Mluví se o tom už tak dlouho. Vlastně pokaždé, když se počasí nechová tak, jak bychom očekávali, nebo jak by se nám líbilo. Pak se zpravodajstvím prožene hotový orkán článků o klimatických změnách na Zemi, o blížící se katastrofě, o pomalé sebevraždě člověka jako druhu, o krutém osudu, který připravujeme svým potomkům.
Ekologové po sté zazvoní na poplach a politici se sejdou na nějakém tom symposiu nebo konferenci s „odborníky“. Pak vydají „prohlášení“ a tu a tam dokonce schválí nějaká „opatření“, která ovšem ty největší státy stejně ignorují (a v tomto případě nejde jen o nezodpovědnost USA - ke znečišťovatelům prostředí patří v nemenší míře i rozvojové země, které ovšem nemají finanční prostředky na ekologická opatření), a pak zase celý humbuk utichne. Až do příští kalamity či katastrofy...
Jak je to tedy s klimatickými změnami? Jako v mnoha jiných případech, i zde máme dva základní názorové proudy:
Skeptici tvrdí, že počasí nikdy nebylo stabilní, že jeho změna je přírodním procesem, a poukazují na záznamy našich předků. Očekávání apokalypsy je opravdu pro lidstvo jakousi módou, stejně jako výkřiky v duchu „Za časů našich babiček se tohle nedělo!“ a „Kam ten svět spěje!“ Nikdo rozumný samozřejmě nepopírá, že k mnoha změnám dochází rukou člověka.
Ekologové z nejrůznějšího politického a náboženského spektra, od odborníků po zapálené laiky, naopak poukazují na to, že proces změn, které člověk způsobuje, se zrychluje a stává se nekontrolovatelným. A především že se jedná o jakousi skluzavku, po které jsme se už rozjeli, a i když se teď přestaneme odstrkovat směrem dolů, bude trvat dlouho a vyžadovat nemalé úsilí, abychom „sešup“ vůbec zastavili. Nic takového jako trvale udržitelný rozvoj neexistuje, říkají. Včera bylo pozdě. Ještě předevčírem možná, ale dnes už malé kroky a ústupky nestačí.
„Je to další hřebík do rakve popíračů klimatické změny a představuje nejvíce autoritativní současný obraz, který ukazuje, že debata o vědeckosti klimatické změny je skutečně a opravdu za námi. Co nyní naléhavě potřebujeme je mezinárodní politický závazek k opatřením, kterými se vyhneme nebezpečné změně klimatu. Ten zatím chyběl. Máme-li uspět, vyžádá si tento závazek nejen ministry životního prostředí, ale hlavy států, premiéry a ministry financí.“ (britský ministr životního prostředí David Miliband)
„Letošní zima v Rusku nebyla vůbec zimou kvůli klimatické změně.“ (předseda klimatické rady ruské Akademie věd, Georgij Golicyn)
„Dává nám to výrazné varování, že potenciální dopad bude dramatičtější, rychlejší a jeho důsledky drastičtější... V částech světa to změní základní způsob našeho života.“ (výkonný ředitel programu OSN pro životní prostředí Achim Steiner)
„Nesdílím názor IPCC, protože má sklon zastrašovat. Jde jen o klimatický cyklus. Věřím, že období stoupání teplot bude vystřídáno cyklem jejich poklesu. Je to jen švindl rozvinutého světa, který má zastrašit a odradit rozvojové země od investic do rychlé industrializace.“ (poslanec a zástupce indických zemědělců Šarad Džoši)
Co si o klimatických změnách myslíte Vy? Stojí za nimi člověk? Jedná se o „drastické a ohrožující změny“, nebo o přirozený vývoj, a ekologové situaci příliš dramatizují? Co Vy konkrétně děláte, abyste zabránila klimatickým změnám? Žijete „ekologicky“, nebo si to „nemůžete dovolit“? A nebo je Vám to fuk?
Nový komentář
Komentáře
Lidé se chovají k přírodě neohleduplně a někde se to musí projevit
dokud si ja, ty, vy, oni ..neuvedomime, ze mame stejny podil na tomhle pruseru, neni cesty ven. Jsme tak egoisticti ze nevidime za plot sve vesnice. Takze dobre nam tak. Jestli nas to utopi, spali nebo otravi... sami jsme si o to rikali :)
Z cluster: jo, za přečtení určitě stojí.
