Prozradíme vám, jak na to, abyste se už za 14 dní mohli těšit z krásného, zdravého a hustého trávníku bez plevele.

Jak na pokládku trávníkového koberce
60a38cebd610dtr2.jpg

S pokládkou začínejte vždy podél delší strany pozemku. Pokud pokládáte čtverec, je výběr čistě jenom na vás. Jednotlivé pásy trávníku pokládejte na délku a dbejte na to, aby na sebe velmi dobře navazovaly. Díly by se neměly překrývat a ležet na sobě, zároveň mezi nimi nesmí vzniknout prázdná místa. Na jeden díl trávníkového koberce budete plynule navazovat druhým a případné přebytky ořežete ostrým nožem.

Hodí se i pro svažitou a terasovitou zahradu

Obrovskou výhodou trávníkového koberce je to, že se hodí i pro zahrady, které mají poněkud složitější terén. Bez problémů se dá realizovat v terasovitých či svažitých zahradách. Pokud ho v takovém terénu budete pokládat, je třeba začít na spodní straně pozemku. Koberec se pak pokládá směrem nahoru, v mírně šikmém sklonu.

Po pokládce potřebuje koberec vaši péči
60a38cf115654tr1.jpg

Trávníkový koberec potřebuje po samotné pokládce několik základních udržovacích prací. „Trávník pečlivě uválcujte a důkladně zalijte. Pokud by v následujících dnech jevil známky vadnutí, zalijte ho znovu. Podpoříte tím tvorbu bohatého kořenového systému a lepší zapojení trávníku,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos. V následujících 14 dnech byste neměli na plochu trávníku vstupovat. Kdybyste po něm chodili, nerovnoměrně byste ho zatěžovali a na trávníkové ploše by mohly vzniknout nerovnosti. Pokud se přece jenom potřebujete na této ploše pozemku pohybovat, natáhněte si přes trávník prkno, přes které budete přecházet.

Jak se o trávník starat

Trávníkový koberec byste měli rozbalit hned po dodání. Pokud by zůstal delší dobu srolovaný, mohl by se zapařit. Po zakořenění je pro trávník klíčová pravidelná a vydatná zálivka – zhruba 2 až 4 litry vody na 1m2 denně. Zároveň přichází na řadu i pravidelné sekání. Každý týden byste měli stébla trávy zkrátit přibližně o jednu třetinu. Zhruba čtyřikrát až šestkrát za sezonu bude potřebovat trávník prohnojit a na podzim a na jaře vás čeká provzdušňování vertikulátorem. Nejdůležitější sekání je ovšem to před zimou – kdybyste ho vynechali, trávník by mohl na řadě míst zplesnivět.

Naše články:

Reklama