Jak tak koukám na poslední módní přehlídku Johna Galliana... „chlapec“ je zase ve své dobré formě.
Pokušení skandální Madame X (inspirováno slavným obrazem amerického malíře Johna Singera Portrét Madame X") - tak nazval svou přehlídku haute couture jaro/léto 2008 pro značku Christian Dior.

Odborníci o ní hovoří hovoří jako o skandální a dekadentní. Pódium zahalené do inkoustově modrého a černého sametu, voda tryskající ke stropu z pyramidové fontány, temná scéna pro módní přehlídku.

Já naopak Gallianovi tleskám a jsem přesvědčená, že touto kolekcí (víc než kdy jindy) vzdal Diorovské tradici hold. Papá z růžového marcipánu by z něj měl určitě radost. Galliano se sice pustil do velké divadelní stylizace, předimenzoval formy až do absurdity, ale když se pozorněji zadíváte, objevíte v modelech starého" Christiana Diora padesátých let. 

 


Všimněte si bohatých aranží, účesů a tvaru klobouků. Jako by si listoval Diorovým archivem (o čemž nepochybuji) a vzkřísil starou slávu jeho New Looku.Zlaté náprstkovité klobouky, odvážné blýskavé líčení, velké náušnice, vysoké podpatky.
Výrazné barvy - kanárkově žlutá, fuchsiová, kobaltová, zelená, fialová.
Jednoduché střihy, mohutné řasení, kilometry látek.
Kimonové rukávy, útlé pasy nebo naopak áčková linie, obrovské sukně, odhalená kolena, taft s bohatými výšivkami a orientálními potisky - to vše je Galliano a zároveň Dior.Posuďte sami. Na černobílých fotografiích vidíte původní Diorovy modely. Nacházíte souvislost?
Já myslím, že by ji našel i slepý.

foto: Vogue

Reklama