Každá třetí matka nechá svoje dítě očkovat jednou z nepovinných vakcín. Nejčastěji to jsou vakcíny proti klíšťové encefalitidě, pneumokokovým a meningokokovým infekcím. Polovina oslovených žen by tyto vakcíny zařadila do povinného, tedy bezplatného očkování. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK.

Oproti tomu si také jedna třetina matek myslí, že dětem je podáváno víc vakcín, než je prospěšné. „Dvaatřicet procent respondentek souhlasí s výrokem, že dítě, které vyrůstá v čistotě, je dobře živené a jinak zdravé, neonemocní infekcemi, které nejsou zahrnuty v povinném očkování,“ říká Barbora Večerková ze společnosti STEM/MARK.

Průzkumu, jenž se zaměřil především na očkování, se zúčastnily bezmála čtyři stovky maminek s dětmi do pěti let. „Velký zájem je také o očkování proti žloutence. Tu by do povinné skupiny zavedlo 45 procent rodičů,“ uvádí Barbora Večerková.

„Když například chodí rodina hodně do lesa, určitě bych doporučil očkování proti klíšťové encefalitidě. Dětem i dospělým,“ řekl pediatr Aleš Polách pro iDNES. V posledních třech letech bylo evidováno přes dva tisíce případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, přesto je Česko jednou z nejméně proočkovaných zemí v Evropě. Více čtěte ZDE.

I lékaři chtějí víc vakcín

Povinné očkování, které je tedy bezplatné, obsahuje vakcíny proti tuberkulóze, tetanu, spalničkám či zarděnkám. Nově chtějí lékaři zařadit i očkování proti pneumokoku. Ten ročně postihne asi čtyři stovky dětí a úmrtnost v tomto případě bývá vysoká. Pro rodiče ovšem vakcína bývá těžko dostupná, očkování totiž může vyjít i na několik tisíc korun.

Dále se spekuluje o znovuzavedení vakcíny proti černému kašli. V budoucnu by mohly být zavedeny také vakcíny proti rakovině děložního čípku u dívek, meningokokovým nákazám a rotavirům. Bezplatné očkování by stát vyšlo na 200 milionů korun.

Necháváte sebe a své děti očkovat i nepovinnými vakcínami? Chtěla byste víc povinných vakcín pro děti, nebo si myslíte, že jich i teď dostávají zbytečně moc?

Reklama