Nenechte si od pronajímatele věšet bulíky na nos a ujistěte se, že víte, co si můžete dovolit a na co máte nárok. Někteří majitelé bytů mají pocit, že se v jejich bytě může odehrávat jen to, co sami dovolí, jenže ve skutečnosti se také musí řídit zákony a přistoupit na některé věci, které se jim možná nelíbí. Naštěstí jsou nájemci chráněni občanským zákonem, a tak na něj mohou kdykoliv odkázat.

64f5b8560fec5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Omezování ve formě zákazů
Pokud máte ve smlouvě uvedeno, že je zakázáno v bytě chovat mazlíčky, kouřit nebo si snad vodit návštěvy, můžete to s klidem ignorovat, protože na nic takového pronajímatel nemá právo, šlo by totiž o omezování.

Pokud si chcete do bytu někoho vzít, nemusíte se nikoho dovolovat ani se ptát na svolení. Dokonce ani když někoho přiberete do bydlení a jedná se o osobu blízkou, můžete si to dovolit. Vždy je ale třeba osobu přidat do smlouvy.

Někdo také zkouší zakázat kouření v bytě. To lze jen v případě, že by kouř omezoval ostatní obyvatele domu. Například pokud někdo kouří na balkoně a sousedům v horním bytě jde kouř do oken, je to důvod k tomu, kouření zakázat.

Jakmile se ve smlouvě objeví zákaz chovu domácích mazlíčků, nepřihlížejte k němu. Můžete si vzít do bytu jakéhokoliv mazlíčka, ale v případě, že by obtěžoval sousedy nebo by ničil vybavení bytu, může nastat problém. Majitel bytu po vás může chtít škody uhradit.

Podnájem
Pokud jste se rozhodli, že dáte část bytu do podnájmu, můžete to udělat i bez souhlasu pronajímatele. V případě, že byste chtěli dát do podnájmu celý byt, souhlas už potřebujete.

Pronajímatel musí umožnit prohlídku bytu každému
Je zakázána jakákoliv diskriminace ve formě neumožnění prohlídky různým etnickým skupinám, kuřákům, studentům, těhotným ženám nebo důchodcům. Ve finále je ale na majiteli, komu se rozhodne byt pronajmout.

Zřízení trvalého bydliště
I přesto, že pronajímatel takovou skutečnost zakáže, nemusíte se zákazem řídit a zařídit se podle sebe. Klidně si na místě trvalé bydliště zřiďte a nemusíte to majiteli oznamovat.

Hřebíky ve zdi
V bytě může zatlouct tolik hřebíků, kolik jen chcete. Ale až budete byt předávat, musíte ho uvést do původního stavu, tedy zasádrovat a vymalovat.

Zdroj: právníci, dostupnyadvokat, finance, Občanský zákoník

Čtěte také:

Reklama