Zažila si to asi každá z nás. Ten nepříjemný pocit, když se vrátíte z práce, víkendu stráveného na chatě nebo z dovolené a vaše nožky neomylně šlápnou do kaluže vody. Hlava okamžitě letí vzhůru, zda vás zase ti noví sousedi vytopili, nebo rupnul přívod vody a vy jste ta, která právě vyplavila půlku domu.

 

Má přítelkyně má na tento druh potop a zátop bezesporu talent. Vlastně téměř neustále suší vodu z koberců, snaží se zamaskovat špinavé fleky na čerstvé omítce novým nátěrem či po jedné zvlášť vydařené „vytápěčce", loví vodu z hrnků v kredenci.

 

Pokud zrovna nelikviduje následky pohrom svých sousedů, chodí po sousedech ona a zjišťuje, kolik škody napáchala hadice, která vyletěla z vany, o měsíc později, kolik škody napáchala hadice, která byla sice nakrásně přidělaná přímo do odpadu, avšak poněkud ztrouchnivělá, a tudíž prasklá. Domlouvá si úhradu za prasklý přívod vody či malou potopu, díky ucpanému sifonu u vany.

 

Její peripetie by vydaly na román a její sousedské vztahy jsou pochopitelně na ostří nože. No, není se zas až tak čemu divit. I mně se podařilo sousedy jednou, pomocí špatně těsnícího filtru pračky, vyplavit a stejně tak jsem byla vytopena i já.

 

Nehody jsou to rozhodně nepříjemné a v danou chvíli i vážné, ale ne neřešitelné. Pojďte se s námi podívat, co všechno je potřeba mít podchycené, aby vás příští potopa zastihla připravené, alespoň po té finanční stránce.

 

V první řadě nezapomeňte na pojištění majetku. V současné době je na trhu dostatečné množství pojišťoven, které lákají svými super výhodnými nabídkami, podpořenými navíc nějakou tou možnou výhrou k pojištění právě u nich. Je zcela na Vás, jakou pojišťovnu zvolíte, ale než tak uděláte, dobře si vyslechněte, co vše vaše pojistka zahrnuje a co naopak vůbec.

 

V základu je ve většině domácích pojistek ošetřeno zničení majetku následkem požáru, úderem blesku, vichřicí, krupobitím, nárazem nebo zřícením letadla, odcizením loupeží, zničení majetku vodou z vodovodního potrubí.  Součástí bývá také pojištění odpovědnosti, což je pojištění všech členů domácnosti za způsobené škody. Pokud se Vám podaří někoho vytopit, hradí se to z vaší pojistky.

 

Co všechno musíte udělat, pokud objevíte ve svém bytě bazén?

-          V první řadě byste měli kontaktovat svou pojišťovnu. V dnešní přetechnizované době není problém pouze pomocí telefonu nebo internetu. Jste-li zastáncem klasického papírování, nic vám nebrání hlásit škodu na předepsaném formuláři a poté pojišťovna přidělí na váš případ likvidátora.

-          Pořiďte si fotografie a zdokumentujte stav věcí. Zničené věci byste neměli vyhazovat, než si je prohlédne likvidátor. (Je jasný, že se nebudete doma čochtat týden, než se někdo přijde "mrknout" na vaše nové brouzdaliště.) 

-          Vypracujte seznam poškozených věcí včetně jejich stáří a ceny. Pokud možno si připravte i účtenky a faktury, které dokládají hodnotu věci.

-          Likvidátor si s vámi domluví schůzku, prohlédne si poškozené věci a poté vyčíslí škodu.

-          Než podepíšete zápis, důkladně si jej pročtěte, tím souhlasíte s rozsahem náhrady škody.

 

Pokud se děsíte vytopení v době, kdy si užíváte zaslouženého volna na dovolené, pak vězte, že existuje tzv. asistenční služba, kdy vám v době vaší nepřítomnosti zlikvidují největší rozsah škod.

 

Tak nám na závěr nezbývá, než vám popřát, co nejméně mokra v domácích trepkách, a když už, tak pevné nervy!

 

 

 

 

       
Reklama