LONDÝN – Nepřiměřenými obavami o zdraví svých dětí trpí podle statistiky polovina všech maminek, zejména však těch, které mají děti ve věku do pěti let.
Z nich obavami o zdraví svých ratolestí trpí sedmapadesát procent.

Matky se zejména obávají, aby se jejich dítě nezadusilo malým předmětem, nepopálilo horkými předměty a vařícími pokrmy a nespadlo ze schodů.
Téměř třetina dotázaných matek potvrdila, že z obav o zdraví svého miláčka chodí k pediatrovi každé dva až tři měsíce, aniž je to mnohdy potřeba.
Hrůzu a děs budí v osmi ženách z deseti, že jejich dítě předškolního věku bude na cestě z mateřské školky nebo z dětského hřiště obtěžovat úchylná osoba.

Ale ani frekventovaná doprava nenechává matky v klidu.
Dvě třetiny matek na ulici nikdy dítě nepouštějí a vždy ho vedou za ruku.
Ačkoli se většina žen bojí, že jejich dítě bude obtěžovat cizí člověk v jejich nepřítomnosti, čtyřicet procent matek nedovolí komunikovat cizí osobě se svým potomkem ani ve své přítomnosti.

"Uvědomme si ale, že před padesáti roky to bylo s podezřelými osobami horší než dnes. V současné době existují v tomto ohledu menší rizika, ale ženy se bojí mnohem více. Některé matky se bojí, že jejich miláčkové ztloustnou, zatímco jiné své drobečky přecpávají. Další dětem nedávají dostatečně jíst a přetěžují je cvičením, jiné se zase bojí úrazů a nutí děti sedět na gauči," uvedla dětská lékařka Julia Goodwinová.

Odborníci varují, že přehnaná a úzkostná snaha chránit své dítě může být nebezpečná jak pro duševní zdraví matky, tak pro správný rozvoj dítěte a budování jeho vztahu ke společnosti. Uvádějí, že za nepřiměřené obavy o děti mohou především hrozivé zprávy v médiích, které nejen matky dennodenně bombardují.  

     
Reklama