Cizinecká policie zadržela přímo v ambulanci modřanské polikliniky šestadvacetiletého albánského zubaře, který měl od hygieniků zakázáno vykonávat práci kvůli tomu, že je HIV pozitivní.

Cizinec navíc pobýval v republice nelegálně, platnost jeho víza skončila už loni v listopadu.

Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka obecně není důvodem k zákazu činnosti to, že je lékař HIV pozitivní. Cizinec tedy podle něj zřejmě porušil hygienické předpisy, takže mohl ohrozit nákazou své pacienty.

Podle Pekárka se musí každý lékař chovat tak, jako by on nebo pacient byl HIV pozitivní, a musí užívat ochranné pomůcky při ošetření jako rukavice, roušku a jednorázové pomůcky.

Zároveň připomněl, že potvrzení o zdravotní způsobilosti, které potřebuje každý zdravotník k tomu, aby mohl vykonávat své povolání, vydává jeho ošetřující lékař. Otázkou podle Pekárka je, zda ošetřující lékař věděl, že je jeho zahraniční kolega HIV pozitivní.

Policie s lékařem zahájila správní řízení za účelem vyhoštění

Aby mohl lékař provozovat praxi, musí mít registraci u krajského úřadu. V případě Prahy je to magistrát. Musí také mít hygienou schválený provozní řád. „To znamená, co všechno bude dělat ohledně sterilizace, dezinfekce a ochrany pacienta, aby ho nenakazil. Provozní řád schvaluje magistrát, pak mu teprve povolí úřad podnikání. Hygiena následně dělá kontrolu, pokud lékař nedodrží to, co má v provozním řádu, žádá hygiena nápravu či zastaví činnost zařízení,“ dodal Pekárek.

Podle mluvčí cizinecké policie v Praze Jany Dudové zahájila policie s pětadvacetiletým lékařem správní řízení za účelem vyhoštění. Zatím ale nerozhodla, protože cizinec podle Dudové tvrdí, že si pobyt nemohl prodloužit kvůli své pracovní neschopnosti.

Chodila byste k HIV pozitivnímu lékaři, i kdyby dodržoval všechny hygienické předpisy? Nebála byste se možné nákazy?
Reklama