Řekněte, je tohle spravedlivé?

"Šla jsem onehdy s kolegyní na oběd, a zatímco jsem si vybrala zeleninový salát s pár kousky kuřete a s díky odmítla dresing, ona se nežinýrovala a poručila si nějakou českou klasiku včetně knedlíku, že prý na to má chuť," začíná své líčení Kateřina, jedenatřicetiletá právnička. Cestou zpátky do kanceláře si její kolegyně ještě koupila balení oblíbených polomáčených sušenek a za hodinu už si u kolegy, který si šel koupit něco na zub, objednávala Magnum. "Výsledek? Já vážím dobře přes sedmdesát kilo, ona s bídou padesát a tvrdí mi, že by ráda přibrala. Samozřejmě, nijak nesportuje," stýská si Kateřina. Sama sice také není zrovna milovník pohybu, ale alespoň se snaží věnovat pěší turistice, plavání a občas si jde zaběhat či zajezdit na kole.

Kateřina s kily navíc se střídavými úspěchy bojuje již od puberty, přičemž na bojišti se ještě přitvrdilo, když před šesti lety otěhotněla a posléze porodila syna. Proč Kateřina nehubne, ba spíše naopak, když si celkem své jídlo hlídá, a navíc se i alespoň trochu hýbe? Roli hraje podle všeho více věcí. "Obezitoložka, k níž jsem se objednala, mi vysvětlila, že přes všechnu snahu má můj jídelníček své mouchy - jím nepravidelně a více večer než ráno. A pak, mám prostě pomalejší metabolismus, třeba ve srovnání se zmíněnou kolegyní," konstatuje mladá žena. Rychlost spalování potravy je do jisté míry dědičná a nedá se až tak zásadně ovlivnit. Kateřinin metabolismus podle všeho ještě zlenivěl léty, kdy ho nic moc nepopohánělo k větší snaze.

Nicméně, když se začala pídit po tom, jak jej nastartovat, pár tipů se našlo.

1) Jak rozhýbat metabolismus

"Nastartování metabolismu pomáhá pohyb, člověk se ovšem musí hýbat více a jinak než dosud," vyvsvětluje Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Kateřina tak má na výběr přihlásit se třeba na pravidelné redukční cvičení, anebo začít běhat a jezdit na kole skutečně pravidelně. Jízda na kole je přitom vhodnější, protože je zdravější a nenamáhá tolik klouby, je však záhodno ji doplnit protahovacím cvičením, aby netrpěla záda. "K tomu jsem se přihlásila na aquaaerobik, o kterém mi nadšeně vyprávěla kamarádka," doplňuje Kateřina.

2) Více svalů, méně tuků

Je to přímá úměra. Čím méně je v těle svalů, tím pomalejší je i metabolismus. Jinými slovy, člověk, který má více svalů, energii získanou z potravy spálí rychleji než ten, kdo je samý tuk. A je přitom jedno, že ten svalnatý se u třeba u cvičení zdánlivě nadře mnohem méně. Kateřině tak nezbývá, než se snažit cvičením a úpravou jídelníčku změnit poměr svalů a tuků ve svém těle.

3) Pozor na váhové výkyvy

Zpomalení metabolismu nahrává i obávaný a nechvalně proslulý jo-jo efekt. A je přitom jedno, že vaša váha nelítá o desítky kil a že výkyvy jsou tu tři kila dolů, tu čtyři nahoru. Už to stačí k tomu, aby váš metabolismus zlenivěl a kila šla nahoru. K tomu je ještě záhodno připočítat fakt, že metabolismus se tak jako tak zpomaluje spolu s věkem.

4) Pomozte si jídelníčkem

"Rozhodla jsem se přece jen mírně změnit své stravovací návyky, jíst častěji, menší porce a sladké nebo sacharidy jako těstoviny a pečivo spíše v první polovině dne. Teď po Velikonocích chci čtrnáct dní sacharidy  vynechat úplně, protože to také pomáhá povzbudit metabolismus. Nesmí to však být dlouhodobě, protože to pro změnu zatěžuje ledviny," uzavřela mladá žena.
Reklama