Pokud při představě tance u tyče čekáte něco pikantního, jakousi přípravu na práci ve striptýz klubu, zklamu vás. Pole dance je poměrně nový taneční směr, který razantně proniká do sféry fitness. Žádné svlékání ani vulgarity, ale sakra dřina, která se vám odmění zpevněnou postavou a jistou zdravou závislostí na zmíněném pohybu.

Když jsem si nedávno dělala seznam současných tanečních směrů, které vládnou světu, uvědomila jsem si, s jakou silou vstoupil i do naší malé zemičky právě pole dance. A je to dobře, protože doba, kdy se ženy snažily získat sílu tím, že v posilovně zvedaly takřka stejné nálože jako chlapi, nevěstila nic dobrého. Proč nenajít svoji ženskou sílu jinde? Není přece třeba bojovat o rovnocennost pohlaví, když se můžeme tak krásně doplňovat.

A třeba zrovna pole dance - stejně jako nedávný příliv zájmu o břišní tance - vám pomohou v sobě najít utajenou ženskost a smyslnost. A věřte, že to bude objev velmi příjemný...

Pole dance ala Míša Ehrenbergerová

„K pole dance jsem se dostala úplnou náhodou,“ vypráví o své cestě k netradičnímu cvičení Míša Ehrenbergerová, lektorka aerobiku a jógy, která hledala nějaký způsob odreagování, který by ji bavil. „Probírala jsem to s manželem on mi koupil na slevovém portálu jako dárek dvouhodinový workshop právě pole dance.“ Míša si myslela, že ji hned tak něco nepřekvapí, ale prý překvapilo. „Jen horko těžko jsem držela krok s lektorkou a druhý den jsem se nezvládla ani učesat, jak mně bolelo celé tělo Prostě láska na první dotek,“ směje se mladá žena, která má na svém kontě i zlaté medaile ze závodů v aerobiku, a rozhodně tedy nemůže říct, že by před tím nebyla v kondici.

Ovšem víc než slova vám o pole dance napoví instruktážní video:

„Fascinuje mě to spojení síly, ladnosti a krásy. Pole dance nemá moc společného s tancem u tyče tak, jak si ho většina lidí představuje. Nejde o pověstné „kroucení zadkem“, ale o složité a velmi silové, až akrobatické prvky,“ vypráví nadšeně o svém novém hobby sympatická Míša, která se doma stará o početnou rodinu.

A pro koho je tedy pole dance určeno především?

„Najdou se v něm ty ženy, kterým vyhovuje spojení akrobacie, síly a ladnosti,“ říká mistryně světa ve fitness týmech a upozorňuje, že tato touha po pevném a pružném těle se neobejde zpočátku bez modřin.

Pro koho není pole dance vhodný?

Když se podíváte na video, je vám asi jasné, že ne každá toto cvičení zvládne. I když nikdy nepodceňujme ženu, že? „Klasický pole dance bych určitě nedoporučila ženám s nějakou poruchou pohybového aparátu, vysokým krevním tlakem a výraznou nadváhou, co se pokročilejších levelů týká,“ odpovídá zkušená lektorka fitness. Samozřejmě organizátoři vycházejí vstříc poptávce, a tak jsou k dohledání i kurzy naopak pro ženy, které nějaké to kilo navíc mají a chtějí se více věnovat tanečním prvkům, které nevyžadují takovou sílu.

Co na sebe?

  • Na první lekce krátké legíny a tričko, do budoucna si můžete pořídit šmrncovní sukýnku a top.
  • Na lýtka se doporučují ze začátku návleky.
  • Chodidla nechat buď naboso, nebo zkusit v taneční piškoty. Pokud si nakonec tyč pořídíte domů, proč nepřidat pro efekt boty na vysokých podpatcích?

U většiny kurzů (nabízejí se různé stupně náročnosti) jsem našla upozornění, že lekcí pole dance se mohou účastnit ženy od 18 let.

Tak jak to vidíte? Máte chuť si vyzkoušet „létat“ kolem tyče? Hm, pokud jste na tom stejně jako já a občas se ještě vzbudíte v noci s hrůznou vzpomínkou ze základky, že máte vyšplhat v tělocviku na tyč, a vy se držíte zuby nehty půl metru nad zemí a dál ani ťuk, tak pro vás to asi ten vhodný sport nebude. No, kdo ví... do mě by asi také tehdy tělocvikářka neřekla, že jednou v budoucnosti povedu docela úspěšně lekce aerobiku a budu o tom dokonce psát pro řadu časopisů, včetně žena-in. :-)

Tajemství pole dance vám na základě vlastních zkušeností odhalovala Míša Ehrenbergerová, lektorka ve Studiu Beyond v Praze, vede také soukromé lekce, informace na www.misajoga.cz. Děkujeme za poskytnutí fotografie.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Reklama