Naším tématem jsou křečové žíly, které trápí velké množství lidí. Na dotazy čtenářek odpovídala MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., dermatoložka z Dermal Centre Mělník zaměřující se na nemoci žil, lymfedémy a nehojící se rány. Děkujeme za její odpovědi.
5be96c6354c7cobrazek.jpg

  • Hezký den, ráda bych využila příležitosti k mému poněkud komplikovanému dotazu. V 18 letech (před 27 lety) jsem prodělala zánět hlubokých žil a následnou embolií. Několik let jsem si ředila krev, teď jsem již ok, jen kvůli Leidenské mutaci, při obtížích ředím krev injekcí do břicha. Na kontroly již nechodím a vše se zdá být v pořádku. Na nohou mám, ale několik ložisek nevzhledných metliček. Je možné nějaké řešení? Nevadí pro řešení problémy, co jsem měla v minulosti? Mohu toto řešit na nějaké klinice estetické chirurgie či raději na poliklinice či v nemocnici? Děkuji za odpověď Jana Hrabáková

Dobrý den, paní Hrabáková. Ve Vašem případě Vám doporučuji vyšetření na angiologické (cévní) ambulance, kde provedou důkladné ultrazvukové vyšetření a dle toho Vám doporučí další postup. Na odstranění „metliček“ u Vás může být použitý speciální laser. Najdete ho v zařízeních věnujících se estetické dermatologii (např. Asklepion a další).

  • Dobrý den, mám sedavé zaměstnání a myslím si, že s tím je spojený i můj problém. Velmi často mě bolí lýtka (hlavně levé). Mám pocit těžkých nohou, večer mám i trochu nohy nateklé. Kupuji si masti na podporu žil, někdy mi to pomůže, někdy ne. Hodně mi pomáhá, když si dám nohy na podložku a mám je ve výšce. Je již na čase navštívit lékaře? Nebo mohu cvičením, úpravou stravy, bylinek či jiných alternativ, pro sebe něco udělat? Pavla Růžičková

Dobrý den, paní Růžičková. Problémy, které popisujete, mohou být již součástí chronického žilního onemocnění. Proto je rozhodně na čase podstoupit komplexní vyšetření. Díky tomu můžete zabránit progresi tohoto onemocnění, které by časem mohlo vést ke vzniku křečových žil, nebo až bércového vředu. Než tedy zvolíte léčbu bylinkami, nebo cvičením, určitě navštivte svého praktického lékaře a následně cévní ambulanci. Na základě toho Vám bude doporučena správná komplexní léčba.

  • Ráda bych se zeptala na možnosti v léčbě „křečových žil“. Mám opravdu nepěkný provaz pod kolenem na lýtku cca 5 cm dlouhý. Jaké mám možnosti řešení? Jinak jsem naprosto zdravá a bez problémů. Ale nemohu si dovolit být delší domu na nemocenské. Je nějaké neinvazivní řešení? Děkuji za odpověď Kačka

Dobrý den, paní Kačko, možností léčby křečových žil je dnes již několik a nevyžadují dlouhodobou neschopenku. Ale to, které vyšetření je pro Vás vhodné, by bylo dobré probrat s cévním chirurgem. Doporučuji Vám vyhledat vhodná zařízení, kde Vás precizně vyšetření a vysvětlí Vám jednotlivé metody. Každopádně byste měla vědět, že operační výkon neřeší příčinu vzniku křečových žil nebo žilního onemocnění, a i po zákroku je vhodné nosit kompresivní elastické punčochy (alespoň podpůrné – koupíte je ve zdravotnických potřebách bez receptu), dodržovat režimová opatření a po domluvě s praktickým lékařem užívat léky na chronické žilní onemocnění (např. Detralex), který Vám praktický lékař nebo kožní lékař předepíše.

  • Hezký den, jsem 6 měsíců po porodu a hodně mě pobolívají nohy. Začalo to v těhotenství, tak jsem si říkala, že je to jen váhou, ale bohužel, stav, těžkých, bolavých, unavených nohou trvá. Může se to ještě upravit? Může to být jen následkem přibrání - před těhotenstvím jsem měla 57 kg, v době porodu jsem měla 89 kg a teď mám 72 kg. Můžou být tyto projevy spojeny pouze s váhovým přírůstem a až ještě nějaké to kilo dám dolů, tak se nohám uleví nebo je již na čase řešit to dál? Děkuji za radu Zdena Křížková

Dobrý den, paní Křížková, chronické žilní onemocnění – tedy onemocnění žil se zhoršuje v těhotenství, ale rizikových faktorů je více (nadváha, dlouhé stání, nebo sezení, zvedání těžkých věcí apod., velmi důležitá je také genetika). Vzhledem k příznakům, které popisujete (bolavé, těžké, unavené nohy), Vám doporučuji navštívit praktického lékaře a cévní ambulanci. Měla byste podstoupit ultrazvukové vyšetření dolních končetin, na základě kterého bude možné s jistotou zjistit příčinu Vašich obtíží. Myslím, že pouze redukce nadváhy stačit nebude. Opověď na to, co je příčinou Vašich obtíží, a co máte dělat dál, tedy najdete v ambulancích praktického lékaře a angiologa.

