Pole dance znamená v překladu tanec u tyče. Toto slovní spojení jistě kdekomu evokuje něco erotického, možná až neslušného. Vyvedu vás z omylu. Tento tanec je spíše akrobatický sport, který poslední dobou zažívá obrovský úspěch.

Proč tomu tak je? Tento sport vám totiž perfektně zpevní tělo a zajistí ladné křivky. Oblíbily si ho ženy po celém světě. Pokud si myslíte, že se během tance dívky svlékají nebo jsou nějakým způsobem vulgární, tak se mýlíte. Pole dance je možná spíš než tanec něco mezi gymnastikou a akrobacií. S vulgaritou nemá nic společného. Na soutěžích jsou jakékoliv pohyby pánví a vyzývavé pozice a gesta naprosto nepřípustné a zakázané. Je to pouze předsudek dnešní doby, kdy je tyč spojená s nočními kluby.

pole dance

Pokud chcete po zimě shodit přebytečná kila, je pro vás tento tanec pravou volbou.  Na internetových stránkách lektoři slibují, že po pár lekcích už budete cítit posílení, a to hlavně na břiše. Je to pravda? „Na Pole dance jsem začala chodit zhruba před rokem, a co se týče posílení a zlepšení kondice, to už jsem pociťovala opravdu po pár lekcích. Výhodou je, že tomuto sportu se může věnovat opravdu každý bez ohledu na váhu, výšku a tělesné proporce. A po krátké době zvládne to, co by do sebe nikdy neřekl,“ říká devatenáctiletá Andrea. Pro silnější dámy jsou některé cviky jednodušší než pro hubené a drobné. Ty mají zase výhody někde jinde.

pole dance

Není to ale tanec jen pro ženy. Například v pražském studiu Moschna Dance Center vyučuje i muž. Můžete si zde vyzkoušet párovou akrobacii, Pole Burlesque, což je tanec proslavený muzikálem Chicago, Gogo Dance, nebo jen cvičení zaměřené na protahování a posilování. Jeden úterní večer jsem se sem přišla podívat na hodinu Pole dance pro pokročilé. Přivítala nás sympatická lektorka a po krátkém rozhovoru fotografa ujišťovala, že tu trénují i muži.

pole dance

Trénink trval hodinu a půl a začal krátkou rozcvičkou. Po tom, co lektorka s dívkami vyzkoušela krátkou sestavu, přišel na řadu samotný tréning nových pozic a triků. Učitelka dívky do ničeho nenutí, snaží se jim maximálně pomoci, a pokud se jim nedaří daný trik předvést, nechá na nich, jestli to chtějí zkoušet dál.

Pole dance je moderní tanec, který obsahuje prvky baletu, valčíku, salsy, a jak již bylo řečeno, také gymnastiky a akrobacie. Dříve byl k vidění jen ve vykřičených domech a striptýzových klubech. To se ale v posledních letech velmi změnilo.

pole dance

Svůj původ má v Indii a vyvinul se z jogínského cvičení na dřevěném kůlu. Jako tanec vznikl v USA na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století v období hospodářské krize. Po celé zemi v té době cestovaly jakési poutě a bavily lidi pomocí Hoochie Coochie tanečnic, které se vlnily kolem stanových tyčí. Později se tanec přesunul do Kanady, kde v 80. letech pronikl do nočních barů a strip klubů. V roce 2000 byl vynalezen tzv. Pole fitness.

S obrovským boomem tohoto tance se začaly pořádat nejprve amatérské a později i profesionální soutěže. Mezinárodní federace Pole dance dokonce usiluje o zařazení na letní olympijské hry. Hlavním úkolem instruktorů a celé komunity je snaha setřást z tance nálepku nemravnosti.

pole dance

A co na hodiny tance potřebujete? Stačí vám pouze pár věcí. Pro začátečníky tílko a kraťásky a pro pokročilejší už jen sportovní podprsenka kvůli holému břichu, což je důležité pro určité pozice. Cvičí se zásadně na boso.

foto: Petr Polák

Reklama