Pak vás možná zajímá, jak se daří lidem rok po katastrofě. Do postižených oblastí mířilo obrovské množství finančních prostředků.

Lidé posílali dárcovské SMS, stát se vzdával daně z těchto esemesek. Televize vysílala srdceryvné spoty o této katastrofě, posílali jsme peníze na účty charitativních organizací.

Na netu jsem našla pár zajímavých informací o tom, jak to vypadá rok poté…

 

Například na Srí Lance vás těsně u pláží vítají polorozbořené dřevěné budky místních cikánů. Zdá se, že někteří se výborně naučili využívat soucitu okolí. Ženy oplakávají své blízké, v rukou drží jejich fotografie.

Mají možnost si vydělávat prací, ale příliš se jim nechce. Než by si na náklady charity opravili vlastní domy, jsou v provizorních táborech – tam mají slíben zdarma lepší dům. A tak raději čekají a jejich vlastní domy leží ladem… A přitom by stačilo opravit tak málo.

 

Na některých plážích dokonce dodnes leží trosky a vypadá to, jako by se celá katastrofa stala před měsícem. A kolem trosek chodí místní lidé a zdá se, že jim to pranic nevadí.

 

Ti, jenž mají ve správě finanční pomoc z celého světa, nejsou schopni se domluvit. A tak jedna vesnice neví, jaké opravy chystá ta vedlejší.

Místní lidé si ale neodpustí poznámky, že si z těchto peněz neopomněli koupit drahá auta, výkonné počítače a vlastní blahobyt. Až pak myslí na ty, kterým byla celá pomoc určena.

 

Pomoc nekoordinuje ani vláda. Vydala nařízení nestavět pláže 200 metrů od moře, pak to snížili na 100 m. Pak to zrušili a znovu zavedli…. Není jisté, jestli vláda vůbec pochopila celý rozsah katastrofy – ta se přece netýkala jen pláží 200 metrů od moře. Dokonalý zmatek.

 

Někomu se zdá, že do oprav byly zahrnuty pouze hotely, bazény a vytížené pláže. A to je prý málo, pomoc jsme před rokem posílali hlavně obyčejným lidem stiženým obrovskou tragédií. Jenže cestovní ruch tyto země živí, takže je pochopitelné, že pomoc směřovala hlavně tam.

 

A informovanost obyvatelstva o ničivých zemětřeseních?

Dalo by se očekávat, že se po tak tragické události rozběhnou aktivity směřující k co největší informovanosti.

Existuje tu sice systém informací o zemětřesení pomocí SMS, ale to je služba pro většinu chudého obyvatelstva nedostupná.

 

Kdo nebyl na místě, asi nedokáže spravedlivě posoudit, jak bylo naloženo s našimi dobrovolnými příspěvky. Pár zprostředkovaných informací může vše jen maličko nastínit. A je-li ten stín správný, to nevím.

 

Možná ty peníze ještě někde čekají, aby se z nich postavila nová škola pro místní děti, nové tržiště, kde budou rodiče prodávat své skromné výrobky...

Možná naše pomoc našla svůj správný cíl.

 

A možná je ta naše pomoc už někde využívána ve formě sporťáků, drahých bytů. Některým jedincům pracujícím v těchto organizacích třeba „pomohla“ k lepšímu životu….

 

A tak nevím, máte důvěru k těmto sbírkám?

A zajímáte se o to, kde vaše peníze skončí?

Reklama