wrk

Já vám nevím, ale nějak se mi to vymklo z rukou a asi jsem někde udělala chybu. Neumím dcerám rozdávat úkoly a přidělovat jim práci. Dělá mi problém říct si o pomoc, a pak jsem vzteklá, že je to samotné netrkne. Netrkne. Tedy abych nebyla nespravedlivá, občas dostanou úklidový záchvat, ale to je spíš v případech, kdy likvidují „pomejdanovou“ spoušť.

 Přitom když byly malé, pomáhaly rády a hrnuly se ke všemu, co jsem v domácnosti podnikala. Jenomže jsem toho jejich dětského zápalu nějak nevyužila a nechala ho vychladnout. Raději jsem je podporovala ve sportování a jiných užitečnějších aktivitách, než bych je zatěžovala domácími pracemi.

Já vím, teď namítnete, že jsem hloupá a zavinila jsem si to sama a budete mít samozřejmě pravdu. Tím spíš, že jsem si mohla vzít příklad ze svého dětství. Vyrůstala jsem v rodině, kde bylo naprosto normální, aby děti doma pomáhaly.

No jo, ale asi nemám toho velitelského ducha jako měl můj táta.

Pod heslem „Napřed povinnosti, potom zábava“ jsme bez zbytečných řečí plnili své přidělené úkoly. Pamatuji si, že brácha měl na starost králíky, já jsem myla nádobí a nejmladší sestra utřela třeba prach nebo vynesla koš se smetím. V sobotu jsme se podíleli na velkém úklidu. Samozřejmostí bylo luxování, vytírání podlahy a třeba žehlení jednoduchých věcí.

Dokud jsme doma nepomohli, nešli jsme ven. A myslím, že tak to bylo správně. Určitě jsme potajmu brblali a záviděli ostatním dětem, které pobíhaly venku, ale zase na druhou stranu jsme si víc vážili maminčiny práce a udržovali si pořádek.

Jak to máte doma vy? Pomáhají vám děti v domácnosti? Jakou práci jim svěřujte? Jste důsledné? Umíte je pochváli? A jak je odměňujete?

Reklama