Divíte se, že vás nevítám svým obvyklým: Krásné ráno...? Dnes by mi to přišlo trochu divné. Ne že bych vám krásné ráno nepřála, naopak, ale dnešní téma není moc veselé. Ale je rozhodně aktuální, a neměly bychom před ním zavírat oči. Samy nevíme, kdy se v podobné situaci můžeme ocitnout. Nevěříte?

Dám vám jeden příklad ze života.

Chtě nechtě si člověk musí uvědomit, jak málo stačí, aby se ocitl na dně. Mně se to stát nemůže? A kdo vám to zaručí? Tenhle se stal před lety mé známé a tak okrajově se týkal i mé rodiny. Přišla za mým manželem s prosbou o finanční půjčku. Jindy veselá osůbka, sršící vtipem a obrovskou energií byla na pokraji zhroucení. Muž se slitoval a půjčil jí peníze připravené na zaplacení střechy na chalupě.

Celá šťastná utřela slzy, podepsala dlužní úpis a slíbila, že to do týdne vrátí. Týden uběhl a známá se neozývala. Práce na střeše skončily, bylo nutné doplatit zbytek, tak zavolal jejímu manželovi, aby věc popohnal. „Už se jí nedovoláš, v neděli se zastřelila“, zazněla odpověď. Muž zalapal po dechu a vykoktal něco o dlužním úpisu.“ Máš smůlu, nechala dopis na rozloučenou, že dluží po bankách dva a půl miliónu, takže tvých pár desítek tisíc je ….“ Snadno  domyslet kde.

Co si na něm vezme? Jeho život je v troskách. Pár let do důchodu, bydlí ve správcovském bytě s platem pár tisíc, čeká ho exekuce, musí prodat střechu nad hlavou (pokud už není v zástavě u některé z bank) vlastní dceři a vnoučeti a stejně se z toho do smrti nevyhrabe. Myšlenka na další sebevraždu byla ve vzduchu.

Ale je to řešení? Jak k tomu přijdou jejich děti? Budou muset řešit obrovské finanční závazky svých rodičů? Kdo jim pomůže? Stanou se z nich bezdomovci?

Jak to nakonec dopadlo, vám neřeknu, protože to sama nevím.

  • Co byste dělaly vy, na jeho místě?
  • Znáte podobný příběh? Komu se stal?
  • Ocitly jste se vy někdy v podobné situaci? Našly jste řešení?
  • Ocitl se na dně nějaký váš známý? Pomohla jste mu?
  • Jak se díváte na bezdomovce? Už jste jim někdy pomohla? Jak?
  • Dáváte věci na charitu? Dala jste někdy něco konkrétní osobě?
  • Jak se stavíte k žebrákům? Dáváte jim peníze?
  • Máte nějakou zkušenost, nebo příhodu s člověkem bez domova?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Za příspěvek můžete získat tento kosmetický balíček, který se vám může v zimě hodit. Obsahuje tělové mléko Avon s vůní jahod, dva ochranné krémy Welleda a stříbrnou tužku na oči

cena

Reklama