První pusu, kterou jsem dostala od kluka, si tak jako skoro každý pamatuji dodnes. Bylo to v ozdravovně v Bukovanech, kam jsem byla odeslána na vykrmení. On se jmenoval Honza.

Bylo mi sedm a jemu deset. Zahořela jsem první, mocnou láskou, a dokonce jí skládala i oběti. Uprchli jsme spolu a byli lapeni o 3 kilometry dál ukrytí v krmelci. Kdybychom tehdy měli být za tento čin popraveni – určitě bych chtěla statečně zemřít po jeho boku hrdinskou smrtí. Byli jsme ovšem „jen“ rozděleni a přísně hlídáni, což bylo horší než smrt. V příšerné ozdravovně jsem mimochodem „úspěšně“ přibrala 17 deka (díky, mami!).

 

Když se polibek poprvé objevil na filmovém plátně, vyvolalo to mohutnou diskusi a film bojoval s cenzurou. V některých kulturách je polibek na veřejnosti dodnes tabu.

Znáte ale krásnější a zároveň něžnější projev náklonnosti? Polibek mnozí považují za intimnější než soulož! Kupříkladu prostitutky se zpravidla s klientem líbat odmítají.

Napřed se čichalo

Podle některých vědců vznikl polibek z očichávání tělesných pachů tak, jak to dělají zvířata. Pravdou je, že k sobě podvědomě čicháme dodnes. Nevím, jak vy, ale mně jak někdo nevoní…

Podle Sigmunda Freuda má líbání souvislost s pocitem kojence u matčina prsu (no to by nebyl Freud – viz. Traumata z dětství).

Po odborné stránce jde prostě o orální kontakt. To ovšem zní velmi studeně a vědecky; a polibek, jako jedna z nejkrásnějších možností fyzického sblížení, si určitě zaslouží více pozornosti a emocí.

Polibkem říkáme opravdu mnohé a pokaždé se přece jedná o úplně jiný obsah sdělení. Vždyť jinou energii má polibek mamince, s jinými emocemi políbíme děcko, něco jiného cítíme, políbíme-li něčí ruku, nejednou dáme polibek spícímu člověku a konečně polibky milovanému protějšku jsou výrazem lásky, něhy, uvolnění, i potřeby blízkosti a doteku. Pokaždé jím ale vyjadřujeme něco důležitého a polibek nemůže být druhou stranou přejit bez povšimnutí.

S polibky na přivítanou či rozloučenou se setkáme po celém světě. I my Češi se čím dál častěji líbáme na pozdrav na obě nebo jednu tvář.

Eskymáci (Inuité) se třou nosy ne kvůli zimě, jak se často myslí, ale protože líbání na ústa a výměnu slin pokládají za neslušné.
Nemůžeme je politovat, protože nevědí, oč se připravují.

Líbání je nejen příjemné, pozitivní a vzrušující, ale také zdravé. Naše tělo při tomto jednoduchém aktu prožívá doslova chemickou bouři.

o Náš pulz se například zvyšuje až na 120 tepů za minutu.
o Stoupne nám tělesná teplota.
o Do krve se uvolní serotonin, dopamin, endorfin a adrenalin.
o Procvičíme 39 obličejových svalů a vypínají se nám vrásky.
o Rty na sebe vzájemně působí silou až 15 kg.
o Spálíme 3 až 12 kalorií.
o Do našich těl se uvolňuje hormon fenyletylamin, který způsobuje pocit blaha.
o Slinivka břišní nám vyprodukuje více inzulinu, navíc posílíme vzájemně imunitní systém.

Bacily jsou od chvíle našeho vášnivého líbání našimi společnými kamarády. Vyměnili jsme si jich totiž v ten moment zhruba 40 000.

Co by se stalo, kdybyste teď vstala a políbila toho, kdo je k vám zrovna nejblíže?

Reklama