Jaká je nejvhodnější poloha při porodu?
Každá nastávající maminka, která čeká své první dítě, se pravděpodobně velmi často zabývá myšlenkami na porod.
Prožívá obavy, úzkost a třeba i strach. Není divu.
Nikdy nic podobného nezažila, a tak jsou tyto pocity naprosto normální.

Kromě jiného ji určitě zajímá i poloha, ve které své děťátko přivede na svět.

Ještě donedávna výběr polohy při porodu prakticky neexistoval.
Všechny rodičky ležely na porodnickém stole na zádech a maximálně měly zvednutou opěrku, aby se jim lépe tlačilo.
Dnes je již situace jiná a některé porodnice nabízejí mamince možnost zvolit si pozici, ve které se cítí pohodlně a která jí nejvíce vyhovuje.

Oblíbené jsou například porodní stoličky, kdy rodička sedí na jakési speciální židličce a plod tím pádem postupuje dolů a využívá gravitace. Autoři knihy „Průvodce těhotenstvím a porodem“ František Macků a Jaroslava Macků, mají ale proti této poloze výhrady.

Mezi ty nejdůležitější patří podle nich riziko rozsáhlého poranění pochvy, hráze a následné poruchy držení moče a stolice.
Přesto je v současné době mnoho porodnic, kde tyto stoličky využívají a mají s nimi dobré zkušenosti.

Zeptala jsem se maminky Sylvie Lanštiakové, která měla možnost vyzkoušet si jak klasický porod na porodním stole, tak porodní stoličku:

Jak se ti rodilo na porodním lůžku?
Mně osobně bylo porodní lůžko dost nepohodlné.
Špatně se mi s břichem lezlo nahoru, teoreticky jsem byla v polosedě, nicméně pořád jsem sklouzávala níž, takže jsem spíš byla v poloze skrčence. Navíc jsem měla uskřinutý sedací nerv a tahle poloha s nohama nahoře pro mě byla velmi nepříjemná. V poloze na zádech jsem pociťovala porodní bolestii s daleko věští intenzitou a ani manžel mi nemohl ulevit masáží zad

Podruhé jsi zvolila porodní stoličku
Ano. Našla jsem si porodnici ve Vrchlabí, kde vycházejí rodičkám vstříc a je možnost vybrat si polohu, ve které chci rodit.
Když jsem se pídila po informacích o porodnici, narážela jsem na maminy, kterým bylo dobře ve vodě, a tak rodily ve vaně nebo ve sprše, na maminy, které rodily na nízké porodní stoličce, což prý je skoro ve dřepu, nebo na vyšší – tedy prakticky v sedě. Některé zase rodily vleže na boku, nebo v kleku. Prostě co je komu příjemné.
Klasický porodní stůl tam mají taky.

Jak tedy tvůj porod na stoličce probíhal?
Rodila jsem na té vyšší porodní stoličce, byla pohodlná, měla opěrky pro ruce, ale hlavně mi za zády stál manžel a celou dobu mě podpíral – a právě ten fyzický kontakt s ním mi pomohl nejvíc, jeho objetí ohromně uklidňovalo a pomáhalo překonat tu bolest.

Jak dlouho druhý porod trval v porovnání s předchozím porodem, vedeným klasicky? Porody jako takové trvaly oba stejně – přibližně 14 hodin.
Vypuzení dítěte bylo u prvního porodu kratší. U druhého jsem tlačila asi dvacet minut (dítě bylo skoro o kilo těžší než poprvé), ale měla jsem pocit, že ta poloha na stoličce mi hodně pomáhá, že se dítě žene dolů prakticky samo.
Nástřih jsem neměla ani u jednoho porodu, i když jsem poprvé byla trochu natržená.

Měla jsi po druhém porodu nějaké zdravotní problémy?
Problémy jsem žádné neměla, ani poprvé, ani podruhé. Ani s močí, ani se stolicí, neměla jsem ani žádné otoky hráze.

Jak bys oba dva porody porovnala?
Podruhé jsem rodila na stoličce a byla jsem spokojenější. Prostě mi to víc vyhovovalo.
Ale myslím si, že i na porodním stole se dá rodit jinak, než ve škálách - leh / posed. Obvzlášť ty nové porodní stoly se dají hodně polohovat a prý je možné dokonce napolohovat nízkou porodní stoličku pro porod ve dřepu.
Takže si nemyslím, že by stůl sám o sobě byla tak špatný.

Všechno spíš záleží na porodnicích, lékařích a asistentkách. Pokud jsou ochotni vycházet rodičkám vstříc, i na porodním lůžku se dá najít poloha, která by rodičce vyhovovala.

Poslední slova maminky Sylvie potvrzují i další maminky, se kterými jsem mluvila, ale které neměly možnost vyzkoušet si porodní stoličku. Většina z nich rodila na polohovacím porodním stole a byly s jeho variabilností vesměs spokojeny.
A tak nezbývá již nic jiného, než všem nastávajícím maminkám popřát šťastnou ruku při výběru porodnice, hladký průběh porodu a také – aby jednou vzpomínky na nejkrásnější den v životě každé ženy nebyly zkaleny zbytečnými nepříjemnostmi.