Vitamin D je pro náš život nezbytný. V těle ovlivňuje přes dvě stě různých pochodů. Pokud trpíme jeho nedostatkem, dá nám to organismus dříve či později najevo.

649ea8ddcacc6obrazek.png
Foto: Shutterstock

 • Můžeme se cítit podráždění, nervózní nebo náladoví. Deficit vitaminu D může vést až ke spuštění deprese.
 • Špatně se nám usíná a spí.
 • Trápí nás poruchy vidění – je rozmazané.
 • Často nás skolí infekce, virózy a chřipky. Naše imunita je oslabená.
 • Pomaleji se hojí rány.
 • Trpíme svalovou slabostí.
 • Hrozí porucha mineralizace kostí – osteomalacie u dospělých a křivice u dětí.
 • Hlavně ve vyšším věku se mohou objevit zlomeniny i při mírném tlaku na kost, protože není dostatečně pevná - došlo k řídnutí kostí neboli osteoporóze.
 • Zhoršená je kvalita zubů – při závažném nedostatku vitaminu D mohou i vypadávat, protože dochází k úbytku kostní hmoty v čelistech.
 • Lidé trpící diabetem mají při nedostatku vitaminu D až dvojnásobné riziko infarktu.
 • Studie ukazují, že hrozí zvýšené riziko výskytu rakoviny vaječníků, prostaty či prsu.
 • Můžeme mít potíže s početím dítěte.
 • U těhotných maminek hrozí ve větší míře riziko preeklampsie, těhotenské cukrovky nebo nízké porodní hmotnosti novorozence.

Kde vitamin D získat?

Nejpřirozenějším zdrojem vitaminu D je slunce – proto se mu také říká sluneční vitamin. Díky UV záření vzniká v kůži z cholesterolu provitamin 7 - dehydrocholesterol, který se přeměňuje na vitamin D3. Takto vytvořený vitamin D3 by měl pokrýt 80 % naší denní potřeby, zbytek musíme dodat z vnějších zdrojů, třeba prostřednictvím stravy. Aby ale tělo vitamin ze slunečních paprsků získalo, musíme jim naše tělo vystavit. To je pro leckoho, kdo celý den stráví v zaměstnání uvnitř budovy, problém. A když už se na slunce dostaneme o víkendu, zase nemusíme mít vyhráno.

Zatímco k opálení přijdeme i ve stínu a chráněni opalovacím krémem, s vitaminem D je to složitější. O bronzovou pokožku se totiž stará UVA záření, ale pro načerpání déčka je zapotřebí UVB záření. A to už k nám neproniká tak snadno. Brání mu v tom oblačnost, znečištěné ovzduší a také poloha slunce. Když je totiž příliš nízko na nebi, UVB záření se odráží od ozónové vrstvy a k nám se ho dostane jen minimum. Proto se na sluneční záření jako na dostatečný zdroj příjmu vitaminu D nemůžeme v našich zeměpisných šířkách spoléhat zhruba od září do května.

Ale ani v létě nemáme jistotu, že nás slunce nadopuje tímto vitaminem. Kromě toho, že se na něm musíme pohybovat alespoň 15 až 30 minut mezi 11. a 15. hodinou, nesmí jeho pronikání bránit oblečení ani opalovací krém. Snížené vstřebávání zapříčiňuje také fototyp pokožky (čím snědší, tím hůře) a suchá pokožka jako mají starší lidé.

Existují ale i další faktory, které nás nedostatkem vitaminu D ohrožují. Může to být malabsorpce (např. střevní zánětlivá onemocnění, Crohnova choroba, radiační enteritida, stav po bariatrické operaci, celiakie..), onemocnění jater nebo ledvin, obezita, těhotenství a kojení, případně veganství nebo vegetariánství.

649ea93acdff7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Vitamin D pomůže doplnit také strava. Nejvíce se ho nachází v rybím tuku a játrech i v tučných, zvláště mořských, rybách. Menší množství se nachází i v másle a mléku, vajíčkách, sýrech nebo v mase. Případně lze správnou hladinu vitaminu D v těle udržet pomocí potravinových doplňků.

Jak zjistit, že naše tělo nemá dostatek vitaminu D?

Organismus strádá a dá nám to najevo. Z počátku jen mírnějšími příznaky. Můžeme se cítit unavení, být často nemocní, mít problémy se spánkem nebo nervozitou a podrážděností. Jenže ne každý si tyto neduhy dá s deficitem důležitého vitaminu do spojitosti. Mnohem snazší a jistější je absolvovat krevní test, který hladinu vitaminu D naprosto přesně určí. Můžete o něj požádat praktického lékaře, nebo si ho sami zaplatit v některé z laboratoří. Cena se v jednotlivých zařízeních liší, ale zůstává v řádu několika stokorun.

Zdroj informací: proLékaře - Nedostatek vitaminu D a jeho zdravotní dopady, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Česká gynekologická a porodnická společnost (ČGPS) - Léčba a prevence nedostatku vitaminu D v oboru gynekologie a porodnictví, R. Chesney - Vitamin D: It's not just for bones anymore

Čtěte také:

Výsledky průzkumu: Většina z nás neví, jak zjistit hladinu vitamínu D. Přitom je to pro prevenci velmi důležité

Reklama