Možná se to někomu bude zdát při neustále přeplněné MHD zvláštní, ale jednou z nejrozšířenějších fobií u nás je strach cestovat dopravními prostředky, nakupovat v samoobsluhách, navštěvovat kina, divadla apod. Člověk s agorafobií má velmi často zároveň panickou poruchu. Projevuje se záchvaty úzkosti s poměrně výraznými tělesnými projevy, jako například:
* bušení srdce
* horečka
* dušnost
* pocení, návaly horkosti a chladu
* žaludeční nevolnosti
* mravenčení až křeče v končetinách
Hlavním problémem agorafobika je, že se vyhýbá prostředí, které je mu nepříjemné a uzavírá se v bludném kruhu představ, co všechno by mohlo nastat, kdyby se na obávané místo dostal. V momentě, kdy se do něj skutečně dostane, panikaří a propadá záchvatům úzkosti, protože si vytvořil katastrofický scénář, jak zle mu bude a jak špatně se z prostor dostane.
Navíc se intenzivně pozoruje a je přecitlivělý ke svým tělesným projevům. Bojí se, že třeba umře a lékařská pomoc bude daleko. Takto zacyklený člověk si velmi komplikuje život a podřizuje svůj životní styl a chování strachům a úzkostem. Zde mluvíme o agorafobii, která potřebuje pomoc odborníka.
Znám člověka s touto poruchou. Při množství výskytu to zase není až tak nic výjimečného, ale je pěknou demonstrací agorafobie. Žil s těmito potížemi deset let a pořád si říkal, že to je v pohodě, že to zvládne. Všem to tajil, aby si lépe pěstoval své úzkostné stavy a nemusel se o ně s nikým dělit. Začal se vyhýbat širokým ulicím, posílal své blízké na nákupy, přestal chodit do divadel a kin. Stále více se musel omezovat. Pak už to i okolí začalo být divné. Můj známý skončil tak, že zkolaboval na ulici. Měl horečku, třásl se a týden nemohl vůbec ven. Bál se, že se to bude opakovat.
Jak z bludného kruhu ven?
Především je dobré překonat nepříjemné pocity a zajít k odborníkovi, který pacienta vyslechne a především mu doporučí, jak s poruchou bojovat. Jak řekla paní doktorka Divácká: "Je-li hladina panických hrůz trvale vyšší, naordinuji také antidepresiva. Ale především se musí pacient poprat se svými často neopodstatněnými strachy. A to tím, že je bude postupně odbourávat. V praxi se používá kognitivně-behaviorální terapie. Celá léčba je především bojem s myšlenkami."
Pacient si musí vyzkoušet, že neumře, když pojede tramvají, že neomdlí v samoobsluze a že přežije celé divadelní představení. Trénování funguje jako u cvičení psů – je třeba se za zvládnutí situace odměnit. Tělu i duši to pomáhá. Příjemnou hudbou, mlsáním, novým svetříkem, jak je komu libo. Mému známému na psychiatrii moc pomohli, takže dneska už zase nakupuje, navštěvuje kina a divadla a jezdí tramvají. Zvládnout se to dá. A s odměnami je to i docela příjemné.
Co nepomáhá, je snaha blízkých nemocnému pomoci tím, že jej na jeho cestě odvahy doprovází. Je to stejné, jako když se bojíte v noci do lesa a vezmete si proto s sebou silného a statečného chlapa, co má pro strach uděláno. Je to lepší, že? Dotyčný svůj strach přenese na doprovázející osobu a nijak sobě nepomůže. Takže nejlepší pomoc je: nechat pacienta, ať si pomůže postupně sám. My jen držme palce.
Na článku spolupracovala MUDr. Ilona Divácká ze soukromé psychiatrické ambulance; mobil: 723 994 084
Nový komentář
Komentáře
Přesně tohle mám po narození dcery a to strach ,že se se mnou něco stane.Jen mě někde píchne už se nervuju a i když vím,že je to psychika nemůžu se toho nějak zbavit.Dneska se mi zdálo,že mi holku přejelo auto.Měla bych s tím něco dělat nebo ze mě bude za chvíli blázen.
verousek: Mně už třicet bylo a mám to taky tak
Kekka: chápu Tě
Evalota: jsem teď v takovém rozpoložení, že opravdu srovnávám nesrovnatelné. A roztroušená skleróza se v mé rodině v posledních letech taky vyskytla. Je to hrozný, jak nás ta příroda zkouší. I já ti přeji, aby tě už nic takového nepotkalo. Ani tvé blízké.
já mám fóbii z odběrů krve (odborný název si teďka nevybavuji), chodím se léčit k psycholožce, ale moc mi to nepomáhá a strach se stupňuje, nemá některá z vás zkušenost s léčbou nebo jak se fobie zbavit??? prosím..
