Za velký precedens označují odborníci rozhodnutí soudu v kauze psychiatra Karla Hynka, těžce zraněného agresivním pacientem.

Zažaloval policii, kterou opakovaně a marně žádal před svým napadením o pomoc, a vyhrál. Rozhodnutí by mohlo nastartovat praxi odškodňování za špatnou práci policistů, která funguje v řadě evropských zemí.
 

Pan Hynek třikrát žádal policii o ochranu před nebezpečným pacientem, třikrát ale dostal košem. Po pronásledování a výhrůžkách vzal útočník na doktora Hynka mačetu. „Jen dílem naprosté náhody unikl smrti, protože po prvním úderu mačetou do hlavy se mu ty ostatní podařilo vykrýt rukou,“ říká Jan Mach, advokát psychiatra Hynka.

 

Dlouhých pět let po útoku přišla finanční i morální náplast. Soud dospěl k závěru, že policie porušila zákon, protože nedokázala poskytnout tomuto lékaři ochranu. Teď se bude ještě jednat o výši odškodnění. Pan Hynek žádá milion a půl a i tady má šanci na úspěch. Jeho případ je podle odborníků přelomový a dává naději i dalším lidem s podobným osudem.

 

Je to precedens, kterým by se mohly inspirovat i další případy

 

„To je první případ v České republice, kdy došlo k tomu, že policie je povinna odškodnit na základě pravomocného soudního rozhodnutí občana,“ poznamenal Jan Mach.

„Je to precedens i pro ostatní případy, kdy by stát a policie rezignovaly na své povinnosti,“ doplnila ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Na postup policistů si loni i předloni stěžovalo přes 3100 lidí, podle policejního prezídia bylo asi 15 procent stížností odůvodněných.

 

Nastartování praxe by tak mohlo znamenat alespoň částečné zadostiučinění třeba pro pozůstalé po obětech trojnásobné vraždy spáchané v jihočeských Litvínovicích dlouholetými agresory – otcem a synem Pacovskými. Inspirovat by se mohl taky Roman Rokos. Marná snaha vzbudit zájem policie nakonec stála jeho syna Honzíka život. Honzíka zavraždila jeho matka a Rokosova bývalá manželka Antonie Stašková s přítelem.

 

A Roman Rokos skutečně o takovém postupu uvažuje: „Během našeho pátrání jsme se obrátili na několik stovek policistů. Každopádně po poradě s právníkem nějaké kroky činit budeme.“ Kromě povolání státu k odpovědnosti za nečinnost mužů zákona mají lidé v podobných případech taky možnost podat trestní oznámení na konkrétního policistu.
Reklama