Přestože už je to třičtvrtě roku stará věc, stále bouří emoce. Loňský CzechTek v Mlýnci na Tachovsku a sporný zásah policistů.
Dnes se objevily nové informace. Deník Expres uvádí, že někteří z poškozených technařů obvinili těžkooděnce, že si předem upravovali výbušky se slzným plynem. A to tak, aby byly těžší. Také je házeli příliš blízko lidem.

Policie používá takzvané zásahové výbušky jako prostředek pro dočasné ochromení či zmatení pachatele. Náplní je nejčastěji slzný plyn či dělbuchy, které vyvolávají efekt střelby.

Podle ředitele společnosti Zeveta Ammunition, která munici vyrábí a policii dodává, Karla Konvičky, se výbušky během v žádném případě nesmí dostat do bezprostřední blízkosti člověka.

 

"Zásahová výbuška obsahuje 14 minivýbušek, což jsou papírové dutinky, které jsou plněné explozivní složí. Pokud by tato minivýbuška detonovala bezprostředně u těla osoby, mohla by papírová střepina člověka poranit," sdělil.

 

Miloslav Krupka vyučuje na univerzitě vyučuje teorii působení výbuchu. "Výbuchem se trhá plastový obal, jehož fragmenty mohou v těsné blízkosti způsobit poranění. Bezpečnou vzdálenost při výbuchu zmíněné výbušky bych odhadoval na pět metrů s tím, že i v této vzdálenosti by pravděpodobně došlo minimálně k dočasnému porušení sluchu," uvedl v internetové diskusi k používaným výbuškám.

 

To nepřímo potvrdil i mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. "Výbušky se musí používat tak, aby byl co nejvíce chráněn život a zdraví lidí, proti kterým se používají. Všichni zasahující policisté jsou speciálně vyškoleni, jakým způsobem mohou zásahové výbušky použít," řekl a dodal: „Nevíme nic o tom, že by výbušky byly házeny do davu či dokonce použity proti sedícím lidem."

 

Ukázalo se, že někteří těžkooděnci si zřejmě výbušky před zásahem upravili. Na louce se jich totiž našlo několik nevybuchlých, přelepených izolepou. Podle výrobce, který fotografie nalezených výbušek viděl, pásky nejsou z jeho továrny.

 

O tom ale policejní mluvčí nic nevěděl. "My nikam žádné olovo nevkládáme. Používáme výbušky v takové podobě, v jaké je dostáváme od výrobce," uvedl Skřepek bez dalších podrobností.

 

Na fotografii je však zřejmé, že víčko je připevněno na dno výbušky. "Z obrázku použité výbušky je jasné, že si tam to olovo dali, aby to házeli co nejdál," konstatoval výrobce Konvička.

 

O používání upravených výbušek nic nevěděla ani státní zástupkyně Antonie Zelená, která na prověřování policejního zásahu dohlíží. "O tom nic nevím. Potvrzená informace ale je, že když policisté zahájili zákrok, zejména Italové a Francouzi vytáhli vlastní granáty a začali je házet po policistech," řekla iDNES.

 

Během zásahu byly zraněny desítky technařů i policejních těžkooděnců. Výsledky vyšetřování jsou zatím příznivější pro policisty. Zatím bylo obviněno devět technařů, z toho sedm už mělo soud. Nebyl obviněn žádný policista. Buď se nepodařilo agresivního muže v uniformě vypátrat, nebo nebyl shledán trestný čin.

 

Reklama