já trpím fóbií z manželství a dětí a to je mi už skoro třicet
Moje sestra trpěla agorafobií několik let. To byla hrůza! Léta jsme jí říkali, že je to nerovový, ale takový člověk si to nepřipustí a myslí si, že hned umírá. Pak našla skvělou psycholožku a je po nemoci (sice to ještě pár let trvalo). Nakonec jsme přišli na to, že to měla ze svého přítele. Nějaký čas jsem s ní absolvovala obchody, autobusy (většinou jen jednu zastávku )a jednou jsem ji dokonce vzala do kina - pravda, nic jsme z toho neměly ani jedna, ale sestra pak měla lepší pocit, že něco zvládla. Teď už je to pohoda, vdala se, jezdí busem, občas i něco nakoupí
já trpím fóbií z manželství a dětí a to je mi už skoro třicet
Kekka: vím,že fobii nezlehčuješ.Navíc když víš co to obnáší.Nechtěla jsem srovnávat tyto dvě nemoci,to v žádném případě.Ani to nejde !Vím,že s fobií se da naučit žít a že se dá i překonat,ale pokud člověk chodí několik let po vyšetřeních,nakonec mu řeknou že má sklerózu mozkomíšní a natvrdo.Sesype se Ti na chvíli svět.Za rok Ti oznámí,že šlo o omyl a že se jedná o fobické stavy.Nepřála bych to opravdu nikomu.Nepřeju taky nikomu rakovinu.Jak už jsem psala ,umíral mi tak otec i babička před očima několik let.Vím jak strašné to je,věř mi.Pořád ale tvrdím,že nemoci psychiky a duše jsou taky strašné.V současné době má sestřenice mého muže mániodepresivní psychózu.Nikdy bych nevěřila jak se taková nemoc může začít projevovat,je to hrůza.Přeji Tvé sestřenici ač to zní možná otřepaně plno sil v boji se zákeřnou chorobou.Neznám ji,ale i tak na dálku je mi jí strašně líto.
já trpím arachnofóbii a fóbií z výšek
Já jsem měla odmala fóbii z telefonování, ale už nemám
Evalota: já nikterak fobii nezlehčuji, protože sama trpím od dětství neurotickou batrachofobií, vím, co to obnáší. Ale na rozdíl od jiných, zákeřných záležitostí se s tím dá aspoň něco dělat. Víš, teď mi umírá sestřenice na rakovinu a mně najednou připadá moje fobie jako naprostá prkotina.
Nyotaimori: Když já mám Brno drobátko z neruky
Tu fóbii z hluboké vody mám odjakživa. První hysterák jsem předvedla při plavání ještě na základce, když jsem odmítla vlézt do bazénu a proměnila se v žulu, ovšem ječící a modrající.
Kekka:Souhlasím,že rakovina je strašně zákeřná nemoc.Může postihnout každého z nás.Doma mně zrovna na rakovinu umíral tatínek.Ovšem když mne postihla tato zmiňovaná nemoc a trápila mne mnoho let a nebylo z ní cesty ven, napadaly mne různé myšlenky.No a takový záchvat fóbie,kdy si se mnou nevěděli rady ani v nemocnici,taky nebyla procházka růžovým sadem. Naštěstí je už všechno jinak.Nikdy bych ale neodsuzovala takto postiženého člověka.Není nic vidět,ale to trápení než se vyšetří co s člověkem takto cvičí je hrozné.Trápí se nemocný a celá jeho rodina,jako u každé jiné nemoci.
Nerouhej se, umírá se na rakovinu. Na fobii ne.
Stes: hodně blbej nápad, zamykat dítě kamarádka takhle nechala kluka na hlídání babičce a ta ho zamkla,on se tam vztekal tak, až z toho totálně zešílel, rozflákal rukama sklo ve dveřích a požezal si zápěstí no pak už babičku u nich doma nechtěli pěkně dlouho vidět
teda já jsem taky Čecha
trojka: taky jsem na tom stejně. Jenže měla jsem ještě jednen problém, nechodila jsem na velkou nikde jinde než doma nebo tehdy, kdy už fakt bolesti břicha se nedaly vydržet (někdy tak po 3-5 dnech). Toto jsem překonala a občas si můžu odskočit v práci nebo v restauraci, jen v přírodě nevím .... tomu se stále snažím vyhýbat. Ale kdo to nezažil, tak je to děsný. Já to mám asi z dětství, které stálo za ho*no, doslova - samé stresy, pláč, křik ..... Další fóbii mám z uzavřených prostorů - máma mi zamkla, když jsem špatně hrála na klavír a nechala mi tam ani nevím jak dlouho. Babička tenkrát říkala, že jsem byla jak šílená, když mi konečně máma pustila. (Babička tenkrát byla na dvorku a nevěděla o tom.) To jsem ještě nechodila ani do školy. Takže teď nevlezu do výtahu, hrozím se, co kdyby mi v místnosti někdo zamknul a já nemohla ven - to se mi vždy začíná chtít na záchod atd. Takže to řeším tím, že chodím každý den kěkolik pater nahoru a dolů po schodech a to několikrát. Alespoň si trochu protáhnu tělo. Snad se z toho jednou dostanu. O kině a divadle ani nemluvím - taky se mi tam dělá špatně. Sedím tam ve tmě, nevidím před sebe, když chci jít na záchod.... raději tam nechodím.
Markýza: výtahy taky nerada, no mám vůbec trochu klaustrofobii do výtahu vlezu jen když jede někdo se mnou-jinak si to vyšlapu(víc jak 7 pater ale ne, to se pak radši "zapřu" )
Veine: to je skvělý, že ses nedala odradit těmi, co ti nepomohli a hledala jsi dál, jak z toho ven