Když Sandra (17) přišla domů s tím, že je nejspíš těhotná, její matka Anna neztropila scénu. Vzala věci tak, jak jsou. A dala dceři na výběr. Jít na potrat a nekomplikovat si život, nebo se vzdát volnosti a miminko si nechat. Těhotná dívka se rozhodla pro druhou možnost.
bab.jpg
Foto: Shutterstock

„Nikdy bych ji do ničeho netlačila. Je to její život, ona musí volit. Ale přiznávám, že mi udělala radost. Začala jsem se na první vnouče okamžitě těšit. Sama jsem totiž nedávno přemýšlela, zda Sandře nepořídit sourozence. Jsem ještě mladá a ona už mě nepotřebuje. Ale takhle to pro mě bylo bez práce,“ směje se Anna, která své dceři nabídla, že za ni na rodičovskou dovolenou nastoupí ona. Aby mohla dál chodit do školy. A tak se i stalo.

Jenže do ideálního vyústění příběhu má tenhle daleko. Annu teď svírá velký strach, že o „své“ miminko za čas přijde. Dcera má v plánu osamostatnit se, jakmile dostuduje a s přítelem si najdou vlastní bydlení. „Jak s půlroční Maruškou trávím většinu času, dost si ji přivlastňuji. Nezvládám chovat se jako babička, připadám si spíš jako její maminka. Úplně jsem se do toho rozkošného stvoření zamilovala. A představa, že ji brzy nebudu mít u sebe, je příšerná,“ trápí se Anna. Že dělá ve svém přístupu k vnučce chybu, dobře ví. Jenže si nedokáže pomoct. Stopnout to už nejde.

„Trochu teď na jednu stranu lituji, že jsem do toho šla. Matka má být jen jedna,“ dodává mladá babička.

Čtěte také: