Porod je jedna z věcí, které si žádná žena nenaplánuje. Nikdy neví, jak bude probíhat, natož kdy přijde. Jak to může vypadat, když zastihne nastávající maminky nepřipravené? Úsměvně i dramaticky zároveň.

porod

Anna, 28 let: Předporodní kurz byl se vším všudy

Na počátku devátého měsíce těhotenství jsem se začínala psychicky připravovat na porod. Nebylo tedy od věci objednat se na předporodní kurz, jelikož mé znalosti v tomto směru se blížily nule. Naštěstí jeden takový pořádali v mateřském centru v našem městečku, takže nebylo třeba někam daleko dojíždět. Hned na prvním kurzu lektorka probírala, jak poznat kontrakce. Podle popisu to na drobnou bolest v podbřišku, kterou jsem od předchozí noci pociťovala, celkem sedělo, ale ona mě uklidnila. Prý zatím jde o pouhé poslíčky. Když mi ale během jejího výkladu praskla voda a stahy se rázem vystupňovaly, až jsem křičela bolestí, přehodnotila svou diagnózu a zavolala sanitku. Ostatní nastávající maminky byly dost v šoku. Jakmile dorazili zdravotníci, zaveleli k co nejrychlejšímu přesunu do porodnice. Tam jsem porodila málem na chodbě, jen tak tak mě dovlekli alespoň na vyšetřovnu. Na sál už to nestihli. Že tedy bude ten večerní kurz až takhle názorný, to jsem tedy nečekala!

Lenka, 24 let: Syn přišel na svět na horách

Babička slavila osmdesátiny a já tam nemohla chybět. I když mi to všichni okolo rozmlouvali, protože jsem byla v jiném stavu, a to na konci osmého měsíce. Ale mně bylo skvěle, vše probíhalo bez sebemenšího problému. Jediné, co tedy krapet zneklidňovalo i mě, byla lokalita, kde se mělo slavit. Naše bábi totiž žije v malebné odlehlé vesničce v horách, kde pořádně není ani signál pro mobilní telefon. Už dlouho ji přemlouváme, že na život mimo civilizaci nemá věk. Jenže ona je stále vitální a o stěhování do města nechce ani slyšet. Ale zpět - tak jsem tedy jela a těšila se, jak si užiju jeden z posledních poklidných víkendů. V noci ze soboty na neděli to na mě ale přišlo. Bylo jasné, že jde do tuhého, a tak jsem vzbudila manžela, který zburcoval všechny ostatní. Mobil samozřejmě nefungoval, a tak se švagrem běželi na nejbližší kopec, odkud bylo možné dovolat se pomoci. Já už se pomalu psychicky připravovala, že našeho syna přivedu na svět přímo uprostřed babiččina obýváku. Čekání na sanitku bylo nekonečné. Nedovedete si představit, jak ráda jsem nakonec lékaře viděla. Bylo totiž cítit, jak miminko sestupuje níž a níž. Na převoz bylo ale pozdě, a tak mě lékař odrodil přímo v sanitce před babiččinou chaloupkou. Naštěstí bylo vše v naprostém pořádku. Můžu ale říct, že po tomhle dobrodružství už bych se z domova v posledních dvou měsících ani nehnula!

Ivana, 43 let: Odrodila mě prodavačka podprsenek

Čekala jsem už třetí dítě, a tak pro mě nebylo těhotenství nic nového. Už jsem se tak moc nehlídala a s každým píchnutím hned neběžela do porodnice. Týden před porodem hlídal manžel naše děti, abych si mohla ještě zajet dokoupit vše potřebné do porodnice. Když jsem si v obchodě s prádlem zkoušela podprsenku, začalo se mi chtít děsně na velkou. Břicho mě bolelo už od rána, a tak jsem to přisuzovala bramborovému salátu, který mi nesedl. S kontrakcemi z při předešlých porodů se to totiž nedalo vůbec srovnat, při těch jsem trpěla jako kůň. Poprosila jsem tedy prodavačku, rudá až za ušima, jestli si u ní mohu odskočit na toaletu. Jenže na záchodě mi došlo, že to stahy skutečně byly a já už rodím. Volala jsem na vyděšenou dívku za pultem, ať okamžitě volá záchranku. Když to udělala a přišla za mnou, už jsem cítila, jak se na svět dere hlavička. A tak mi mladá holčina s hrůzou v očích pomáhala přivést naši malou na svět. Věřím, že to byl nejhorší zážitek jejího života. Lékař naštěstí dorazil velmi brzy, a co ona započala, dokončil. Naštěstí vše dopadlo na výbornou!

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: