kidDo sluchátka se ozve plačtivý hlas dvanáctileté dívky. Je pozdní odpoledne, škola už dávno skončila, ale ona se stále bojí přijít domů. Obává se reakce svého přísného otce na nevydařenou písemku z matematiky.  „Za tu čtyřku mě zabije. Zase budu mít do konce týdne domácí vězení, zákaz televize, mobilu a budu se muset ve svém pokoji celý den učit. Bojím se jít domů. S takovou známkou se tam ani nemůžu ukázat…“

Na lince Vzkaz domů, ale i na Lince bezpečí každoročně roste počet hovorů týkajících se školní problematiky kolem vysvědčení. „Děti řeší spíše strach a obavy z reakce rodičů než ze známky samotné,“ vysvětluje Hana Petráková, vedoucí Linky bezpečí. Celoročně tvoří školní problémy 6 procent ze všech důvodů, z nichž děti a mládež vytočí číslo linky. Koncem ledna a června se toto procento však téměř zdvojnásobuje. Narůst je naštěstí v řádech desítek, nikoli stovek hovorů.

Statistiky ale ukazují obrat k lepšímu

Celkově počet hovorů týkajících se vysvědčení a prospěchu klesá. Problematika hodnocení dětí ve škole se čím dál častěji promítá do oblasti rodinných vztahů a již se nevyhrocuje pouze v den vysvědčení, ale řeší se v průběhu celého školního roku. To je pozitivní zpráva, která svědčí o zájmu rodičů o děti. 

Známkuje se celý rok

„Nevyhrožujte dětem a nestrašte je následky kvůli vysvědčení, které není podle vašich představ, vzpomeňte si na vlastní školní starosti,“ vybízí Petráková a dodává, že by se měli rodiče zajímat o prospěch svých dětí celý školní rok, nejen v pololetí a na konci školního roku. Stačí sledovat vývoj prospěchu dítěte, občas se podívat do žákovské knížky a navštívit rodičovské sdružení.

„Mluvte se svými dětmi o studijních výsledcích průběžně a v případě problémů je řešte pokud možno ihned. Nenechávejte to až jako překvapení. Podporujte děti, i když jejich výsledky nejsou zrovna růžové, dejte jim najevo, že je máte rádi pro ně samotné. Pro dítě je velmi důležité vědět, že vaše vzájemné vztahy nejsou založeny pouze na školních výsledcích, ale že se na vás mohou s důvěrou kdykoli obrátit a vy jim budete oporou,“ vzkazuje všem rodičům Lucie Pešková, ředitelka Sdružení Linka bezpečí.

Jak řešíte prospěch a známky svých dětí? Jaká nosí domů vysvědčení? Jak se zachováte, když známky nejsou podle vašich představ?

Reklama