Přírodní léčba pomocí kombinací bylinek je čím dál oblíbenější, a proto jsme si pro vás připravili rozhovor s předsedkyní české naturopatické společnosti Kateřinou Boesenberg. Pokud pojem naturopatie neznáte, pokusíme se vám jej vysvětlit a zároveň vám představit jaké pozitivní efekty na člověka může mít.

V první řadě bychom si měli říct, co je to naturopatie?
Naturopatie je celostním oborem přírodní medicíny. Patří do něj hlavně západní fytoterapie a klinická nutriční medicína. Západní fytoterapie je terapeutická aplikace bylin a bylinných výtažků. Naturopat pracuje zhruba s 80 - 150 bylinami, individuálně je kombinuje dle potřeb klienta. Klinická nutriční medicína je zase oborem, který se soustředí na vše, co má co společného s výživou. Tedy na stravu a nutriční doplňky – vitaminy, minerální látky, stopové prvky a jiné. Naturopat zná veškeré typy diet a stravovacích směrů, jejich pro a proti. Je tak schopen klientovi dle vhodnosti doporučit správný režim, včetně doplňků stravy a fytoterapeutik tak, aby se dosáhlo požadovaného cíle. Tyto dva obory se skvěle doplňují.

S naturopatií jste začala v Australii, je přístup k naturopatii u nás něčím jiný?
V České republice je naturopatie pro mnohé stále ještě neznámý pojem. Termín „naturopatie“ doslova znamená přírodní cesta. Naturopatie v Čechách není uznána jako profesní obor, s přesným vymezením termínu tak, jak je tomu v zahraničí. To dává prostor vlastnímu výkladu názvu i chápání toho, co tato terapie vlastně nabízí. Tím pádem si pod její hlavičku našly cestu i takové alternativní terapie, které s přírodní medicínou nemají nic moc společného.

A poněvadž lidé neví, co si pod slovem naturopatie mají vlastně představit, akceptují a platí za terapie, které mohou být vysoce neodborné. Pak se může jednoduše stát, že klient zaplatí za konzultace, terapie, praktiky zastřešené tímto pojmem velké peníze s nulovým úspěchem, protože terapeut nemusí mít potřebné znalosti. V Čechách můžete být „naturopatem“ již po víkendovém kurzu o čemkoliv, co se dá pod název „alternativní medicína“ schovat, případně i po dálkovém zaškolení. V cizině je to trochu jinak. Aby z vás mohl být naturopat, musíte si projít 4 letým denním studiem, na konci složit náročné zkoušky. Tento obor dnes nabízí i univerzity.

detox

V jakých oblastech může naturopatie člověku pomoci? Jde pouze o psychiku nebo může opravdu pomoci fyzicky?
Psychická rovnováha je samozřejmě na cestě ke zdraví důležitá. Asi znáte úsloví „Smích léčí“. To je pravda. Dobrá komedie vám totiž dokáže zvýšit funkci imunitního systému na 3 – 6 hodin. Takže když s klientem řešíme například oslabenou imunitu, tak jedno doporučení, se kterým ode mne odchází, je zákaz sledovat horory. :)

Část nemocí ryze psychosomatických být může, jedná se však o malé procento. Mysl a tělo jsou propojené, musím ale říci, že nesouhlasím s propagovaným názorem, že všechny nemoci jsou psychosomatické. To je podle mne nedostatečná znalost nebo i lenost terapeuta snažit se zjistit, co je opravdu příčinou dysbalance, kterou člověk trpí. Ono je totiž o dost jednodušší říct, že to např. máte v hlavě nebo že máte nevyřešený problém s otcem z mládí, než se snažit přijít na kloub tomu, co nemoc způsobuje. Naturopatie lze využít u takřka všech nemocí, ať se jedná o akutní záněty močového měchýře nebo dlouhodobé chronické obtíže jako je oslabená imunita, alergie nebo diabetes. Nás totiž až tak nezajímá nálepka diagnózy, ale spíše příčina. A když odhalíte příčinu a dostanete se ke kořeni problému, jeho řešení je pak daleko exaktnější.

