Ačkoliv tomu uplynulé víkendové počasí moc nenasvědčovalo, letní sezóna a s ní spojené radovánky, které si valná většina z nás užívá mimo městskou aglomeraci, startují. Lákadlo pobytu přírodě však nepřináší jen radosti. Číhají na nás mnohé nástrahy. Jednou z nich je například bodnutí vosou...

Pro valnou většinu z nás situace, která nepředstavuje životu ohrožující stav. Jsou mezi námi však tací, kteří jsou po útoku bodavého hmyzu v bezprostředním ohrožení života. Jak se v podobné situaci zachovat? Jak tyto jedince poznáme? Kterých z nás se toto nebezpečí týká? Zeptali jsme se Ivany, vrchní sestry anesteziologicko-resuscitačního oddělení, pro kterou je záchrana lidských životů denním chlebem.

 

vosa

Paní Ivano, čím je pro nás bodnutí hmyzem, jakým je vosa či sršeň, nebezpečné?
Pakliže je napadený člověk alergický, bodnutí od vosy, včely či sršně vyvolá u dotyčného takzvaný anafylaktický šok, při němž dochází k vážnému stavu, který ohrožuje život postiženého.

Jak se tento stav projevuje?
Šok vždy nastupuje velmi rychle – nejdéle do třiceti minut po vpichu. Postiženému začne být značně nevolno – obvykle se těmto jedincům motá hlava, trpí náhlými závratěmi, zimnicí, pociťují bolest břicha a předně mají respirační obtíže, které se stále stupňují a mohou vyústit až v udušení. Anafylaktický šok je prakticky bezprostřední reakcí imunitního systému jedince na alergen, který mu byl do jeho těla vpraven žihadlem.

Je obtížné postiženého člověka identifikovat?
Zpravidla ne. Pakliže víme, že dotyčného píchl výše uvedený hmyz, a pozorujeme u něj do pár minut dušnost, můžeme říci, že se jedná o zmíněnou alergickou reakci. Postiženému se v tomto případě vždy stahují dýchací cesty, což může vést k udušení a následné smrti. Jde tedy o velmi vážný zdravotní strav.

Můžete nám, laické veřejnosti, poradit, jak takovému člověku pomoci?
Samozřejmostí je zavolat co nejrychleji rychlou lékařskou pomoc a do jejího příjezdu postiženého nejlépe po celém těle chladit studenou vodou.

Které jedince anafylaktický šok nejčastěji postihuje?
Největším nebezpečím tohoto stavu je, že vámi položená otázka nemá jednoznačnou odpověď. Anafylaktický šok může postihnout opravdu každého. Ti z nás, kteří jsou na tato bodnutí alergičtí, se většinou přirozeně rekrutují z lidí, kteří trpí různými alergiemi. U těchto jedinců je procentuálně větší předpoklad, že budou spadat do skupiny postižených, u kterých šok po napadení hmyzem nastane. Existuje však i vysoké procento pacientů, kteří v minulosti po píchnutí vosou, včelou či sršněm žádné obtíže neměli, a anafylaktickému šoku se přesto nevyhnou.

Jak je to možné?
Velmi jednoduše. Žihadlo tohoto druhu hmyzu může být infikováno alergenem, o kterém dotyčný prozatím netuší, že právě u něj způsobuje alergickou reakci.

Pokud tedy chápu správně, tomuto stavu prakticky nelze předejít, je tomu tak?
Ano, přesně tak. Nikdy nemůžeme vědět, na které rostlině uvedený bodavý hmyz před kontaktem s naší pokožkou pobýval… nechci tím ovšem říci, že bychom měli zabřednout do paranoického stavu a nepřiměřeně se vos, včel či sršňů bát. Všeho moc škodí (smích).

Paní Ivano, existuje tedy nějaká účinná prevence, která by následky bodnutí minimalizovala?
Jistě. Pokud již člověk v minulosti anafylaktický šok prodělal, měl by být automaticky vybaven autoinjektorem s adrenalinem, který si v případě potřeby sám aplikuje, a poté si zavolá rychlou záchrannou pomoc. Každému vždy doporučuji, aby byl nejen v rámci pobytu v přírodě vybaven repelenty a antihistaminiky (například Fenistil gel, Claritine tablety atd..). Osobně mám tyto přípravky vždy ve své kabelce.

Čtěte také:

Reklama