Už jsem něco vyzvěděla, něco si vzpomněla, a tak můžu napsat, co se děje v pašijovém týdnu. Tedy - pašijový nesouvisí s pašíkem, jak jsem si myslela kdysi jako malá holčička. Dneska už vím, že pašije jsou církevní texty, týkající se ukřižování Ježíše Krista a že se nejen čtou, ale i hrají na divadlech.
A pak je Velký pátek. Pro nás je to den nadmíru důležitý, protože v ten den se otevírají hory a vydávají poklady. Takže je nutné sledovat cvrkot a popřípadě si vzít dovolenou a do nějaké té hory se jít podívat. A také stále ještě držet půst. Kolem třetí odpoledne nás asi překvapí, že se lidé vydávají na mši - je to mimořádná bohoslužba, protože v tento čas byl Ježíš ukřižován. Následuje Bílá sobota - den velkého půstu, během kterého se nekonají žádné bohoslužby. Čeká se na Velkou noc. V té vstal Ježíš z hrobu a tahle noc je asi nejdůležitějším okamžikem z celých Velikonoc. A také skončil ten čtyřicetidenní půst! No a pak je boží hod Velikonoční - neděle, kdy se uzavírá pašijový týden. Jenže tyhle dny si ze svého dětství moc nepamatuji.
Já si naopak pamatuji, jak jsme na Bílou sobotu sedly ke stolu v pokoji, každá před sebou dvacet vajíček, vosk a špendlík a malovaly jsme. A když nebyl vosk, musela se rozžehlit sláma a nebo aspoň vyškrabovat. To jsem dělávala hrozně nerada, protože i když se chlapci pak o vajíčka doslova rvali, tak to šlo hrozně pomalu.
V neděli byl slavnostní oběd a cukroví - to už bylo napečeno dopředu, ale jako dítě mě nejvíc zajímalo pondělí brzy ráno. Červené pondělí s sebou totiž neslo výlet do dědečkovy zahrádky a tam, pod kopečky měsíčních jahod, mi zajíček nechával ty nejneuvěřitelnější věci. Vajíčka z čokolády - no prosím, ta se kutálejí, perníkového koníka - dejme tomu, ale jak tam ten ušák dostal pletený svetr s norským vzorem, to jsem dodnes nepochopila.:-) Nicméně ho tam dostal a ten svetr mi vydržel asi šest let. Jako malá jsem jezdila na tříkolce a pošklebovala se lehce společensky unaveným mládencům, ovšem jako starší jsem spíš hleděla, kde se dá nejlíp zašít, protože když vás přátelsky „vyšlehá“ nějakých padesát kluků, není to nic moc.
Takže Velikonoce mého mládí bývaly skvělé. Teď jsou ovšem o to lepší, že já měla sestru a sestřenici, takže nás bývalo v domě pět ženských, ale my máme kluka! Lidi, já už vajíčka nebarvím, teď mi je nosí někdo až domů! A moje hlavní starost je co s nimi pak udělat …
Nový komentář
Komentáře
Pardon, dvakrát to být nemělo, a ještě mám stejnou ikonu jako ten, koho chválím.
Chjo.
Jeremi, Jiříče:
Jeremi, Jiříče:
mirrea: Výborně, jenom si to ještě půl roku pamatovat. Ale co, blíží se doba kapřích šupinek, tak zkusím i tu.
mirrea: užitečná rada, zkusím nezapomenout
Pajdi, na Velký pátek není mše.
Je to zvláštní bohoslužba na památku umučení Páně, začíná zpravidla ve tři (neb podle evangelií přibližně ve tři zemřel Ježíš na kříži), ale není to mše.
Bílá sobota je opravdu aliturgickým dnem, kdy se nekonají žádné bohoslužby až do večerních Vigilií. Ty ale pak stojí za to - spolu se svěcením ohně, sedmero čtením ze Starého zákona, čtením z Evangelia, křtěním novokřtěnců atd. trvají zhruba tři hodiny a duchovně neposílit mohou jen člověka, který si libuje v mrazu.
já jsem se kdysi na zelený čtvrtek vdávala a barevně se od té doby mám i když velikonoce nejsou
ještě k těm zvonům: při jejich posledním zvonění na zelený čtvrtek se má prý zacinkat penězi - budou se nás pak držet celý další rok - nezapoměňte!!!
A škaredé středě se taky říká sazometná, protože se vymetaly komíny.
Jiříče: príma...už jsem tady někde psala, že nejsem věřící a tyhle věci fakt nevím přesně. je príma, že se našel někdo, kdo to ví do podrobna
Olka: o zvonech vím, ale nikde jsem nezjistila, kdy se vlastně vracejí - někdy mi tvrdili, že v sobotu, někde až v neděli.
Jinak nadělování od zajíčka je zvyk z Německa, ale u nás se převzal už hodně dávno - v předminulém století.
Láďa: Vea: teda s tím zajíčkem jsem zase slyšela, že to je německý zvyk???
Pajda: Myslela jsem, že Velká noc je už z pátku na sobotu, to mě asi zmátl ten Velký pátek, jsem si to nějak dala do souvislosti.
Ještě by se hodilo připomenout, že ve čtvrtek odlétají zvony do Říma, vrací se až neděli (? nejsem si jistá) a mezitím místo zvonů běhají děti s řehtačkami. Já to teda dětem zpravidla v sobotu dovolím, tak doufám, že správně.