Ditě je osmatřicet a váží s bídou 50 kilo. Když uvážíme, že měří přes 170 centimetrů, je jasné, že málokdo je štíhlejší než ona. Pokud vás její míry ohromují a nebo je snad dokonce závidíte, Dita by vás rychle vrátila do reality. "Ale já mám problém s váhou! Ráda bych přibrala," říká a stěžuj se, že jí to okolí nevěří. Případně se jí dostává rady, ať takových bláznivých nápadů zanechá, vždyť co by za to jiní dali.

"Jenže to je jinak. Být enormně štíhlý vůbec nepřináší výhody. Ráda se dobře oblékám a ráda vypadám žensky, ale to se mi s mojí chlapeckou postavou moc nedaří. Jsem navíc vysoká, takže sehnat třeba dost dlouhé kalhoty, které  by mi nebyly velké, je potíž," líčí Dita. Navíc přiznává, že se bojí stárnutí - hodně štíhlí lidé podle ní vypadají starší, než ve skutečnosti jsou, například proto, že jsou u nich hodně vidět vrásky. Nicméně, zatím vedle svých dětí vypadá spíš jako jejich starší sestra, což jí sice samo o sobě lichotí, ale když se přidají řeči o tom, ať se taky nají, dotýká se jí to.

Dita totiž jí normálně, skoro by se řeklo tak, že u jiného by po takové stravě kila spíš přibývala. Odjakživa dojídala po dcerách, miluje sladkosti a klidně si dá čokoládu večer před spaním, z čehož odborníkům na hubnutí jistě vstávají vlasy hrůzou. Jít s ní na oběd? Budete svědky opulentních hodů, Dita si dopřeje polévku, druhé jídlo a klidně i zákusek. A to prosím vydatně posnídala a večer se taky nebude odbývat. Vydá snad všechnu energii sportem? "To určitě ne, nejsem žádný velký sportovec - občas jedu na kole, občas si zahraju s manželem tenis, chodím s holkama na výlety, ale že bych se třeba třikrát týdně mučila někde při aerobiku? Dejte mi pokoj," směje se mladá žena.

Pokud vás snad napadlo, že Dita to celé jen hraje, a ve skutečnosti je třeba anorektička, zapomeňte na to. Hubená je odjakživa a takhle moc štíhlá - ano, BMI jí ukazuje podvýživu - od doby, kdy se jí narodila starší, dnes patnáctiletá dcera.  Být anorektičkou, nezvládala by svůj hektický životní styl, náročnou práci a rodinu a nevypadala by dobře a zdravě. Svou štíhlost vysvětluje jinak: "Mám hodně rychlý metabolismus, asi po tátovi, ten je taky hodně hubený, ačkoli si v jídle neupírá. Maminka, která jí podobně jako on, jen mnohem menší porce, je přitom baculatá, stejně jako můj starší bratr,"  popisuje Dita svou rodinu.

Se svou touhou mít více ženské tvary se dokonce svěřila i lékařům, kteří jí řekli hned dvě věci: za prvé, to že je štíhlá, je pro ni určitě lepší, než kdyby byla obézní, protože s přirozenou štíhlostí jako takovou se žádná zvýšená zdravotní rizika nepojí.  Za druhé však pro ni měli "bohužel" - přibrat je pro lidi s podobnou fyziognomií mimořádně obtížné. Zní to možná paradoxně, ale přibývání na váze je pro ně někdy ještě těžší než hubnutí pro lidi obézní. "Tělo samo si fyziologickými procesy reguluje svou hmotnost," vysvětlila obezitoložka Marie Kunešová. To ostatně ze své zkušenosti potvrzuje i Dita, její snaha přelstít vlastní tělo ještě většími porcemi vyšla naprázdno. Nefungovala by u ní dost možná proto ani dieta, díky které přibrala herečka Renée Zellweger, když hrála Bridget Jones - ta přibrala díky přejídání, jenže nemá takový metabolismus jako Dita.

Dá se  tedy hodně hubeným lidem, toužícím po pár kilech navíc, něco poradit?

 - rady jsou do jisté míry podobné jako pro ty, kdo chtějí zhubnout

 - je třeba věnovat pozornost pravidelnosti a složení své stravy, tedy jíst nejméně pětkrát denně, v jejich případě včetně jídel energeticky bohatých, ale i tak zdravých

 - takže, není dobré vrhnout se na dorty a jitrnice, protože tato jídla jsou kalorická, nikoli však výživově hodnotná

 - zapomeňte na nízkotučné pokrmy, vy je nepotřebujete, navíc často obsahují umělá barviva a umělá sladidla, která nejsou zrovna dvakrát zdraví prospěšná

 - zkuste navštívit obezitologickou poradnu, kde vám mohou pomoci se sestavením jídelníčku

 - pomoci může také posilování, ovšem pouze vhodně zvolené cviky, díky nimž se zvětší objem svalové hmoty

       
Reklama