Strhující podívaná pro oči - zejména v prvních dvou třetinách filmu, trochu slabší příběh. Tak lze stručně shrnout nový film Polární expres režiséra Roberta Zemeckise (Forrest Gump, Trosečník) , který čeká ve čtvrtek 9. prosince česká premiéra. O Polárním expresu jste dost možná ještě nikdy neslyšeli ani slovo, ale stejnojmenná knížka Chrise van Alsburga (mimo jiné autor předlohy k filmu Jumanji) je zejména v zámoří  nesmírně populární. Podobně, jako herec Tom Hanks, který zfilmování knížky prosadil a sám tu hraje hned pět postav. A to navzdory tomu, že jde o film kreslený - filmové postavy totiž vznikaly přepisem pohybů skutečných herců a třeba i jejich mimiky.

Děj je jednoduchý. Chlapce, odhadem osmiletého, možná desetiletého probudí v noci, pět minut před půlnocí Štědrého dne, jakési cinkání a hlavně hluk ... jakoby od parního vlaku! A skutečně, před domem právě zastavil Polární expres, který vozí děti  ztrácející svou víru v Santa Clause na severní pól, kde se s ním mohou setkat osobně. Nejde přitom jen o samotný příběh, ono je totiž především na co koukat. Ačkoliv ve filmu nenajdete žádnou zápornou postavu, jízda vlaku a zejména její ztvárnění je dech beroucí, a pravda, i poněkud kýčovité, ale to k Vánocům  nakonec i tak nějak patří.

Co už k ní, alespoň pro nás, patří méně, je Santa Claus, jeho armáda elfů připomínajích ze všeho nejvíc trochu popletené skřítky a načinčané trochu disneylandovské město, kde se vyrábí hračky. V tomhle ohledu lze film i jeho předlohu brát nejspíše jako exkurzi do jiných krajů, kde to mají s Vánocemi trochu jinak než my, a těšit se z toho, že atmosféra těch našich  je zase jiná.

Film je skutečným majstrštykem výtvarníků studia, kteří při práci na něm posunuli hranici možností zase o něco dál. Film sice vznikl celý na počítačích, ale zároveň postavy odehráli živí herci, jejichž pohyby snímali filmaři pomocí speciálních kombinéz. Herec Tom Hanks jich zvládl hned pět najednou  - a v originále čtyřem z nich, kromě chlapce, propůjčil svůj hlas. Hraje mimo jiné průvodčího expresu a samozřejmě, samotného Santu.  Přesto se mohou postavy někomu zdát přece jen málo životné.

Hlavní hrdina, totiž Polární expres, vyšel přece jen lépe než postavy a není divu, že mnoho z chlapců po zhlédnutí filmu zatouží najít pod stromečkem hračku, která bude vypadat stejně jako on. Působivé záběry navíc doslova létají kolem vlaku uhánějícího pohádkově zasněženou krajinou, což dojem z jízdy jen umocňuje.

Je ovšem trošku otázkou, koho může film bavit nejvíc. Pro hodně malé děti je jízda vlaku prudkými srázy nebo třeba po praskající ledové ploše velkého jezera moc dramatická a až hrůzu budící, těm starším zase může chybět výraznější dějová linka. Tu mohou ostatně postrádat i dospělí lidé, je to ovšem dáno samotnou knižní předlohou - a její čtení je v mnoha amerických rodinách doslova vánočním rituálem.

Nicméně, děti v sále si většinou nestěžovaly, jen je spíše než příběh o putování za Santou zaujala vlastní  jízda vlaku.

Dabing filmu je slušný, i když ve srovnání s originálem přece jen méně výrazný. Navíc se jím ztrácí kouzlo, kdy kresleného průvodčího Toma Hankse mluví herec osobně.

Kdo si chce jízdu Polárním expresem skutečně užít, může na něj zajít do pražského kina IMAX, kde jej uvidí trojrozměrně a o to více si bude moci vychutnat třeba jízdu střemhlav dolů po nejstrmějších kolejích světa. IMAX na Floře je jedním z deseti evropských kin tohoto typu, kde bude Polární expres k vidění. Díky speciální technologii můžete uhýbat sněhovým vločkám, stádu sobů nebo se bát řítícího se vlaku.

Polární expres, natočeno podle dětské knihy Chrise Van Allsburga
Režie Robert Zemeckis, scénář Robert Zemeckis, William Broyles Jr.
Délka 92 minut, Warner Bros. Pictures 
       

                                         
Reklama