Atopická dermatitida je závažné chronické zánětlivé onemocnění, jehož přesná příčina je stále neznámá. V České republice jí trpí každý desátý člověk nad 18 let, přičemž téměř polovina dospělých se potýká se závažnou formou této nemoci. „Typickým projevem atopického ekzému je suchá červená kůže doprovázená intenzivním svěděním, kvůli kterému mají pacienti neustálou potřebu se škrábat. Tím se snadno dostanou do začarovaného kruhu svědění-škrábání-zánět, který vede k bolesti. Tento diskomfort negativně ovlivňuje pacienta nejen v běžných činnostech, ale může mít silný dopad i na jeho psychiku,“ vysvětluje potíže prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA., primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

ek1.jpg
Foto: Depositphotos

Negativní dopad atopické dermatitidy na kvalitu života potvrzuje právě studie ATODERMA. Podle ní nemoc významně snižuje kvalitu života u téměř poloviny pacientů. Až 85 % dotazovaných uvádí, že mají kvůli dermatitidě výrazně narušenou kvalitu spánku, více než 40 % respondentů trpí depresemi a téměř 46 % úzkostmi.

Měsíčně vyjde atopická dermatitida na více než 4 tisíce
Velikým problémem je také snížená pracovní produktivita a časté absence kvůli nutným návštěvám lékařů. Výjimečná není ani hospitalizace a ošetření na pohotovosti. Studie rovněž prokázala, že pacienti s atopickou dermatitidou musí až 4,5 hodiny týdně věnovat ošetřování pokožky lokálními prostředky a 3,5 hodiny speciální hygienické péči. Atopická dermatitida má na pacienty dopad i po finanční stránce, měsíční osobní náklady spojené s nemocí pacienty stojí v průměru 4 200 Kč.

Třetina pacientů s dermatitidou má i alergii na potraviny
Komplikací jsou i přidružené nemoci. Kromě obtěžujících alergických projevů, jako rýma, která trápí 56 % pacientů, to je i alergie na potraviny, na niž si stěžovalo ve studii 34 % pacientů. Mezi další komorbidity patří onemocnění dýchacích cest (angíny, sípání), kardiovaskulární onemocnění, oční nemoci, cukrovka, obezita či vysoký tlak, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo onemocnění štítné žlázy.

64634c12473fablobid0.jpg
Foto: Depositphotos

Šance na zlepšení díky nové molekulové léčbě
Přitom dnes už mají pacienti se středně těžkou a těžkou atopickou dermatitidou šanci na to, aby nemoc dostali dlouhodobě pod kontrolu a významně snížili její negativní dopady na kvalitu svého života. Nová léčba atopické dermatitidy pomocí tzv. malých molekul přináší pacientům naději na kvalitní život bez příznaků ve velmi krátkém čase od podání první dávky léku. Malé molekuly neboli odborně inhibitory Janusových kináz (JAKi) jsou inovativní léky ve formě tablet, které působí cíleně uvnitř buňky a kontrolují zánětlivý proces, který je příčinou vzniku atopického ekzému. V horizontu několika málo dní dokáží utlumit nejvýraznější projev, a to je svědění. Pacienti se tak mohou dostat z nekonečného kruhu svědění, škrabání, zánět. „Jedná se o léčbu s dobrým bezpečnostním profilem i při dlouhodobém podávání. Nepříjemné svědění se u pacientů zmírní zpravidla do dvou dnů od prvního podání, přičemž další komplikace způsobené onemocněním ustupují v řádu dalších dnů až týdnů,“ vysvětluje prof. Gkalpakiotis.

POMOC PRO PACIENTY S ATOPICKOU DERMATITIDOU

Pacientům mohou pomoci nové webové stránky www.JsemAtopik.cz s užitečnými nástroji, s nimiž si mohou změřit vliv atopické dermatitidy na kvalitu jejich života, nastavit si své cíle v léčbě nebo si udělat přípravu na rozhovor s lékařem.

Na webu najdou rovněž řadu informací o nemoci a možnostech léčby, přehled center biologické léčby v ČR včetně kontaktů či se mohou nechat inspirovat příběhy pacientek, kterým se podařilo úspěšně dostat nemoc pod kontrolu.

O tom, že atopická dermatitida je závažné onemocnění, které velmi ovlivňuje kvalitu života pacientů, svědčí i množství příběhů, které jste nám napsali do komentářů pod tento článek.

Podívejte se na: Příběh Silvie s atopickou dermatitidou