780.jpg
Foto: redakce

Pach benzínu, strach o vybití autobaterie, popcorn, první rande, romantické filmy, stažená střecha kabrioletu, Pomáda, to všechno se vám vybaví pod pojmem autokino. Jedno takové vzniklo i poblíž Nákladového nádraží Žižkov. Po příjezdu k bráně jsme dostaly pokyny k propojení zvuku. Variantou je malý přenosný repráček, o který si můžete zažádat, nebo zvuk poslouchat z rádia přímo ve voze. Tím se okamžitě nabízí otázka, zdali vydrží autobaterie, jenže za kvalitu zvuku jsme zkrátka ochotné riskovat i to.

Předem jsme se naivně nechaly zlákat událostí, ve které stálo, že na místě bude možné zakoupit i občerstvení. S prázdnými žaludky na místo však nemiřte, jde totiž jen o různé pochutiny jako popcorn, sušenky a chipsy. Výhodou je, že si do auta můžete objednat cokoliv z dovážkových aplikací jídla, a pokud se nebojíte, že si zamažete sedačky, můžete u filmu konzumovat pro podpoření atmosféry nějakou americkou klasiku. Třeba hot wings!

První film se v autokině promítal díky Richardu Hollingsheadovi, mladému prodejci auto a nadšenému filmovému fanouškovi. Ten propojil své dvě vášně a roku 1933 dostal na svůj vynález patent. Potom už se autokina v Americe a Kanadě rychle rozrůstala. Největší bylo autokino Copiague v New Yorku. Na venkovní prostor se vešlo 2500 aut. Mělo dokonce i dětské hřiště, restauraci a vláček, který vozil diváky po rozlehlém areálu. Za zmínku stojí i takzvané aerokino, které se otevřelo v roce 1948. Bylo pro malá letadla a jeho kapacita byla 500 aut a 25 letadel.

Na místo je lepší dorazit i 45 minut před začátkem filmu, a to proto, že s ostatními automobily soupeříte o nejlepší místo, které je u obrazovky. Potom jsme dostaly přidělené číslo pro obsluhu.  V případě zájmu si objednáte občerstvení formou SMS přímo do vozidla, kdykoliv v průběhu filmu. Na tmu se čekat nemusí, kvalitní LCD plocha umožní koukat se na filmy v té nejvyšší kvalitě, i když se první promítání neobešlo bez chyb. Ale ani výpadek a následné zhoršení kvality nikomu náladu nezkazilo, nejde totiž jen o film.

Na závěr jsme musely ocenit i připravené startovací kabely, právě pro případ, že by některé z autobaterií přes dvě hodiny nevydržely, což se opravdu může stát. Tentokrát však všech zhruba 50 aut odjelo bez problémů. Závěrečné troubení na podporu pořadatelů vzbuzovalo dojem, že autokina možná opravdu povstala z popela a budou se těšit popularitě i po skončení krize.

Kam se vydat za autokiny?

 • Autokino v Dolních Měcholupech
  Nachází se před retail Parkem Štěrboholy.
 • Autokino v Tuchoměřicích
  O víkendu bude v blízko u pražského Letiště Václava Havla autokino, které má i gastronomický program.
 • Autokino na Nákladovém nádraží Žižkov
  V prostorách Nákladového nádraží Žižkov se můžete těšit na filmy Zelená kniha, V síti, Národní třída, Tenkrát v Hollywoodu, Vlastníci a Slunovrat.
 • Autokino v Ústí nad Labem
  Autokino v ústecké čtvrti Všebořice se nachází na parkovišti Tamda Foods.
 • Autokino v Klatovech
  V autobazaru na Domažlickém předměstí v Klatovech se promítají české filmy.
 • Autokino v Sokolově
  Areál přírodního koupaliště Michal na periferii Sokolova promítá každý čtvrtek a pátek večer. Obsluhují zde hostesky na kolečkových bruslích.
 • Autokino na kolečkách
  Kino na kolečkách během hlavních prázdnin objíždí česká města s mobilním letním kinem. Komedii Vlastníci můžete zhlédnout ve čtvrtek 30. dubna v autokině v Úvalech, na prvního máje ve Skutči a také v pátek 8. května v Chrasti.
 • Ztracená dálnice
  Ostopovice nedaleko Brna. V sobotu 30. a v neděli 31. května se zde koná druhý ročník festivalu Ztracená dálnice. Těšit se můžete na filmy z 60. let.
Reklama