5bea9e4475469obrazek.jpg

  • Dobrý den, mám na levé noze křečové žíly a v poslední době mne začaly lehce na dotek bolet. Lékařka mi doporučila nosit stahovací punčochu, což dělám. Dost mne to ale otravuje, nechci ji nosit. Je jediným řešením operace? Děkuji Klára Nováková

Dobrý den, paní Nováková, křečová žíla se Vám objevila z nějakého důvodu. A tím může být chronické žilní onemocnění. To, v jakém rozsahu a v jakém stadiu toto onemocnění je, zjistí angiolog (cévní lékař) podrobným ultrazvukovým vyšetřením. S velkou pravděpodobností odhalí příčinu toho, proč se Vám křečová žíla objevila právě v daném místě. Tento problém ale také znamená, že je postižená žilní stěna, žilní chlopně a tady pouze operační řešení nepomůže. Nejlepší je prevence, a ta spočívá ve třech základních pilířích – kompresivní elastické punčochy (správný typ a velikost), režimová opatření – zvedání nohou do zvýšené polohy na měkké podložce, potraviny s obsahem rutinu, nebo látek posilujících žilní stěnu, pravidelné sportovní aktivity – např. chůze, plavání, cyklistika a další. Vše se dozvíte na webových stránkách – www.zilniporadna.cz. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění je spojeno s chronickým zánětem v místě žilní stěny a chlopní, doporučujeme při pocitech těžkých a unavených nohou, křečích, pálení, nebo svědění kůže, otocích nasazení léku zlepšující kondici žilního i lymfatického systému a léčícího tyto symptomy. Tento lék Vám předepíše praktický lékař, cévař, cévní chirurg nebo dermatolog. Nejedná se o doplňky stravy, u kterých nemáte zaručené účinky, ale o skutečný lék s množstvím prokázaných účinků. 

  • Chtěla jsem se zeptat, co se dá dělat s metličkami, dělají se mi na stehnech a nemizí, spíš se tvoří další. Dají se nějak odstranit? Nevypadá to hezky. Míla B.

Dobrý den, paní Mílo, s metličkami se rozhodně něco dělat dá. Ale protože jsou prvními projevy žilního onemocnění, doporučuji Vám zajít za praktickým lékařem, kožařem, nebo angiologem (cévní lékař) a nechat se podrobně vyšetřit. Díky tomuto vyšetření se dozvíte, v jaké kondici Vaše žíly jsou, jaká metoda je pro Vás vhodná, a co máte dělat, aby další metličky nepřibývaly. Metoda na odstranění metliček se nazývá skleroterapie, nebo podobně účinný je také laser. Důležité je ale celoživotně dodržovat režimová opatření a vyhýbat se činnostem, které chronické žilné onemocnění zhoršují. Neméně důležité jsou kompresivní punčochy (alespoň podpůrné – I. kompresní třída) a v případě subjektivních obtíží tzv. venofarmaka (léky na předpis pro léčbu žilního onemocnění, ne doplňky stravy).

  • Dobrý den, mám často oteklé nohy, raději nenosím boty s podpatkem, protože pak je to ještě horší. Nohu mám nateklou celou, nejen spodní část. Někdy mám i nateklé ruce, prsty, musím stahovat prstýnky, děje se to často večer. Je to od žil? Ještě jsem neměla čas s tím jít k doktorovi. Díky za odpověď. Laďka Krausová

Vážená paní Krausová, neodkládejte již vyšetření na specializované ambulanci. Doporučuji vyšetření na cévní ambulanci, nebo lymfologické pracoviště. Může se jednat o závažnější příčinu Vašich potíží. Rozhodně byste měla navštívit i praktického lékaře, který by Vás měl podrobně vyšetřit a určit příčinu Vašich otoků (interní, endokrinologickou – hormonální a další).

