Foto: Alena Kolaříková
Jehněčí koleno je pro mnohé milovníky masa pravou delikatesou. Jehněčí maso je známo svou jemnou a specifickou chutí, která se liší od běžnějšího hovězího nebo vepřového masa. K přípravě jehněčího kolena je proto třeba přistupovat tak, aby byl výsledkem nezapomenutelný kulinářský zážitek.
Specifika jehněčího masa
Jehněčí maso pochází od mladých ovcí, typicky ve věku čtyř až dvanácti měsíců. Je měkčí, má jemnější texturu a specifickou, mírně sladkou chuť, která je důsledkem pastvy na trávě a bylinkách. Jedná se o maso bohaté na železo, zinek a vitamíny skupiny B, což z něj činí nejen chutnou, ale i zdravou volbu.
Příprava jehněčího kolena
Příprava jehněčího kolena může být rozdělena do několika kroků, které zaručí, že maso bude šťavnaté, měkké a plné chuti.
Marinování: K uchování jemnosti a dodání hluboké chuti je dobré jehněčí koleno nejprve namarinovat. Použijte směs olivového oleje, česneku, rozmarýnu, tymiánu, soli a pepře. Maso nechte v marinádě odpočívat v lednici přes noc.
Pomalé pečení: Jehněčí koleno je ideální pro pomalé pečení, což umožní, aby se maso stalo opravdu měkkým a šťavnatým. Pečte v předehřáté troubě na 160°C asi 3 až 4 hodiny. Pro ještě intenzivnější chuť můžete přidat k masu zeleninu, jako jsou mrkev, cibule a celer.
Krusta: Pro dokonalý závěr a přidání textury můžete před koncem pečení zvýšit teplotu a nechat maso chvíli péct na vyšší teplotě, aby se na povrchu vytvořila křupavá krusta.
Odpočinek a servírování: Po upečení nechte maso před krájením až 15 minut odpočinout. To zajistí, že šťávy zůstanou v masu a nevytečou při prvním řezu. Podávejte s vaší oblíbenou přílohou, například pečenými brambory nebo jemnou kaší.
Suroviny
- 2 jehněčí kolena
- 2 mrkve
- 1 větší petržel
- kousek celeru
- 300 ml červeného vína
- 2 šalotky
- 2 stroužky česneku
- 3 lžíce povidel
- 2 lžíce směsi koření na mletá masa Avokádo
- sůl a pepř
- 2 lžíce olivového oleje
- 50 g másla
- 250 ml smetany ke šlehání
Postup
Připravte si velký pekáč, litinový hrnec nebo podobnou nádobu, která se dá používat na plotně v troubě.
Rozehřejte v ní olej a dejte na něj opékat jehněčí kolínka, pěkně ze všech stran. Vyndejte je ven a místo nich vsypejte do hrnce nahrubo nakrájenou šalotku, nasekaný česnek a všechnu zeleninu. Opékejte dozlatova, na střední teplotu. Ochuťte solí a pepřem. Můžete přidat i trochu tymiánu.
Nakonec vmíchejte i povidla a ještě pět minut opékejte.
Kolínka ochuťte směsí koření na mletá masa a vraťte do hrnce.
Zalijte červeným vínem a zvyšte teplotu. Téměř veškeré víno zprudka vyvařte. Zalijte přibližně 300 ml vody nebo vývaru, přiklopte poklicí a dejte to trouby vyhřáté na 170 °C.
Pečte asi 2,5 až 3 hodiny, dokud nebude maso měkké.
Maso vyndejte z hrnce ven a zbylý obsah rozmixujte dohladka. Dejte do hrnce na plotnu, přilijte smetanu, a vařte asi 5 minut. Nakonec vmíchejte kousek studeného másla.
Podávejte se šťouchanými bramborami, do kterých jste vmíchali najemno nasekaný medvědí česnek.
Dobrou chuť přeje Elly.
Nový komentář
Komentáře
Jehněčí z ročního jehněte? Leda by bylo půl roku v mrazáku.