boty-malovani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Po botách jakožto podkladu můžete sáhnout v případě, že vám vaše staré boty už nedělají radost, ale také v případě, že máte kreativního ducha a k pomalování čistých bot beze vzoru vás to zkrátka táhne. Pokud ale nejste v malování příliš zběhlý, svůj návrh nejprve načrtněte na papír.

Akryl se dá použít na několik materiálů

Chybu rozhodně neuděláte, pokud se budete držet barev určených přímo na druh materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny. Na kožené boty tedy použijete barvy na kůži a na plátěnky barvy na textil. Některé zdroje ovšem zmiňují také možnost použití akrylových barev. Jsou levnější, nabízí mnoho krásných odstínů a využít se dají na vícero materiálů. Také plátěné boty můžete pomalovat akrylovými barvami. Jen mějte na paměti, že musíte nechat barvu úplně uschnout, než boty obujete a že při vyvíjení velkého tlaku v průběhu schnutí se může barva odlupovat.

Jak postupovat

Pracovní plochu zakryjte papírem (pozor na noviny – mohly by zanechat na botách tmavé šmouhy), stejně tak zalepte místa na botách, která mají zůstat nedotčená. Nezapomeňte také odstranit tkaničky. Co se týče kožených bot, ty nejprve jemně přečistěte lihem, ale nenechte je příliš nasáknout (můžete si pomoci vatovým tamponem). Zajistíte tak očištění od mastnoty a částeček, které by mohly ovlivnit vzhled namalovaných bot nebo ovlivnit, jak dlouho barva vydrží. Boty nechte chvíli oschnout a můžete malovat! V případě, že jsou boty lakované je ovšem ještě nutné je obrousit pomocí brusného papíru.  

Barvu nanášejte rovnoměrně štětcem nebo houbičkou. Ujistěte se, že vrstva není příliš tlustá. Je totiž potřeba, aby se barva do kůže vsákla. Silná vrstva by mohla popraskat. V případě potřeby můžete po zaschnutí aplikovat ještě jednu vrstvu. Nakonec můžete přidat vrstvu akrylového tmelu, abyste zajistili trvanlivost vaší malby.

Na co si dát pozor

Pokud s barvením teprve začínáte, je dobré zvolit si pouze jednodušší geometrické tvary a nepouštět se ihned do složitých návrhů. A možná byste si rádi ihned ozdobili nové boty, které se vám zdají příliš obyčejné. V tomto případě se doporučuje stejně nejprve sáhnout po starém páru, který už je "na vyhození" nebo si pro tyto potřeby pořídit boty sekáčové.

Zdroj info: paintsacrylicwikihowcowlingandwilcox, instagram@artcraft_studioo, instagram@artkidoz