lazy kid

Vzpomínám, jak na mě moje matka často křičela: „Nebýt mě, shniješ tady špínou!“ Nechápu to. Já, která má doma uklizeno jako málokdo, že by někdy byla takové prase? Špinavé nádobí poházené na kuchyňské lince, fleky na podlaze, rozházené postele, nelesknoucí se umyvadlo…..? To u mě nenajdete, i když mě to stojí dobré dvě hodiny denně.

Doma se chci ale cítit dobře a vím, že to za mě nikdo neudělá. A tak občas zařvu: „Beze mě byste tady shnili špínou, vy lenoši líní!“ A jdu už v jednom dni aspoň potřetí utírat lepkavá kolečka od sklenic s limonádou ze skleněné desky konferenčního stolu v obýváku. Cestou přetřu prach z obrazovky u televize, smetu drobky kolem právě vyjedené kočičí misky a utřu po té potvoře obtisknuté packy na jídelním stole.

Pak pověsím prádlo, přeleštímt zrcadlo v koupelně, otřu pastu z baterie na umyvadle, seberu vlasy ze země, uklidím po skoro sedmnáctileté dceři fén, žehličku na vlasy a kulmu, vyvětrám mlhu po polovině vystříkané lahvičky deodorantu, zavřu už do poloviny vyschlou tubu s drahým make upem, setřu hadrem fleky z podlahy….Večer, když si postěžuji na únavu si vyslechnu otřepanou poznámku „Z čeho jsi pořád unavená? Co pořád děláš?“ A nebo, a to je ještě kurióznější. „TO PŘECE DĚLAJÍ VŠECHNY ŽENSKÉ!!!“ A je vymalováno.

Vražedné provokace

V sobotu jsem chtěla, aby dcera vytřela, vyluxovala a umyla v domě schody. Práce byla hotová po třech dnech, kdy se už moje přesvědčovací metody blížily k vraždě a její odpor ke krvavé nenávisti. A to nejhorší je její pokoj. Dáma, která nevyjde na ulici bez dokonalého vysprchování, účesu, makeupu a bezchybně sladěnými svršky žije v chlívě, za který by se nemusel stydět ani bezdomovec.

Ve věčně neustlané posteli se válejí talířky se zbytky tvrdých rohlíků, v peřinách drobky, za postelí sklenice se zbytky limonád, na zemi hory čistých i špinavých svršků, kabelek, tašek, šminek, hřebenů, knih, časopisů, plesnivých broskví….všude prach a rozházená změť všeho, na co si lze vzpomenout. A v tom trůní hollywoodská hvězda a provokativně se mi dívá do očí, když po osmnácté přijdu žádat, aby vynesla koš s odpadky. Nehne brvou a napjatě čeká, kdy vybuchnu. Těší se na své vítězství a má radost z dalšího bodu. Zuřím tak, že mám temno před očima a chci vraždit. Svou dceru nenávidím!!!! Je tohle normální?  

Odborníci tvrdí, že ano. Vzdor a revolta k pubertě patří a rodič je holt na ráně.

Jaký má názor na práci v domácnosti moje šestnáctiletá dcera Nikol (snažila se být fakt upřímná)?

Já: Co bych měla udělat, aby sis uklidila pokoj?
Ona: Rozhodně na mě neplatí žádné řvaní ani výhrůžky. Dokonce nepomáhá ani zaražené kapesné, protože to mě většinou rozzuří ještě víc a pak už si neuklidím vůbec. Asi by nejspíš zabrala odměna v podobě něčeho dobrého. Třeba čokoláda, něco z McDonalda nebo KFC.

Já: Vadí ti nepořádek?
Ona: Vadí mi neuklizený byt, ale ne můj pokoj. Sama to pořádně neumím vysvětlit, ale v pokoji je moje zázemí, je to jen můj nepořádek a nikdo tam nemá co dělat. Když vyjdu ven, je příjemné, když je všechno uklizené.

Já: Vadí ti plesnivé jídlo v pokoji?
Ona: To mně vadí a nevím o tom, že bych ho v pokoji měla. Možná párkrát svačinu, ale jinak ne.

Já: Proč nechceš vyluxovat?
Ona: Mám pocit, že ta práce prostě počká, až se mi bude chtít. Nevím jak dlouho, o tom nepřemýšlím.

Já: Jsi naštvaná, když se po tobě chce práce?
Ona: Jo, to teda jsem. Nemám sice pocit, že by to nebyla moje povinnost, ale jsem prostě líná. Nechce se mi do toho. Asi taky proto, že vím, že to vždycky nakonec udělá někdo jiný.

Já: Motivovaly by tě peníze?
Ona: Ano, za stovku bych si pokojík uklidila hned, ale tu mi zatím nikdo nenabídl.

lazy kid

Jak naučit dítě pořádku když je malé? (V pubertě na to ale stejně zapomene)

  • Vysvětlete mu, že každý musí s něčím pomoci. A taky, že už je dost staré na to, aby se zapojilo.
  • Funguje - já pomůžu tobě ty mě.
  • Když mi pomůžeš, budeme to mít rychleji a můžeš mít pohádku nebo jinou odměnu.
  • Úklid pokoje - slibte, že mu pomůžete uklidit pokojíček, ovšem za předpokladu, že uvidíte, že uklízí nejdříve samo. Hned to půjde veseleji a rychleji.

Co zabírá u vás doma?

Reklama