Nikdy neříkej nikdy. Tak by se asi dalo výstižně popsat životní putování rodilé Pražačky Jindřišky Kaminské. Byly doby, kdy jsme spolu do roztrhání těla tančily v Malostranské besedě na  kapele 100 zvířat, sál se tehdy hemžil všelijakými extremisty či podivnými týpky. Koho by napadlo, že za pár let bude jedna z nás stát na druhém břehu zákona? Mě tedy rozhodně ne. :-)  Pokud můžu s čistým svědomím říci, tato malá-velká žena (152cm) je stále stejný dobrý človíček, milý a ryzí. Pokud by na Vás ale někdy vytáhla kvér, legrace stranou - radši dejte ruce nad hlavu a spolupracujte - je to totiž policejní kapitánka a většinou nemine cíl. :-)       

kapi

Jindřiška při oficiální akci, druhá zleva

Jak se to stalo, že se z mladé slečny, která miluje módu, kosmetiku a všechno holčičí, postupem času vykrystalizuje policejní kapitánka? A jaká je tvoje původní profese? Byla to náročná cesta? Jak fyzicky, tak psychicky? 
(smích) Úplně z mladé slečny sice ne. V době, kdy jsem v roce 2006 nastupovala k cizinecké policii, mi bylo 27 a měla jsem za sebou 8 odpracovaných let na různých pozicích. Vyzkoušela jsem rozmanité profese od prodavačky v módním salonu přes vedoucí kanceláře generálního ředitele, kosmetičku až po vedoucí restaurace. Ve 26 letech jsem si připadala úplně vyždímaná a bez šťávy. Neexistovalo nic než práce. Takže prvotním impulsem ke změně byla touha mít jistotu práce a přitom zažít aspoň trošičku volného času. V té době jsem se úplně náhodou dozvěděla o tom, že cizinecká policie přijímá policisty na ruzyňské letiště. Napadlo mě to zkusit, toužila jsem po změně, a tohle byl skok do úplně jiného, pro mě absolutně neznámého světa. A také vidina té vytoužené jistoty a volného času mě lákala. Po absolvování psychotestů, fyzických a zdravotních testů, jsem, hurá sláva, vykročila vstříc lepším zítřkům a... uniformě.

Jaká byla realita?
Po prvním týdnu jsem byla přesvědčená, že končím! Čekala mě měsíční „exkurze“ na odbavovacích přepážkách a já měla pocit, že to fakt nepůjde, k tomu první seznámení se zbraní na střelbách a vyfasování první uniformy - kousavých kalhot a nevzdušné košile, těžkého opasku se zbraní, zásobníky a pouty a 12hodinové šichty. K tomu přede mnou rok a půl základní odborné přípravy, která se měla odehrávat v Holešově, „kdesi“ za Kroměříží, a ubytování na „intru“, ve 27 letech na rok a půl na pokoji s cizím člověkem, kterého vůbec neznám, když jsem do té doby, od 19 let, žila ve svém bytě. Řekla jsem si, že tam pojedu a zkusím, ale byla jsem rozhodnutá odejít při první  jiné dobré pracovní nabídce. Nakonec jsem ten rok a půl, ani nevím jak, přečkala a měla jsem štěstí, že mi do cesty přišla příležitost.
Když jsem se po ukončení základní policejní přípravy vrátila na ruzyňské letiště, zrovna se chystalo velké bezpečnostní opatření kvůli návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy, a tak jsem se díky znalosti angličtiny dostala do úzkého týmu, který byl spojkou mezi ochrankou amerického prezidenta a naší cizineckou policií, a tím o sobě dala trošku vědět, protože v množství policistů sloužících na letišti je člověk jako součástka v autě, jeden z mnoha a mnoha. Pak jsem byla přijata na Policejní akademii a rozšířila jsem si vzdělání, které jsem ukončila v 18 letech na gymnáziu. Vystudovala jsem vysokou školu, kterou jsem vloni úspěšně ukončila jako magistra. Pak přišla možnost zúčastnit se výběrového řízení a posunout se tak z letiště na naše ředitelství, na „kapitánské“ místo.

jidnra2

Můžeš našim čtenářkám povědět, co všechno hodnost kapitán obsahuje? Umíš jezdit s tankem, rozebrat samopal, zaměřovat Kaťuše? (smích)
V současnosti nejsou výjimkou ani 30letí plukovníci. Hodnost se nyní vztahuje k pracovní pozici a není odměnou za počet odsloužených let jako v minulosti. Podmínkou dosažení vyšší služební hodnosti je vysokoškolský titul a příležitost zúčastnit se a úspěšně zvládnout výběrové řízení. Tankem jezdit neumím, ale střílet ze samopalu a služební devítky ano a také je rozebrat a vyčistit. To patří k prvním dovednostem, které nově nastoupivší policista získá.

Máš pocit, že bys ráda dosáhla ještě na další služební schůdek? Co vlastně následuje po hodnosti kapitána?
Po hodnosti kapitána následují hodnosti - major, podplukovník, plukovník a brigádní generál, takže kam postoupit samozřejmě je, ale já zatím další postup neplánuji. 

A jak tě správně oslovit? Pane kapitáne, paní kapitánko? 
Naštěstí se již nepoužívá maskulinní vojenské oslovení, a tak tedy... „paní kapitánko“. (smích)

Na závěr bych se ráda zeptala, jestli máš ráda vtipy o policajtech? A jestli ano, znáš nějaký dobrý?
Vtípky o policajtech ráda i vyprávím, vůbec mě neuráží, a ještě ke všemu jsem blondýnka, takže vtipů, u kterých každý pokukuje, jestli se zasměju, nebo mě naštvou, je stále dost a dost. (smích) Jeden můj oblíbený je: Víš, co udělají policajti, když je jim zima? Sednou si do rohu, protože tam je 90°. (smích)

Reklama