V raném těhotenství má plod labilní polohu, v poměru k jeho objemu je dosti plodové vody umožňující jeho pohyblivost.
Po 32. týdnu gestace, kdy plodové vody relativně ubývá, je plod nucen zaujmout definitivní uložení. Příčiny, proč je plod nakonec uložen pánevním koncem, bývají objasněny jen asi ve 20 %.
Bývají to:
- vývojové anomálie dělohy (přepážky v děloze, jednorohá děloha)
- děložní myomy
- vcestné lůžko
- hrubě znetvořený plod
- dále zmnožení, ale i nedostatek plodové vody
- úzká pánev
Poloha pánevním koncem je diagnostikována zevním porodnickým vyšetřením; děloha bývá válcovitá, do stran lehce pohyblivá, nad sponou nelze prokázat tvrdou kulovitou hlavičku ani krční rýhu, naopak v děložním fundu je kulovitá, balotující rezistence – hlavička. Ozvy plodu bývají výše, až v úrovni pupku.
K upřesnění diagnózy se vyšetřuje ultrazvukem. Výjimečně se může poloha pánevním koncem před porodem, dokonce i na začátku porodu, změnit na polohu hlavičkou.
Před porodem pánevního konce musí být zváženy vyhlídky na spontánní průběh porodu. V úvahu se bere velikost plodu, prostornost pánve, porodnická anamnéza.
Existují-li sdružené indikace: přenášení, velký plod, komplikace při předcházejících porodech, předčasně odteklá plodová voda, starší primipara, je výhodnější pro plod provést méně zatěžující císařský řez.
Porod plodů uložených pánevním koncem kolénky nebo nožkami je dnes ukončován jedině císařským řezem.
Nový komentář
Komentáře
zajímavý článek
V lednové Marianne je o "císařích" zajímavý článek.
Já bych se teda taky bála. Ono je to hezké, rodit normálně, ale stejně jako Libča si dovedu představit, co se může stát.
Klára: Já neříkám, že ne.
Klára: já myslím, že ne...
Vivian: Když jde hlavičkou napřed, tak jde nejdřív to nejhorší - hlavička s ramínky, dokud jsou porodní cesty zvlhčené plodovou vodou. Zadem je to horší, protože to nejširší jde nakonec, ale jde to.
Libča: koncem pánevním lze rodit jen císařem??