E-mail

Před podvodným e-mailem, který láká na milionové dědictví, varuje občany místní policie. Ta se případem zabývá na podmět muže, který e-mail dostal, uvedla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

„Policisté se zabývají oznámením od občana, kterému byla zaslána e-mailová pošta se sdělením, že je zřejmě jediný dědic po zemřelém milionáři, který žil v cizině. Odesílatel uvedl i řadu informací, které toto tvrzení podporovaly. V posledním e-mailu pisatel uvedl, že převod bude uskutečněn po zaplacení částky ve výši několika tisíc eur. Oznamovatel mu ale naštěstí peníze neposlal,“ uvedla Kroutilová.

Policie podle mluvčí zjistila, že v tomto případě šlo o skupinu osob, která takto podvodně láká peníze. Podle Kroutilové jde pouze o jednu z mnoha variant, kterými se snaží podvodníci lidi oklamat. „Mezi další patří oznámení o výhře vysoké částky peněz, zájezdů či movitých věcí. Pojítkem je pak vždy nutnost zaplatit před zasláním nebo převedením výhry určitou finanční hotovost na zaslaný účet v bance,“ uvedla.

 

 

Zdůvodnění, proč zaplatit, jsou různá. „Z dalšího případu v poslední době měl být například poplatek zaplacen za to, že výherkyně není hlášena k trvalému pobytu na území státu, kde k losování došlo. Další platba byla zdůvodněna jako poplatek za převod výhry a zaplacení daně finančnímu úřadu,“ řekla mluvčí. Policie proto varuje příjemce těchto e-mailů, aby se v případě jakéhokoliv podezření obrátili na policii. „Podvedená žena loni v listopadu takto přišla o částku více než pět tisíc eur,“ dodala Kroutilová.

Už jste někdy dostala podvodný e-mail? Znáte někoho, kdo se na podobný e-mail nachytal?