  • Můžete mi poradit, byla jsem před 5 lety na laserové operaci křečových žil a pak jsem měla dlouhou dobu pokoj. Poslední rok se mi ale začaly dělat na stehně vystouplé žíly a začal mi otékat kotník, když je horko nebo když jedu dlouho autem. Plánuju návštěvu doktorky, dá se tenhle stav nějak zakonzervovat a zlepšit ty otoky nebo mne zase čeká operace? Když si vzpomenu na nošení punčochy v létě, neraduju se. Můžu si koupit nějaké doplňky stravy? Léky? Díky za odpověď. K.L.

Dobrý den a děkuji za otázku. Všem mým pacientům zdůrazňuji, že operační výkon (chirurgický, laserový, radiofrekvenční, žilní lepidlo…) neřeší skutečnou příčinu vzniku chronického žilního onemocnění, které je multifaktoriální (genetika, věk, zaměstnání, způsob života…). Takže z mého hlediska i po zákroku je vhodné minimálně při dlouhém stání, nebo sezení, nebo cestování, nebo při sportování nosit preventivně kompresivní punčochy, nebo alespoň podkolenky. V letním období letní varianty, nebo podpůrné punčochy I. kompresní třídy. Neméně důležité je také při pocitech těžkých nohou, pálení, při otékání a podobně užívat léky, které Vám předepíše praktický lékař, kožař, nebo cévní lékař a cévní chirurg, jsou na přírodní bázi, dají se bez nežádoucích účinků užívat dlouhodobě až celoživotně (i v těhotenství) a kromě jiného posilují žilní stěnu. Nejedná se ale o doplňky stravy. Mám na mysli skutečné léky, které mají prokázané složení a klinické účinky. Doplňky stravy jsou zrádné v tom, že udávají stejné složení jako léky, ale toto složení a účinnost nepodléhá kontrolám ministerstva zdravotnictví a tedy nevíte, co vlastně užíváte. Velmi podstatné je také dodržování režimových opatření – pravidelný pohyb, střídavá sprcha teplou a studenou vodou, vyhýbání se nošení těsných ponožek, oblečení a podpatkům, zvedání nohou na měkkou podložku a další.

  • Dobrý den, potřebuji poradit. Chodím dost běhat a mám na jedné noze křečové žíly, není to ale nic hrozného, nemám s nimi zatím žádný pocitový problém. Někde jsem ale četla, že je tento druh sportu pro křečové žíly nebezpečný a nevhodný. Co si o tom myslíte? Může běhání zhoršit křečové žíly? Díky moc. Jana V.

Dobrý den, paní Jano, pokud máte již křečové žíly, tak Vám rozhodně doporučuji běhat s kompresivní punčochou – zakoupíte ve zdravotnických potřebách. Zároveň Vám ale doporučuji vyšetření na cévní ambulanci, abyste věděla, v jakém stadiu máte chronické žilní onemocnění, abyste věděla, co pro sebe můžete v rámci prevence progrese tohoto onemocnění udělat. Mezi sporty velmi vhodné při žilním onemocnění patří chůze, plavání, cyklistika a jogging.

  • Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké doplňky stravy nebo léky mohou zlepšit stav křečových žil. Na operaci se bojím jít, tak bych raději brala nějaké léky. Díky Hana K.

Dobrý den, paní Hano, asi Vás nepotěším. Pokud již máte křečové žíly, tak ani léky, ani masti, ani žádné doplňky stravy Vám je neodstraní. Při výskytu křečových žil vždy doporučuji vyšetření u praktického lékaře a cévaře (angiologa), kteří zjistí stadium onemocnění. Od toho se následně odvíjí další postup. Možná u Vás nebude nutná operace, ani jiný zákrok. Pokud už ale máte křečové žíly, rozhodně si nechte od praktického, kožního nebo cévního lékaře předepsat vhodné kompresivní punčochy a nechte si vysvětlit režimová opatření. V případě, že míváte otoky, bolesti nohou, pocity těžkých nohou, nebo křeče a pálení, praktický lékař Vám předepíše lék (Detralex) pro léčbu chronického žilního onemocnění. Tento lék je vyráběný ze speciálních odrůd pomerančovníků, užívá se dlouhodobě a kontinuálně a je zcela bezpečný a oddaluje zhoršení projevů chronického žilního onemocnění.

5bea9b7882f97obrazek.jpgNa naše dotazy odpovídala MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.

Náš článek s výzvou na rozhovor:

Všimly jste si v létě křečových žil a metliček? Uvažujete o operaci? Je operace skutečně nutná? Zeptejte se naší odbornice

Naše články: