Zhruba každému druhému z nás hrozí onemocnění kardiovaskulárního systému, za které může zvýšená hladina cholesterolu. Následky mohou být fatální. Každoročně je totiž 60 % úmrtí spojených s onemocněním srdce. Přestože si Češi uvědomují, že vysoká hladina cholesterolu je zdraví nebezpečná, problém je jinde. 42 % z nás totiž vůbec svou hodnotu cholesterolu v krvi nezná a tedy netuší, zda jsou v rizikové skupině.

Právě ti, kteří o své nemoci nevědí, se pak nejvíce diví. Paradoxem podle průzkumu, co si nechala zpracovat Česká společnost pro aterosklerózu, je to, že 85 % Čechů je přitom přesvědčeno, že vysoký cholesterol je závažný problém, který může ohrozit jejich zdraví. Ovšem ani toto vědomí, je nepřiměje navštívit lékaře a nechat si v rámci preventivní prohlídky, jež je hrazená zdravotní pojišťovnou, změřit hladinu cholesterolu. Obyvatelé západní Evropy jsou na tom oproti nám o něco lépe. Hodnotu svého cholesterolu tam zná o 11 % lidí více, tedy 53 %.

cholesterol

Přitom s vysokou hladinou cholesterolu souvisí celá řada onemocnění. Mezi ty nejobávanější patří infarkt a mozková mrtvice. Jde o vůbec nejčastější příčiny úmrtí v Česku, konkrétně jim každoročně u nás podlehne téměř 60 tisíc lidí. Zvýšený cholesterol má neblahý vliv také na rozvoj hypertenze (vysokého tlaku), ischemické choroby srdeční (nedostatečné prokrvení srdečního svalu) či metabolického syndromu, který je kombinací několika zdravotních onemocnění, jež mohou ohrožovat nejen srdce, ale i život.

Kdy lékaři mluví o zvýšené či vysoké hladině cholesterolu

Výzkumy uvádějí, že přibližně 50 % dospělých Čechů má zvýšenou hladinu cholesterolu, tedy hodnota cholesterolu v krvi je vyšší než 5,2 mmol/l. Osoby starší 40 let jsou na tom ještě o něco hůře, z nich má 37,5 procenta hladinu cholesterolu velmi vysokou, tedy více než 6,2 mmol/l.

S cholesterolem se dá bojovat

Když už lékaři diagnostikují zvýšenou či vysokou hladinu cholesterolu, je potřeba s ní začít něco dělat a snížit tak rizika hrozících zdravotních potíží. Existují léky, jež předepisuje lékař, pokud je situace závažná. Pak je potřeba mít na paměti, že se již musí užívat trvale a zdaleka nejsou bez nežádoucích vedlejších účinků, např. ochabnutí a bolesti svalů. V případě, že máte hladinu cholesterolu jen zvýšenou, pak se medikamentům můžete vyhnout, pokud upravíte jídelníček, začnete se hýbat a budete užívat přípravky obsahující rostlinné steroly. Jejich vysokou účinnost na snížení hladiny cholesterolu prokázaly četné lékařské studie a ve světě jsou velmi užívané a oblíbené.

Pomohou rostlinné steroly

VegapureRostlinné steroly dokážou blokovat vstřebávání cholesterolu z potravy, což následně vede k poklesu jeho hladiny v krvi. Jejich bohatým zdrojem je přípravek Swiss Vegapure Cardio, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, je účinný a zároveň bezpečný pro váš organismus. Lze jej užívat dvojím způsobem. Pokud máte cholesterol mírně zvýšený, nebo máte zvýšené kardiovaskulární riziko (kuřáci, obézní, zvýšený krevní tlak), užívejte jej samostatně. V kombinaci s léky na snížení cholesterolu se účinky sčítají a tato kombinace může pomoci zabránit zvyšování dávky léků. Více se o přípravku Swiss Vegapure Cardio dočtete zde.

O kolik lze snížit hladinu cholesterolu

Podle zkušeností vám rostlinné steroly mohou v kombinaci s úpravou jídelníčku a dostatečným pohybem pomoci dosáhnout snížení celkové hladiny cholesterolu i o více než 30 procent, a to naprosto přírodní cestou a bez nežádoucích účinků. Takže zapomeňte na výmluvy, že s cholesterolem nejde nic dělat i na tolik oblíbený český alibismus, že si nejdříve vezmete léky a pak si dopřejete pořádnou porci oblíbeného tučného pokrmu. Myslete na to, že zdraví máte jen jedno a měli byste o něj pečovat.

Zdroj: www.vegaure.cz