Jen tak na vysvětlenou: raroh nemá nic společného s pohádkovým raráškem, a proč má slabost pro ženské pohlaví? To se dočtete v tomto příběhu, který vlastně nemá od pohádky daleko.

Stal se našemu veterináři, který vypadá jako pan Krbec z jednoho večerníčku.

Sekal jsem „nedopasky“ v koňském výběhu, manželka hrabala a dávala trávu na kupky. Najednou začala křičet „Honem, pojď sem!“ Znělo to tak naléhavě, že jsem všeho nechal a běžel za ní. „Je tady nějaký pták a útočí na mě,“ stěžovala si ustrašeně na opeřeného drzouna.

A opravdu, na kupce trávy seděl dravec a neměl se k odletu. To je divné, dravci jsou velmi plaší, říkali jsme si, možná mu něco je.

Zaběhl jsem do domu pro kousek syrových jater (zrovna jsme pekli husu) a koženou rukavici. Pták se s chutí pustil do jater a usadil si mi na předloktí. Už mi bylo jasné, že to není divoký pták, ale ochočený dravec – raroh, používaný k sokolnickým účelům. Evidentně někomu uletěl a možná byl dezorientovaný, unavený, nebo dokonce zraněný.

nVzal jsem ho domů a vnučka si všimla, že má na nohách kromě identifikačního kroužku ještě plochou tkaničku s číslem. Zjistila, že je to telefonní číslo, má přece jenom lepší oči.

Zavolal jsem na něj a ozval se pán z Prahy. Ano, už týden postrádají cvičeného raroha. Byl moc rád, protože už nedoufali, že se s dravcem ještě někdy shledají. Možná ho zastřelili myslivci… Což by nebylo divu, draví ptáci jim stále leží v žaludku a jsou považováni za škodnou. I když raroh je u nás poměrně vzácný.

A kde se vzal až na jižním Plzeňsku? Asi se ztratil. Někdy se to stane při honbě za kořistí.

A proč útočil na mou manželku? To se také vysvětlilo: „Dravec patří dceři,“ řekl muž. „Takže je zvyklý na ženský hlas a ty nálety nebyly projevem útoku, nýbrž snahou usadit se ženě na ruku a dostat něco dobrého do zobáku.“

Druhý den si pro něj přijeli a byli moc rádi, že je raroh na světě. Živ a zdráv.

A tak skončil šťastně náš příběh s rarohem, který byl na ženský.

Zajímavost o rarohovi

Raroh lovecký je třetím nejrychlejším ptákem světa. Je zástupce čeledi sokolovitých, který je využíván například jako ochrana letišť. Díky svým vlastnostem je raroh lovecký používán také v sokolnictví a k lovu, když umí ulovit například zajíce, bažanty nebo kachny. Při střemhlavém letu je schopný vyvinout rychlost až 209 km/h.

Zdroj: Wikipedie

Čtěte také:

Reklama