Rychlá doba vyžaduje rychlé a jednoduché řešení problémů. Navzdory varování Mezinárodního výboru pro kontrolu drog, spotřeba volně prodejných léků i těch na předpis rapidně stoupá. V polykání pilulek na žaludek, bolesti hlavy, běžné nachlazení se Česko srovnalo se západní Evropou. Jen „na nervy“ spolykali lidé rekordních 57 milionů krabiček.

Zneužívání léků se často toleruje a podceňuje, přitom je běžnější než braní nelegálních drog. Pilulky se z důvodu všudypřítomného stresu staly součástí života mnohých lidí. Na jedné straně pomáhají, na druhé mohou ublížit, až způsobit smrt.

tablety

Lidé si často neuvědomí nebezpečí použití léků. Chtějí být rychle vyléčeni, aby se znovu mohli zapojit do pracovního procesu. Lékaři na tuto zrádnou hru přistupují a předepisují nové a nové léky. Chybí přitom přehled, kolik lékařů pacient navštěvuje, které léky a v jakém množství užívá. Dochází k vzájemnému vylučování vedlejších účinku či získání návyku. 

Až příliš často dochází ke zneužívání léků ovlivňujících lidskou psychiku, které jsou vázány na lékařský předpis a jejichž úkolem je především léčit. Při delším užívání, mimo případy určené odborníkem, tyto látky vedou k vytvoření závislosti se všemi negativními průvodními jevy, a tedy i se zvýšeným rizikem sebevražedného jednání. Tyto látky se navíc mohou stát v rukou sebevrahů účinným nástrojem k tomu, jak si vzít život. Nejčastěji jde o léky ze skupiny antidepresiv, prášky na spaní (benzodiazepiny) nebo na bolest (opioidy).

Všechna tato léčiva jsou pouze na lékařský předpis, což by mělo riziko zneužití snížit na minimum. Přesto závislosti na psychofarmacích ani otravy těmito látkami nejsou žádnou vzácností.

Z pomocníka se snadno může stát zabiják

Pětatřicetiletá Anna vypadá navenek jako silná žena. Byť má za sebou smrt otce, s kterým měla velmi blízký vztah. V té době přišla o práci, kterou měla ráda, a její životní partner jí byl nevěrný. Manželství po nekonečných rozepřích ohledně majetku nakonec skončilo rozvodem. Anna složitým obdobím procházela úplně sama. Navíc se starala o nemocnou maminku, dvě malé děti, navenek to vypadalo, že pomoc druhých nepotřebuje. Nedokázala si o ni říct. „Často jsem si uprostřed noci říkala, že by bylo nejlepší nebýt vůbec. Ale tenhle luxus zbaběle utéct jsem si už kvůli dětem a bezmocné matce nemohla dovolit. Cítila jsem obrovský strach. Neměla jsem koho požádat o pomoc. Všichni měli svých starostí dost. Když jsem jednou večer našla při uklízení krabičku antidepresiv, které mi obvodní lékař ochotně předepsal, neváhala jsem jako tenkrát, kdy jsem ji držela v ruce, a řekla si, že to zvládnu i bez téhle berličky. Ted už ne, nemohla jsem prostě dál, neměla jsem sílu. Vzala jsem si dvě malé tabletky najednou a říkala jsem si, jak mi takové malinké bílé nic pomůže vláčet tak těžký balvan. Po chvilce jsem cítila teplo po celém těle, které mi rozpalovalo tváře, chvěla jsem se při tom po celém těle. Měla jsem pocit, jako když vystoupím z těla a pozoruji samu sebe. Nejhrůznější pohled a pocit, který jsem kdy zažila. Strašně jsem se chtěla vrátit zpátky, být zase já, ale nešlo to.“

To stejně stará Dana antidepresiva užívá už několik let. Zobe je k snídani a zapíjí bílou kávou. „Co kdyby – pro jistotu. Preventivně. Je mi pak všechno jedno. Jsem nad věcí,“ libuje si.

Prakticky neprojde den bez zprávy, že se některá ze známých osobností předávkovala léky, nejčastěji v kombinaci s alkoholem. Bolesti a úzkosti trápí v poslední době čím dál víc lidí. A stále více z nich hledá útěchu právě v lécích.

Vyřešit situaci s léky na předpis je především v rukou lékařů a na jejich odpovědnosti, aby pacient dostával jen to, co potřebuje, a v takové formě, která jej neohrozí.

Jiná situace je u volně prodejných léků.

Čtyřicetiletý Milan pracuje jako obchodní prodejce a je neustále pod stresem. Krabičku svého „brufenu“ má vždy u sebe. V autě, na nočním stolku, v kanceláři. Bez něj nefunguje. Jeho posedlost „malým růžovým práškem“ došla tak daleko, že malá tabletka je první, na co myslí, když otevře oči, a poslední, co spolkne, když jde spát. Jsou dny, kdy má v žaludku jen růžové tablety a litry černé kávy. Málo platná jsou zděšená upozornění blízkých. Milan je prostě přesvědčený, že mu brufen pomáhá přežít.

Předávkování je pak otázkou času

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) představuje předávkování velmi závažný problém. U žen se počet případů předávkování od roku 1999 do roku 2010 zvýšil o neuvěřitelných 415 procent! U mužů o 265 procent.

Odborníci doporučují sepsat si léky koupené v lékárně za poslední dva měsíce, stejně jako obsah domácí lékárničky. Růžové na bílém, respektive napsané, bývá jasnější. Dobrý začátek k zodpovědnějšímu chování ke svému zdraví, které - jak moudře říkavali naši předci - máme jen jedno.

Reklama