Meander: zde je ten článek...IMHO stojí za přečtení. Já si všiml že Al Gore si takhle s globálním oteplováním svými přednáškami docela úspěšně po Americe honí politické body
.
Meander: http://lidovky.zpravy.cz/do-stredozemi-bych-v-lete-nejezdil-d5k-/ln_noviny.asp?c=A070120_000054_ln_noviny_sko&klic=217286&mes=07
Z cluster: Přiznám se, že jsem byla líná hledat vyjádření lidí ne tak extremisticky založených.
Šel na tohle téma seriál na National Geografic, moc zajímavé.
Meander: add Tvůj názor na globální oteplování /mozků :)/
Mám názor podobný i když ne tak extrémní jako pan Jakl, který vidí kolem sebe jen samé "enviromentální spiknutí". Nedávno jsem četl rozhovor s Václavem Cílkem, který celkem jasně a bez nějakého zbytečného přehánění vyslovil možné scénáře. Když už se tedy pan Jakl vrhá do polemiky tak pak ať reaguje na TYHLE osoby a ne na pseudoargumenty a demagogie "zelených fanatiků".
Meander:
potvrzuji, zvlášť když se přitom provozuje jeho adrenalinová verze "Jezdím_zásadně_bez_jízdenky"
Z cluster: Užívání pekla MHD je jistým druhem dobrovolného odchodu na věčnost.
Ten nadpis je hodně zavádějící..já myslel že se tu bude mluvit o sebevraždách .. a já jsem se tak těšil, že se dovím něco o nových trendech v oblasti dobrovolného odchodu na věčnost
.
Vivian: naprostý souhlas, já jsem začal např. tím že si užívám pekla MHD :)
Luciš: já ale nepsala, aby začala ČR. Já psala, že KAŽDEJ by měl začít u sebe... to znamená já, to znamená ty... nečekat, až se to začne hýbat na úrovni státu, ale začít u sebe.
Vivian: no když ČR začne u sebe a např. uvalí daň na auta na benzín, naftu, na pevná paliva,... oproti jiným státům. Neodhazování odpadků, vyžadování papírových pytlíků a třídění odpadu v domácnosti je to poslední.
Luciš: nevím, na co reaguješ...
Meander: diky za odkaz, lepe uz to nemohlo byt receno.
Meander: Už několikrát mě napadlo, že loni to tady zrovna na globální oteplování nevypadalo
Vivian: myslím, že průšvihy přijdou brzy....
Než se s tím rozepisovat... Tento článek vyjadřuje můj názor na uměle vytvořený problém zvaný "globální oteplování".
http://neviditelnypes.zpravy.cz/ekologie-nebezpeci-v-oteplovani-nekterych-hlav-frs-/p_zahranici.asp?c=A070123_120034_p_zahranici_wag
Vivian: no nemyslím si, že by třeba krach mladoboleslavské automobilky znamenal lépe pro ekologii. Spíš by vyhození lidi na sociálních dávkách začali topit uhlím (popř. čímkoliv dalším), aby ušetřili a bylo by nám tu ještě hůř
A trh s automobily by zaplnili jiní
Luciš: Začít musí každej u sebe. Když budeme pořád čekat, až začnou "ty druhý", dočkáme se akorát tak průseru.
Já myslím, že na to, aby se lidstvo nějak hromadně uráčilo začít něco dělat, je potřeba, aby přišly ještě větší průšvihy... Že to, co se děje teď, je pro nás zatím prostě málo na to, abychom byli ochotní se vzdát kousku toho svého zbožňovaného pohodlí a začali myslet trochu dopředu...
Brixik: teoreticky máš sice pravdu, ale ekology se označují i ti fanatičtí pomatenci, případně vychytralí gauneři. A ti jsou slyšet podstatně víc.
Např.:
"Čím jste přijel, pane prezidente? Audi A8? Já jsem přijel taky autem, ale upraveným tak, aby jezdilo na řepkový olej. Vaše auto má emise uhlíku 300 gramů na kilometr, moje prakticky nula. A jelikož nejsme v socialismu, tak kdo znečišťuje, ať platí." Martin Bursík v debatě o ekologii