Prosinec je nejenom obdobím hektického honu na dárky, domácího gruntování a pečení cukroví, ale také dobou velmi bohatou na nejrůznější podnikové dýchánky, firemní vánoční besídky a neformální posezení s obchodními partnery nebo význačnými klienty. Pro ty z vás, které se na podobný mejdan právě chystají, máme několik praktických rad.

1. Nesnažte se být za každou cenu vtipná při vymýšlení dárků pro kolegy nebo dokonce šéfa – samozřejmě, že originalita je znakem inteligentní ženy, ale dárkům typu „balíček poslední záchrany“ (kondom, klistýr, aspirin) jste už přece jen odrostla.

2. Nepřicházejte ve vlastním zájmu na večírek s několikahodinovým zpožděním – ne, že by vám uteklo něco pozoruhodného (stejně jste už kolegův kouzelnický výstup viděla letos třikrát a vánoční koledu soudružek z mzdové účtárny si taky můžete nechat ujít), ale proto, že žádný mejdan se nikomu nemůže zdát zábavný, pokud jako jediný střízlivý přijde v deset večer mezi hordu podnapilých slavičů.

3. Nemíchejte (pokud možno) alkoholické nápoje – vodka je moc príma pití, fernet je mňamka, šampaňské také, kvalitní červené a bílé víno taky stojí za to… Ale pozor, pokud tohle všechno ochutnáte během jednoho večera ve zcela libovolném pořadí a i v minimálním množství, dočkáte se přinejlepším zcela šílené opice a krušného rána s bušením kladiv v hlavě a motající se podlahou (nebo to je strop???).

4. Neberte s sebou na podnikový vánoční večírek svého partnera – ne že by to nebyl sympaťák, kterého všichni rádi uvidí. Spíš byste mohla svého činu začít litovat ve chvíli, kdy byste tančila už druhý ploužák s tím úžasným správcem sítě, co se vám tak dlouho líbí, a váš manžel by na vás vrhal přísné pohledy. Nebo by mohl opilý kolega zcela nekontrolovatelně začít vyprávět lechtivé historky z výjezdní porady, v nichž byste vy figurovala v poměrně kompromitujících situacích.

5. Pamatujte na Navrátila! – to znamená, že pravá lvice salónů musí umět včas a s grácií z firemního mejdanu odejít. Jestliže zjistíte, že si místo cigarety zapalujete rtěnku, že sedíte na klíně generálnímu řediteli a vískáte ho v olysalé hlavě, že nejste schopna vyslovit slovo „čtvrtek“, aniž byste si při tom ukroutila jazyk, a že v zrcadle na dámských toaletách na vás hledí strašlivá čarodějnice s podlitýma očima, tak popadněte kabát a kabelku, zavolejte si taxíka a upalujte domů.