Každý z nás chce mít určitě doma pěkně a útulno. Nevím jak vy, ale já k tomuhle pocitu potřebuji i spoustu malých roztomilých polštářků, které se u nás válejí po celém bytě a jichž celá rodina hojně využívá.
Naposledy se hodily mému 2,5letému synkovi, který si snesl polštářky z celého bytu, poskládal si z nich velkou hromadu vedle kuchyňské linky a dostal se tak k vytouženým (samozřejmě poměrně vysoko) ukrytým bonbonům.

Většina polštářků, které máme doma, je ručně vyrobená a ozdobená. Některé jsem vyráběla sama, další jsem dostala od šikovných kamarádek, jiné zase koupila od úžasných šikulek z Ústavu sociální péče ve Skaličce, kde se věnují ruční tvorbě.

Dnes bych vám proto chtěla poradit, jak si vyrobit vlastní polštářek, ze kterého budete mít určitě velkou radost.

Budete potřebovat především základní obyčejný polštářek, vyplněný nejlépe dutým vláknem. Koupíte jej za pár korun (okolo 30 Kč) téměř kdekoliv. Všechno ostatní záleží jen na tom, jaký výsledek si představujete. Podle toho zvolíte látku, která může být vzorovaná (třeba ladící se závěsy či sedačkou) nebo jednobarevná, pokud chcete polštář dále zdobit.

Ze všeho nejdříve si polštář ušijte. Jednu stranu nechejte nesešitou, ale pouze zahnutou a začištěnou. Na ni zevnitř našijte třeba suché zipy nebo stužky, abyste mohli povlak na polštář podle potřeby prát.
Pokud jste zvolili vzorovanou látku, vaše práce je u konce, stačí jen povlaky přežehlit a ustrojit polštářky.

S látkou jednobarevnou můžeme dále pracovat a náležitě se na ní kreativně vyřádit. Tmavou látku můžeme samozřejmě vysavit nebo jen pomalovat barvami na textil.

Světlou látku můžete pomalovat různými barvami, vyzdobit technikou découpage nebo třeba nabatikovat. Kdo si chce se svým dílem opravdu pohrát, může něco pěkného na polštář vyšít.

V Ústavu sociální péče ve Skaličce se věnují textilním technikám už několik let a výrobky z místní dílny jdou doslova na dračku. Nejoblíbenější jsou tady právě polštáře, které zdejší klientky malují především textilními barvami, které se musí po namalování zažehlit, nebo textilními slupovacími barvami. Obrázek nanášejí ve slabé vrstvě na pečicí papír a po uschnutí jej nažehlují na povlak.

Elegantní polštářek si můžete vyrobit z hedvábí a barev na hedvábí. Pro tuto techniku potřebujete rám, barvy na hedvábí a hedvábnou metráž nebo hotový ušitý polštářek z hedvábí. Pokud jste s hedvábím nikdy nepracovali, je lepší si některé techniky vyzkoušet na kurzech. Více o malování na hedvábí s konturami najdete TADY .

Jestli vás nebaví malování, můžete si povlak na polštář ozdobit ubrouskovou technikou. Potřebujete k tomu speciální lepidlo na textilní découpage, ubrousky s pěknými motivy, pečicí papír a žehličku.
Vystřihnete si motiv z ubrousku, sloupnete dvě spodní vrstvy a nalepíte pouze vrchní vrstvu, tu s obrázkem. Pod látku si dejte třeba noviny, protože lepidlo vám trochu propije. Lepidlo naneseme v menší vrstvě na místo, kde chceme motiv umístit. Poté opatrně položíme ubrousek a prsty nebo jemným štětcem vyhladíme. Pracujeme pečlivě, aby byly přilepené i kraje ubrousku.
Po uschnutí lepidla přežehlete celý obrázek přes pečicí papír a ještě jej můžete domalovat textilními barvami.

Fotoalbum polštářků najdete ZDE.

Příjemné tvoření přeje

                                                                     
Reklama