TV Nova – Občanské judo


TV Nova odvysílala před týdnem v pořadu Občanské judo hrůznou reportáž o smečce psů, kteří jsou zavřeni v polorozpadlém objektu, bez zateplení, dostatku vody a krmiva. Psy, které veterinární správa označila za týrané, nemůže obec (Krupá na Rakovnicku) odebrat a umístit do útulku, protože na to v jejím rozpočtu nejsou prostředky. Péče o tyto psy by podle starosty Krupé totiž vyčerpala zhruba pětinu rozpočtu obce (psů je v objektu několik desítek). 


Právní vsuvka: Zvířata je možné majiteli odebrat pouze v případě, že je inspektoři veterinární správy vyhodnotí jako týraná. Obec pak má možnost, nikoliv povinnost zvířata odebrat a umístit do útulku. Náklady s tím spojené by měl sice uhradit původní majitel, to ale v praxi funguje málokdy – dlužná částka je nevymahatelná. Péči o odebraná zvířata tedy hradí obec z vlastního rozpočtu. Což je problém.


Zmiňovanou reportáž je možné dohledat v archívu TV Nova a pustit si ji. K problematice se v ní vyjadřují zastupitelé obcí, ministerstva zemědělství, ÚKOZu, mluvčí Státní veterinární správy, poslanci… Reportáž bohužel vyznívá v tom smyslu, že je potřeba změnit zákon, najít finanční prostředky na péči o týraná zvířata a že pro tyto konkrétní psy nejde nic udělat.

Nadace na ochranu zvířat

Paní Pavlasová z Nadace na ochranu zvířat se případu týraných psů z obce Krupá věnovala celý pátek a zjistila mimo jiné, že situace se již potřetí opakuje. „Tomu člověku jsou vždy zvířata odebrána, a do půl roku tam má nová,“ píše pracovnice Nadace a dodává: „Situace se jeví dle sdělení starosty bezvýchodná, neboť pokud zvířata umístí na náklady obce do útulku, on za čas nasbírá nová. Samozřejmě se budeme snažit pomoci a v pondělí budeme opět jednat s panem Klátilem (starosta obce Krupá).“ A to není vše. „Ještě podotýkám, že ve zbořeništi, kde zvířata hromadí, je odstřižen přívod el. energie, vody a ostatního. Takže vodu zvířatům by musel nosit v kbelících ze studny, což nedělá a zvířata řeší nedostatek tekutin sněhem.“

Liga na ochranu zvířat

O psy se začíná zajímat též Liga na ochranu zvířat, další nezisková organizace, která se snaží pomáhat zvířatům v nouzi. Ačkoliv je pod hlavičkou Ligy provozováno několik útulků pro psy a jejich provozovatelé jsou ochotni pomoci, nastává další problém.

Deprivanti

Problém spočívá v tom, že psi z Krupé nejsou zvířaty zvyklými na lidskou péči, nejsou to typičtí odložení či ztracení psi, kteří z velké většiny tvoří obyvatelstvo útulků. Jak píše Nadace na ochranu zvířat na svých stránkách: „Deprivovaní psi jsou neumístitelní. Útulky by si takové psy musely vzít na doživotí, což je těžko přijatelné jak pro útulky, tak samozřejmě pro psy samotné.“ Proto byl na pomoc přizván psí psycholog.

Rudolf Desenský, psycholog psů

O panu Desenském jste možná už četli. Jako stručné shrnutí jeho práce nejlépe poslouží citace z jeho stránek: „Otevřeně říká, že má radši vlky než lidi. To je psí psycholog Rudolf Desenský, jehož největší hobby je náprava sebevědomí bázlivých a vystrašených psů. Dalším koníčkem jsou všichni nezvladatelní psi, o kterých se tvrdí, že už nejdou převychovat.“


Tento člověk se tedy uvolil ujmout se týraných psů z Krupé s tím, že po převýchově, až budou schopni komunikace a soužití s člověkem, budou umístěni do útulků Ligy k osvojení.

Co je tedy konkrétně potřeba?

Z výše popsaného je jasné, že pan Desenský je pro psy z Krupé jedinou nadějí. A je také jasné, že péči o tyto psy nezvládne sám. Co všechno potřebuje, se dočtete v jeho příspěvku na Psím fóru. Ve zkratce: 

 

  • Dobrovolníci na stavbu kotců, která proběhne tento víkend.
  • Lidé, kteří jsou ochotni za psy docházet a starat se o ně.
  • Finance a krmení, i když to slíbila dodat Liga na ochranu zvířat.

Pokud není ve vašich silách jet osobně pomáhat do Ovčár se stavbou kotců či převychováváním psů a zároveň nemáte peněz nazbyt, i tak můžete pomoci. Jsou potřeba bytelné obojky a vodítka s převládajícím rozměrem 55 cm. A je jich potřeba hodně. 


Obojky a vodítka můžete koupit ZDE - sekce "Potřeby - pejsci" - Vodítka. Na objednávky pro pana Desenského se tento eShop rozhodnul dávat útulkovou slevu, a navíc dovézt vše až na místo. Pokud se rozhodnete využít této možnosti, napište do objednávky poznámku "pro pana Desenského".

Závěrem
Nebuďte lhostejní k tomuto neuvěřitelnému případu týrání zvířat! Prohlédněte si výše zmiňovanou reportáž TV Nova, přečtěte si pana Desenského na Psím fóru a prostudujte si jeho web Psycholog psů.
Pomozte! Deprivovaným psům z Krupé jde opravdu o život.

Spojení na pana Desenského je:

Email: desensky@psycholog-psu.com
Telefon: 608-623 144 a 721-775 078
Číslo účtu: 175744036 / 0300 (ČSOB)

 
Zuzana S. Fenclová


 
Reklama