Spontánního porodu miminka, které je v děloze do poslední chvíle takzvaně koncem pánevním, se většina maminek obává. A lékaři jim dávají za pravdu. Většinou doporučí ukončení těhotenství císařským řezem. Proč tomu tak je a jakým komplikacím se chtějí vyhnout? Nejen na tyto otázky odpovídala Iveta Oravcová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Jak miminko v děloze roste, má kolem sebe stále méně prostoru. Z toho důvodu by se mělo včas (kolem 32. týdne těhotenství) dostat do ideální polohy pro porod, tedy hlavou dolů, směrem do porodních cest. Pokud tomu tak není, odchází nastávající maminky od svého gynekologa s diagnózou KP – konec pánevní, kdy miminko v děloze sedí a většina žen se proto musí smířit s porodem císařským řezem.

Kolik procent žen porodí miminko, které je v poloze koncem pánevním?
Udává se, že počet plodů koncem pánevním na konci gravidity tvoří přibližně 4 %. Přesné statistiky ale nevedeme.

Z jakého důvodu se miminko před porodem neotočí hlavičkou dolů?
Příčinou polohy koncem pánevním mohou být anatomické odchylky dělohy. Jde o vrozené vývojové vady dělohy a patologie na děloze, jako je například myom. Někdy je ale příčina zcela neznámá.

womb

Do kdy je ještě možné, že se miminko před porodem otočí hlavičkou dolů?
Plod se může spontánně otočit do polohy hlavičkou, obvykle se tak stává do 36. - 37. týdne. Existují však i případy, kdy se tak stane i později, například i před naplánovaným císařským řezem. Takovou situaci jsme již zažili. Ale takové případy jsou vzácné.

Doporučuje se při poloze miminka koncem pánevním vždy porod císařským řezem?
Je možné, aby i žena s polohou plodu koncem pánevním rodila spontánně. Záleží na velikosti plodu, paritě (počtu porodů) matky. Obecně ale lze konstatovat, že císařský řez je volbou výrazně častější. V tomto případě také vždy přihlížíme k postoji matky. K tomu, jaký způsob porodu ona sama preferuje.

V jakém případě necháte ženu rodit přirozeně?
Žena rodí přirozeně v případě, že plod má odhadovanou hmotnost maximálně 3 500 g, rodička má dostatečně prostornou pánev, nejsou překážky v porodních cestách, například vcestný myom či vrozené vývojové vady, a tehdy, pokud si spontánní porod sama přeje.

Hrozí při spontánním porodu nějaké riziko?
Porod je obvykle delší a existuje při něm také vyšší riziko akutního císařského řezu.

Co když žena začne rodit spontánně ještě před tím, než má naplánované datum císařského řezu?
Pokud žena začne rodit dříve, nežli je stanoven termín plánovaného císařského řezu, pak se provede císařský řez urgentní.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama