Těšíte se z prvních krůčků vašeho drobka, lapete každičké nové slůvko a kocháte se prvními úsměvy. Jste maminkou na plný úvazek, když těhotenský test mluví jasně – budete mít druhé dítě. Většinu z nás, samozřejmě vyjma těch, které toto plánují, asi zachvátí panika. Strach z toho, jak to všechno zvládnou, jak se jim podaří skloubit miminko a sotva odrostlé batole, jak zvládnou domácnost, jak docílit toho, abyste nezanedbávala starší dítě, aby se necítilo miminkem ohrožené.

Pojďte si s námi odpovědět na pár nejpalčivějších otázek.

 1. Jak to zvládnu?
 • Skloubit dohromady domácnost, manžela, dvě děti a ještě vypadat k světu a mít pocit, že nejste otrokem domácnosti, dokáže málokterá z nás. Vězte však, že je to jen otázka organizace času.
 • Důležité je si udělat jasno, co jsou věci důležité a co ne. Nikdo po vás nechce, abyste měla byt naprosto sterilní, nemusíte každý den uklízet, naučte se uklízet efektivně.
 • Nebojte se požádat o pomoc tatínka, babičky, dědy nebo svobodnou kamarádku. Sama se hned při volném čase nevrhněte na žehlení a dopřejte si vanu plné vody a přečtěte si knížku, na kterou celou dobu nemáte čas.
 • Pokud jste nevypadala jako modelka z reklamních plakátů před porodem, těžko toho docílíte po porodu, navzdory úspěšným, usměvavým maminkám, smějících se na nás z titulních stran časopisů.
 1. Budou dva, budu je mít stejně ráda?
 • Jednoznačně ano! Problémem bývá žárlivost staršího na nově příchozí miminko. Dosud bylo zvyklé na plnou pozornost každé návštěvy. Jemu se nosily sladkosti a na něj se všichni usmívali. A najednou je tu malý ukřičený vetřelec, na kterého všichni dělají cukrbliky a kterému se najednou všichni až moc věnují.
 • Vysvětlete malému rozumbradovi, že to ještě neznamená, že by ho babička s dědou už neměli rádi, a zapojte ho do běžné péče o miminko. Dovolte mu asistovat u přebalování, dopřejte mu ten pocit důležitosti při podávání plínek. Nechejte ho opatrně ošplíchat malého sourozence vodou při koupání a podat ručník. Dovolte mu dotýkat se jej. Nabude dojmu ohromné důležitosti.
 • Začněte s přípravou na příchod miminka už před porodem. Hodně si s ním o miminku povídejte.
 1. Kde na to mám brát?
 • Pravdou je, že hmotné zabezpečení maminek je pro většinu z nás nedostačující. Vystačit s jedním platem, minimální mateřskou a uživit čtyřčlennou rodinu je občas husarský kousek. Není proto divu, že věk maminek stoupá a rodiče se na příchod děťátka připravují i po finanční stránce.
 • Pokud přijde druhé miminko nečekaně, nevěste hlavu a nepropadejte hned panice při vzpomínce na to, kolik stálo peněz miminko první. Zvláště pokud jste všechny věci neprodala, ale uklidila do horních skříní pro případ, že se ještě budou hodit.
 • Máte-li výbavu po starším dítku, máte vyhráno.
 • Máte-li možnost a doma počítač, porozhlédněte se třeba po nějaké práci doma.

A jak se k tomu staví maminky?

Dana, 29 let, Hanička 2 roky a Petřík 3 měsíce:

První dny po návratu z porodnice byly opravdu krušné. Nespala jsem více než tři hodiny v kuse, Petřík neustále křičel, Hanička žárlivostí neviděla a manžel pracoval od rána do noci. Myslela jsem, že skončím v blázinci. Dodnes se v tom plácám a snažím se skloubit vše dohromady.”

Pavlína 35 let, David 4 roky a Janek 1 rok:

“První rok byl asi nejhorší v mém životě, padala jsem na hubu únavou a snažila se přežít den po dni. Ale dnes, kdy si kluci spolu hrají a já si můžu dvacet minut v klidu pročíst oblíbený časopis a dát si kafe, toho nelituji. Kluci mají jeden druhého, a kdybych měla znovu volit, rozhodla bych se stejně.”

Květa 48 let, Petr 30 let a Dora 28 let:

“Měla jsem děti po sobě rok a půl v době, kdy papírové pleny neexistovaly, o příspěvku do čtyř let jsme si mohly nechat zdát a nechtěla bych to ani, kdybych měla tu možnost být znovu mladá."

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti, trápení i radosti?

 
Reklama