je krásný happy end
- měl kliku, že přistál u dobrých lidí. Přijít o tak krásného ptáka, to muselo být majitelům líto, kdo má zvířecího kamaráda a ztratí se mu, je to jako když ztratíte blízkého člověka.