Zajímá mě váš názor na detoxikační kúry a jejich účinnost. V čem mohou pomoci a proč je doporučujete zařadit do programu.
Detoxikační kůra je velmi široký pojem. Já zastávám názor, že pokud chcete efektivní a kvalitní detoxikaci, musí být řízená a připravená pro klienta na míru, včetně suplementů a bylin. Dobře připravený „detox“  může vyřešit spoustu zdravotních problémů -  zažívací problémy, alergie, opakované gynekologické záněty. Detoxikaci bychom měli podstoupit pravidelně 2x ročně. Na jaře a na podzim. S objemem chemie a toxinů kolem nás – smog, kouření, pesticidy, těžké kovy, infekce, aj. je třeba organismu pravidelně odlehčovat.

chlorofyllA existuje vůbec nějaký univerzální detoxikační doplněk, který mohu bez obav a pravidelně užívat?
Ano, takové samozřejmě jsou. Já mám například ráda tekutý chlorofyl. Alkalizuje, regeneruje, obnovuje, šetrně čistí krev a ke všemu skvěle chutná. Je vhodný skoro pro všechny. Mohou ho i onkologičtí pacienti. Funguje také jako deodorant, neutralizuje zápach potu, takže nemusíte používat deodoranty obsahující hliníkové soli. Ty blokují potní kanálky a lymfu, což může u žen vést ke zvýšené citlivosti až bolestivosti v oblasti ňader, zhoršenému premenstruačnímu syndromu a řadě dalších problémů.

Je detox pomocí při zjišťování alergií?
Ani ne tak při zjišťování, jako při jejich řešení. Alergici často trpí hepatickým stresem způsobeným propustností střevní stěny. S tím detoxikace může pomoci. 

Setkala jste se ve vaší praxi s nějakým zázračným výsledkem, který opravdu předčil i vaše očekávání?
Nejlepší je, když nemáte žádná očekávání. Ale je pravda, že už se této práci nějaký ten rok věnuji a tak mám zhruba „v oku“, za jak dlouho se dá očekávat zlepšení. Překvapena jsem byla už několikrát. Většinou jsou to takové ty neřešitelné věci, kdy člověk chodí po doktorech, už byl snad všude a nikde mu nedokáží pomoci a my to zvládneme za několik týdnů či měsíců. Od oslabené imunity, přes ekzémy po bolesti bez příčiny. Radost mám vždycky u vážných alergiků, kdy posílíme organismus natolik, že jim lékař kompletně vysadí léky. Nebo u nemocím, o kterých se prozatím obecně říká, že na ně neexistuje lék nebo léky budete brát celoživotně.

A pak jsou samozřejmě i takové případy, kde si hodiny a hodiny lámete hlavu a nedokážete přijít na to, proč to nefunguje, což jenom potvrzuje, jak jsme všichni unikátní a individuální. Neexistuje zázračná tabletka nebo protokol, který zabere na všechny.

Jak vypadá prvotní vyšetření?
Klient dostává před první návštěvou vstupní dotazník. To nám ušetří spoustu času během konzultace. První konzultace pak trvá cca 2 hodiny, součástí je i diagnostika. Ta se skládá mimo jiné z metod jako je diagnostika jazyka, obličejových znaků, nehtů, oka. Tělo dokáže signalizovat nerovnováhu roky až desetiletí před tím, než se vyvine nemoc. Krevní a jiné laboratorní testy mne samozřejmě také zajímají. Pak používám i tzv. funkční diagnostiku, pokud je potřeba. Jsou to neinvazivní, ale klinicky prokázané testy na funkčnost těla a orgánů, například zda máte dostatek vitaminů B, hořčíku nebo dostatek žaludečních šťáv. Samozřejmě se nevynechává ani bioimpedace, antropometrie další.

Důvěřují Češi bylinkám?
Ano. Řekla bych, že jsme taková bylinkářská republika. Za prvé máme spoustu vynikajících bylinkářů – léčitelů a i laická veřejnost se o bylinky extrémně zajímá. Stačí se podívat kolik máme facebookových skupin a kolik má každá fanoušků. Jsou to desetitisíce…..

Naturopatie je fascinující a velice rychle se rozvíjející přírodní směr. Je to obor, který pracuje s detailní znalostí biochemie organismu a stravy za použití ryze přírodních látek. Díky kombinaci tradice, empirických znalostí a nejnovějšího výzkumu má obrovský potenciál, který je opakovaně potvrzován úspěšností při řešení mnoha zdravotních problémů.

Kateřina Boesenberg

Kateřina Boesenberg, BHSc (Compl.Med.), Adv ND, Dip Nut

Klinický naturopat a nutriční terapeut

předsedkyně České Naturopatické Společnosti

Reklama